reklama

Jaký vliv mají rodiče na naše budoucí partnerské vztahy? Podle psychologů zásadní

Vybíráte si stále ty stejné partnery? Opakují se vám ve vztahu ty stejné hádky a nedorozumění? Dost možná za to můžou nevědomé vzorce, které mohou patřit víc vašim rodičům než vám.

Foto: Isifa/Thinkstock

Každá dcera a syn se obrací na rodiče jako na první ženu nebo muže ve svém životě. Podle psychologů mezi dcerou a otcem, synem a matkou panuje vztah, který svou povahou určuje budoucnost jejího vztahu k mužům nebo jeho vztahu k ženám. 

To, jaký typ vztahu k rodičům máme, pak v dospělém životě do velké míry dokonce určuje i výběr typu partnera. Vše se děje většinou nevědomě, nad těmito věcmi tedy nemáme racionální náhled, a tedy ani kontrolu. "Vztah k rodiči opačného pohlaví bývá proto jedním z hlavních důležitých témat, pokud se začnete zabývat seberozvojem. Až když si ujasníte, jaký byl vztah k vašim rodičům a jak vás ovlivnil, můžete začít žít skutečně vztahy, kde jste v hlavní roli vy," upozorňuje psycholožka a terapeutka Iva Linda Maruščáková.

Vztah vašich rodičů určuje výběr vašich vztahů

Prvním krokem může být uvědomění si toho, jaký byl vztah vašich rodičů. Byl bouřlivý? Stereotypní, plný humoru, nudný, plný agrese? To vše v sobě můžete nést jako nevědomý model, který kopírujete nevědomě i ve vašich vztazích. Můžete ale také velmi silně hledat opak toho, co vás ze vztahu k vašim rodičům zraňovalo.

"Někdy tak nacházíte partnera, který se k vám vlastně úplně nehodí. Pokud vaši rodiče procházeli třeba hádkami, můžete mít tendenci hledat klidného partnera. Ale takový typ člověka se nemusí hodit k vašemu temperamentu, a vy se tak zbytečně zbavujete možnosti najít k sobě aktivního a emotivního partnera," vysvětluje Maruščáková.

Vztah k otci a matce určuje, k jakému typu partnera tíhneme

To, jakým způsobem se k vám choval otec  či matka, utváří do velké míry vaši osobnost a reakce v dospělém životě - v tom se psychologové shodují a navazují tak na první psychoanalytiky od dob Freuda. Hodně často tak hledáme obraz svého rodiče, a to i tehdy, pokud se nám vlastně nelíbil.

Pokud na vás otec kladl nadměrné nároky, nikdy vás nepochválil a byl chladný, můžete se s tím nevědomě podle psycholožky Ivy Lindy Maruščákové následně vyrovnat několika způsoby: "Můžete se chtít v dospělosti nevědomě třeba nadměrně zalíbit partnerům, neumět si říct o projevy lásky, trpět i ve svém vztahu emoční chlad, přestože toužíte po opaku. Přesně tak, jak jste to dělala jako malá dcera. Můžete se ale také začít projevovat opačně, napodobovat svého rodiče a přenášet tak tento vzorec i na vaše děti. Tento jev se jmenuje generační přenos a vy ho přerušit můžete tím, že si uvědomíte, co je pro vás nevhodný nevědomý model, a co jste opravdu vy," upozorňuje psycholožka.

Nevědomé vzorce fungují jako zámek a klíč

Není to náhoda, že si dominantní muž s agresivními projevy a sklony manipulovat vybere často ženu, která si ze vztahu k rodičům odnesla nízkou sebehodnotu a sklon upadat do submisivního postavení. Nebo dominantní žena se sklony k plánování a mluvení si za partnera vybere muže, který byl svou matkou tlačen do submisivního postavení. Podle Ivy Lindy Maruščákové nevědomě vyhledáváme jednak to, co známe z dětství, i když se nám to nelíbí, ale také partnera, který nám to naplní. "Tento mechanismus je tajemstvím vztahů, kdy někdo opakovaně navazuje vztahy s psychopaty, alkoholiky a posiluje tak svoje primární negativní zážitky, jakkoliv se to zdá divné," dodává.

A jak na to, abyste tohle klubko začali rozmotávat? Ideální je se pozastavit nad tím, zda se vám ve vztazích neopakuje něco stále dokola. Máte tendenci utíkat od problémů, vyvolávat hádky, používat cynismus? To vše mohou být nevědomé vzorce, které mohou patřit víc vašim rodičům než vám. Proto si je uvědomte a vyberte si jen ty, které opravdu chcete. A pokud vám to samotným nepůjde, nebojte se přitom obrátit na psychologa nebo kouče.

reklama
reklama
reklama