reklama

Tyto věci raději partnerovi nikdy neříkejte: Udržte hádku pod kontrolou

Nesprávná komunikace nebo špatně zvolená slova mohou vztahu uškodit klidně i na několik let. Čemu se v konfliktu vyhnout?

Foto: iStock

Komunikace je jedním z nejdůležitějších pilířů vztahu. Správná vzájemná komunikace je naprosto nezbytná k tomu, aby se vztah někam posouval, a také se díky ní prohlubuje vzájemná intimita mezi partnery.

Problém nastává, když se dostaneme do hádky a veškerá komunikační pravidla letí ven z okna. Na co si dát v takovém případě pozor a co může vašemu vztahu výrazně uškodit? 

Házení viny na druhého

Konflikty ke vztahu zkrátka patří, nejde o to se jim vyhýbat, spíše jde o to, jak při nich komunikovat a jak je zvládat. Sexuoložka Valeria Chuba říká v rozhovoru pro americký časopis The Zoe Report, že: "Vědět, jak se pohádat, je jeden z nejdůležitějších stavebních kamenů zdravého vztahu. Vždycky pomůže, když se lidé otevřou a při hádce se podělí o svoje pocity." Jak na to? Použitím vět jako například "já se cítím.." místo toho, abyste řekli něco jako "kvůli tobě se cítím.." Ten druhý příklad totiž partnera může automaticky dostat do defenzivního modu a nic se tím nevyřeší. 

Krom toho si tak taky uvědomíte, že vy jste zodpovědní za svou stránku věci a to, jak se cítíte. Nemůžete kontrolovat to, jak se váš partner chová, ale můžete kontrolovat svou reakci, což vám může dodat na síle. 

Zesměšňování a shazování

"Zesměšňování jakéhokoliv druhu a speciálně v sexuální oblasti je jedna z nejhorších věcí, co můžete druhému udělat," říká sexuoložka Valeria Chuba. Zesměšňovat partnerův vzhled, to, co ho přitahuje, nebo jeho výkonnost jsou věci naprosto za hranou. "Tento typ chování může úplně potopit důvěru a otevřenou komunikaci na několik let dopředu. Mám spoustu klientů, kteří kvůli tomu, že byli v minulosti svým partnerem zesměšňováni, nemohou vést uspokojivý sexuální život," dodává doktorka Valeria Chuba.

Slova "vždycky" a "nikdy"

Vztahová koučka Tina Konkin v americkém časopise The Zoe Report zase radí vymazat slovíčka jako "vždycky" a "nikdy" (například "nikdy mi s ničím nepomůžeš"), co se konfliktu s partnerem týče, ze slovníku. Tato slova většinou přehání a jen hádku zvětší. 

Místo toho se zaměřte na to, co teď právě řešíte. Pokud vám vadí, že vám váš partner doma nepomáhá, vysvětlete mu, proč tuto pomoc potřebujete a zeptejte se, zda společně můžete vymyslet nějaké řešení. A když udělají to, co po nich chcete, tak si toho všimněte a poděkujte jim - trocha uznání vás nic nestojí a může neskutečně pomoct. 

Nazývaní partnera ošklivými jmény

Urážet partnera může mít zničující následky. Pokud cítíte, že vám konflikt přerůstá přes hlavu, dejte si od hádky na chvíli pauzu, než doprostřed hodíte bombu, kterou už nebudete moct vrátit zpátky.

Nic neříct

Pokud máte nějaký problém, tak vůbec nic neříct může být stejně problematické jako dostat se do šílené hádky. "Jedna z nejčastějších věcí, proč si páry už nerozumí, je ta, že spolu nekomunikují. Dost často jsou ty věci, které si mezi sebou neřekneme, mnohem důležitější než to, co si řekneme," říká sexuoložka Valeria Chuba. 

Doktorka a vztahová terapeutka Tina Konkin dodává, že vyhýbání se hádkám může být důsledek toxické komunikace a může vést až k úplnému odcizení se. "Důvod, proč páry přestanou komunikovat není většinou ten, že by nevěděli jak, ale proto, že se při komunikaci se svým partnerem necítí bezpečně. Páry, které jsou si nejblíž, nejsou ti, kteří se nikdy nehádají, ale ti, kteří vědí, jak se hádat konstruktivně, poslouchat s respektem a přijít s kompromisem," shrnuje Tina Konkin. 

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama