reklama

Jak se stát dokonalou tchyní? Mlčet, hlídat a vařit!

Máte doma úžasnou tchyni nebo se vy snažíte vycházet se svým zetěm či snachou? 5 tipů, jak se stát dokonalou tchýní!

Foto: Profimedia

"Jaký je rozdíl mezi tchyní a mlhou? Žádný. Nejlepší je, když se zvedne a zmizí." Takových vtipů je celá řada. Možná už sami napovídají, jak se ke svým zeťům a snachám chovat. Snažíte se vycházet v dobrém? Víte, jak udržovat ideální vztahy nebo snad dokonalou tchyní už jste?

Co si budeme povídat, většinou lépe se svými přiženěnými "maminkami" vychází právě pánové, možná proto, že to s nimi, tak nějak lépe umí a ví, co na ně platí. Připravili jsme pro vás 8 zajímavých rad, jak by se měla chovat správná tchyně. Zeptali jsme se u nás v redakci, ale i vás, čtenářů.

"Buď v béžovém a mlč"

V Americe existuje okřídlená věta pro tchyně: "Buď v béžovém a mlč." A co si z toho odnést? Měla by být nenápadná, do ničeho nemluvit, ale být pokud možno vždy ochotná pomoci tam, kde je požádaná. A někdy dokonce pomoc nabídnout sama předem. A co ještě?

Zapomeňte na nevyžádané rady do života

Nikdo vám neupírá, že ve svém věku nemáte více zkušeností a ráda byste se s rodinou o ně podělila. Ale nejlepší je se v tu chvíli kousnout třeba do ruky a nechte je žít po svém. Pokud budou potřebovat, pro radu si přijdou nebo svými chybami získají vlastní zkušenosti.

Doporučujeme: Tchyně je zlatá, tchán mi otrávil život

"Zeťák říká, že je rád, že jim do ničeho nekecám, i když na mě vidí, že mám jiný názor," píše Šárka Ch.

Že vám neradíme nic nového? Ale právě toto, je nejčastější příčinou, proč se se svými snachami a zeťáky hádáte, i když si to možná nebudete chtít připustit. Svědčí o tom i následující vtip:

"Inzerát: Prodám všeobecnou encyklopedii, 45 dílů. Již ji nepotřebuji, před dvěma měsíci jsem se oženil. Moje tchyně ví naprosto všechno!"

Respektujte jejich soukromí

"Vždy, když nám maminka mého muže hlídala děti a my vyrazili do kina, přišla jsem a měla jsem přerovnanou skříň. Jsem ráda, že mi chtěla uklidit, ale vadilo mi, že nám přehrabuje i noční stolky, to není nic příjemného," vypráví Jitka S.

Pokud bydlíte v domě spolu s dětmi, rozhodně jim nevstupujte do jejich prostoru bez pozvání. To, že jste babičkou jejich dětí vás neopravňuje, procházet každou místnost a přerovnávat jakoukoliv poličku. A jak už říká vtip, který jsme použili v úvodu, měly byste vědět, kdy je čas odejít domů nebo alespoň do vlastní části domu.

Nepleťte se jim do výchovy dětí, ale hlídejte je!

Tchyně se do výchovy dětí pletou ze dvou důvodů, mají své zkušenosti a jsou si jisté, že jsou úplně nejlepší, a nebo proto, že ony něco zanedbaly a snaží se to na svých vnoučatech dohnat. Pokud se rozhodnete, že budete připravovat domácí přesnídávky nebo se při vození v kočárku pokusíte své vnouče odnaučit používat dudlík, zkuste se nejprve se snachou domluvit.

Čtěte také: Tchyně je semetrika: Plete se mi do výchovy!

Žádná máma nechce mít ve svém okolí "chytrou" babičku, která jí neustále bude stát za zadkem a říkat, že děti potřebují to a naopak, že nesmí ono. Sama si vzpomeňte na své začátky. Na druhou stranu, když vám snacha řekne, že děti smí čokoládu až po obědě, zkuste, i pře své rozmazlovací povinnosti, její prosby vyslyšet.

"Měla by se pokud možno zdržet sarkastických komentářů na výchovu vnoučat, neměla by kritizovat, jestli snacha umí či neumí vařit a jak, a proč nepřidává do polévky to či ono, protože to její syn tak miluje. Neměla by neustále tlačit na společné dovolené, trávení svátků a neměla by kupovat mladým nic, o co skutečně nestojí, tuny plastových hraček pro vnoučátka a jakýmkoli způsobem neorganizovat čas. Když chce poradit, tak šikovně, spíš formou doporučení, zkušeností atd. Měla by se každopádně zdržet polohlasných ironických poznámek, ať už se týkají čehokoliv." (Karel V.)

Pomáhat, ale s citem

"Moje tchyně byla vynikající žena, leccos jsem se od ní naučila, když jsem byla mladá. Když bylo třeba, vnoučata pohlídat, byla vždy poruce. A tak jsem jí opětovala to samé v podobě péče o ní, až do její smrti. Dožila se krásného věku 88 let. Nebyla to vždy procházka růžovou zahradou, při její těžké nemoci, ale stálo to zato, jelikož jí patří dík za vše, jak se obětovala pro rodinu a vnoučata," píše Miluška B.

Co si budeme povídat. My, jakožto snachy nechceme, abyste nám do výchovy a domácnosti mluvily, ale na druhou stranu jsme moc rády, když k nám přijedete pohlídat děti, občas uvaříte či upečete dobrotu nebo po domluvě se společně vrhneme na úklid. Nijak vás nechceme využívat, jen nám občas chybí zkušenosti, abychom zvládali péči o děti, úklid a manželovi navařit třeba svíčkovou se šesti.

Každý má mít svoji domácnost

Pokud bydlíte společně nebo se často navštěvujete, pak si pamatujte, že každá z vás máte jiné návyky v domácnosti a pořádku.

"Moje tchyně mě občas přivádí k šílenství, když k nám přijede na návštěvu, přelije mi velký jar do malé lahvičky od něčeho jiného nebo vytáhne vyhozený hadr na nádobí zpátky, protože se dá přece vyprat a používat dál. Jednotlivé krabičky od pomazánek schovává, prý se budou ještě hodit," vypráví Tamara J.

Jak nám popsala naše čtenářka, určité věci nás vytáčejí, tak jako se ona může zlobit na vás, že plýtváte s penězi a vyhazujete to, co ona by ještě zužitkovala. V tuto chvíli je jen jedno řešení, sedněte si spolu a vše si vyříkejte. Pokud jste obě dospělé a máte své představy, pak si je sdělte a uvidíte, o co bude život jednodušší.

Náš tip: Test: Myslí to s vámi tchyně dobře?

"Přišli jsme s novomanželem domů z kina, a v MOJÍ kuchyni stála MOJE tchyně a na mém sporáku vařil polévku. S úsměvem pronesla: Pro vás děti! Nikdy nepochopila, že ten byt už není její domov. Mám to v sobě pořád tak zažrané, že myslím, že nikdy nic podobného neudělám, až se sama stanu tchyní, což už brzy bude." Zuzana K.

Nepomlouvejte za zády

Pokud se snachou nesouhlasíte a za žádnou cenu jste si k ní nenašla cestu, zkuste ji tolerovat a určitě, i když si budete myslet, že přehání, špatně vaří nebo dokonce, že by měla zhubnout, nikdy ji nepomlouvejte za jejími zády. Stejně nevhodným adresátem je váš syn, uvědomte si, že je také její manžela stavíte ho do těžké situace. Opět platí, máte-li se ženou vašeho syna problémy, vyříkejte si to z očí do očí.

Najděte si něco společného

Je mezi vámi věková propast? Neznamená to, že byste si měly být cizí. Zkuste přijít na něco společného, co vás bude bavit a nevjedete si při tom zbytečně do vlasů. Možná spolu zkusíte zajímavé recepty, procestujete Evropu nebo si vyrazíte na dámskou jízdu do cukrárny na oblíbený dortík.

Jaké máte zkušenosti se svou tchyní nebo snachou či zeťákem vy? Jak by se měla chovat dokonalá tchyně nebo jak se chová ta vaše? Napište nám v diskuzi pod článkem.

--------------------------------------------------------------------------------

Jak řešit problémy v rodině?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Googlujete svůj nový objev? Raději s tím přestaňte

Poznáte jedovaté pokojové rostliny? Vyzkoušejte test

Jak dokrmovat a nezkazit si kojení

 

 

 

 

 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama