reklama

Jak zachránit rozpadající se vztah? Pomůže romantika

Ženy ji milují, muži se jí vysmívají, jenže správná dávka romantiky může okořenit, někdy dokonce zachránit vztah.

Foto: iStock

Všechno má svůj rub a líc a na romantiku jsme se v posledních letech naučili dívat trochu posměšně - je to zbytečnost, není na ni čas…

Jenže stejně, jako jsou ženy od přírody spíše emotivnější a muži pragmatičtější, i romantická nota tepe v každém z nás. Tedy v ženách je zakořeněná dost, i když to často tají, a muži by to asi nenazvali romantika, ale když se u nich "udeří na tu správnou notu", pookřejí. Tak jak tedy vnést romantiku do vztahu a nikoho neurazit?

Čas jeden pro druhého

Na začátku, když spolu jen randíme, užíváme si samoty ve dvou a nemůžeme se jí nabažit. Čas, kdy jsme spolu, bychom nevyměnili za nic na světě - a to nejen kvůli sexu. Jenže ve vztahu přijde nuda všedního dne, povinnosti a pak také péče o děti a na samotu ve dvou není čas.

"I když je to těžké, měl by si na sebe pár udělat čas, i když jsou už ve hře děti. Jednou za týden dva poprosit rodiče nebo i zaplatit hlídání a udělat si svůj večer. Stačí, když se budete procházet a držet za ruce. Vzájemná blízkost utužuje vztah," píše psycholožka Jessica Stein. A dobrá rada nad zlato, než se potýkat s manželskými nebo partnerskými problémy a vyhodit tisíce za terapeuty a poradny, investujte pár stovek měsíčně do hlídání a udělejte si čas jen pro sebe, i kdybyste ho měli vyčerpaní prospat jeden druhému v objetí. To je totiž romantika v praxi.

Snaha potěšit

Pod romantikou si představíme, jak muž svou milovanou zasypává květinami a pak spolu tančí mezi kapkami deště. Jenže ono někdy stačí chtít svou polovičku potěšit - a to i po dvaceti letech. Je hezké, když muž ženě sem tam přinese květinu, stačí jedna růže nebo trocha lučních květin. Ale ono vlastně i bohatě stačí, když jí řekne nebo dá najevo, že je pro něj pořád krásná. Všimne si nového účesu, pochválí šaty nebo jídlo, které mu nachystala. Ne automatickým "dík", ale se zájmem a láskou.

Pro muže zase bude "romantické" gesto, když přijde z práce a žena se na něj nevrhne se seznamem úkolů, co je třeba udělat, ale nechá ho vydechnout, nemluví, nestěžuje si a neptá se. Muži potřebují svůj klid, přepnout z pracovního režimu na domácí. Přineste mu k tomu například oblíbenou kávu nebo odpusťte, když si dá třeba pivo. Zregenerovaný muž je mnohem vstřícnější k vašim přáním a žena, která si je jistá láskou svého muže, je sebejistá a šťastná.

Trocha filmové romantiky

Ano, na řadu přichází i romantika, kterou známe z filmů. Tedy i ta do vztahu patří. "Je dobré přinést do partnerství sem tam trochu slavnostnějšího ducha. Aby bylo jasné, že všední dny převládají, ale občas je třeba je rozčeřit nějakým tím svátkem," píše Steinová. Tady samozřejmě záleží na tom, co je pro oba partnery ta slavnostnější chvilka. V základu třeba kino a dobrá večeře, není to nic objevného, ale je to vytržení z běžných dnů. Ještě trochu vyšší level je třeba vyjížďka na lodičkách, návštěva divadla nebo plesu. Jen je důležité, aby taková zábava nebyla pro jednoho otrava. Pokud tedy váš muž plesání nemusí, ale jednou za rok s vámi vyrazí, dopřejte mu pak trochu jeho zábavy a dělejte mu u ní společnost.

"Jednou jsem s Kubou vyrazila na fotbal, víš, jak mě tohle nebaví, ale chtěla jsem mu prostě udělat radost. Nebyla jsem si jistá, jestli je to dobrý nápad, ale byl nadšený. Představil mě všem známým, koupil párek u stánku a nadšeně mě provedl po stadionu. Tak šťastného jsem ho dlouho neviděla," vyprávěla mi kamarádka Jana. A Pavlína, ta s manželem aspoň jednou za sezonu vyjede na celý den na ryby. On je blažený, že obdivuje jeho úlovky, a ona si udělá den meditace v tichu na lehátku u rybníka.

Takže třeba takhle se to může mít s tou romantikou - zkuste ji převést do denního života. Netřeba velkých gest, jen se tak hezky sladit v páru a nezapomenout myslet i na city a přání toho druhého.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama