reklama

Nutíte se volat kamarádům jen ze zvyku? Je to jako oblékat se do nepadnoucích džínů

Jedno přísloví říká, že jsme takoví jako lidé, kteří nás obklopují. Není proto čas před koncem roku na menší „úklid" a změnu? Ačkoli domácnost i oblečení si třídí snad už všichni, ale udělat to samé se známými nám připadá kruté. Mnohdy je to ale velice prospěšné.

Foto: KonMari

Kdo ještě neslyšel o Marii Kondo? Útlá Japonka změnila náš pohled na organizaci domácnosti. Její metoda "KonMari" spočívá v tom, že se zbavíte všeho, co vám už neslouží ani nedělá radost. S lidmi je těžší podobný systém praktikovat. Přesto nám minimalistický přístup k přátelům a známým jenom prospěje.

Marie Kondo před vyřazením děkuje každé věci, která jí sloužila. Podobně můžete přistoupit k situaci, kdy budete chtít utnout vazby s kamarádkou, která si jen stěžuje a vás nikdy neposlouchá. Nebo se známým, který nadšeně vyrazí ven na drink, když je single, ale jakmile si najde svůj protějšek, přestane vám zvedat telefony.

U lidí, u kterých cítíte, že jejich přítomnost vás zatěžuje a nedává dlouho nic nazpět, si můžete říct, že děkujete. Za vše, co jste spolu prožili, ale teď je čas jít dál. Nemusíte si organizovat schůzky, kde se "rozejdete", i když mluvit na rovinu o tom, proč vaše přátelství nefunguje, je mnohem zdravější než nechat cokoliv vyhnít.

"Necítím se s vámi dobře"

Zažila jsem tuhle situaci na vlastní kůži. Zhruba od 20 let jsem měla partu kamarádek, se kterými jsme tvořily nerozlučné těleso. Prožívaly spolu absolutorium vysoké školy, první zaměstnání i vztahy. O deset let později jsem z tohoto kroužku vypadla. Odcizování začalo postupně, ale vygradovalo v mé hlavě tak, že jsem se přestala cítit dobře na společných akcích. Moje cesta se stočila někam jinam, zbylé tři z party se spolu baví dodnes.

Co doopravdy potřebujeme?

Jaké kvality u svých přátel hledáme? Podle tohoto klíče bychom měli přistoupit k samotnému třídění. Je možné, že nyní chcete něco jiného, než když jste se poznali. Kvůli každému nedorozumění ale vztahy končit nemusí, naopak, často je konflikty posilují. Důvodem, proč to ale zásadně skřípe, může být změna postojů a hodnot, které nyní zastáváme. V různých obdobích svého života hledáme něco jiného - od spiklenectví přes pocit sounáležitosti až po podporu. Nutit se volat známým jen ze zvyku je podobné, jako nutit se zhubnout do džínů, které vám už dávno nepadnou.

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama