reklama

Život umí být krásný i drsný: Jak se dostat ze dna na zem?

Houpačka nahoru a dolů. Co nám může pomoci v okamžicích propadů? A existují nějaké rady, jak zas vidět světlo na konci tunelu?

Foto: Thinkstock

Přicházíme o své blízké, rozvádíme se, ztrácíme práci, ale jsou i daleko méně fatální situace, kdy se cítíme bídně... Je sto a jedna možnost, kdy nám může být hodně zle. Pak je třeba nalézt cestu, jak si zase do života vnést trochu jiskry a radosti.

Po odlivu přichází příliv

V těžkých situacích pomáhá kontakt s lidmi, které máme rádi a ke kterým máme důvěru. Nebojte se, člověka, který vás má rád, nemůžete svými starostmi nikdy obtěžovat. I když máte pocit, že nejste schopni vyvinout jakoukoliv aktivitu, zkuste aspoň zvednout telefon a vytočit číslo člověka, kterému na vás záleží.

"V situaci, kdy nám není dobře, určitě není dobré být o samotě. Pokud máme rodinu nebo přátele, je skvělé, když se na ně obrátíme a dostaneme od nich kýženou podporu. Zároveň je i v tak těžkých stavech dobré uvědomit si, že po odlivu vždy přichází příliv. A stejně tak to funguje v životě. Když těžkou situaci vezmeme jako výzvu k tomu, abychom se z ní poučili, může to být skvělý výchozí moment pro naši lepší budoucnost. Takže místo boje přijmout nepříjemný stav a přemýšlet nad tím, proč tento stav do mého života přišel a co ve svém životě mám změnit, abych se měla lépe," říká koučka Lenka Černá.

Seznam vděčnosti

Je více než žádoucí se v takovém čase aspoň na chvíli oprostit od zdroje svého smutku. Oprostit se od tíživých myšlenek tím, že jim nebudeme věnovat takovou pozornost a spíše se budeme koncentrovat na to hezké. "Lidem často doporučuji si i v takových situacích sepsat seznam vděčnosti, na kterém je vše, za co jsme vděční. Mohou to být drobnosti jako ‘mám hezké bydlení‘ nebo ‘mám co jíst a teplou postel‘. Emoce vděčnosti je v takových situacích skutečně léčebná," dodává Lenka Černá.

Netopit se v bahně

Ono se moc hezky teoretizuje, ale jak toho docílit v praxi? V čem a kde hledat radost kolem sebe, když máme pocit, že nevíme, kudy dál. Zní to banálně, ale je dobré si uvědomit, že přes to všechno svítí slunce, že máme ruce a nohy, vidíme, slyšíme, že máme kolem sebe lidi, kteří nás mají rádi a my je. 

"Jde jen o to, jak se k problémům postavíme. Jestli je vezmeme jako výzvu ke změně života, nebo se dobrovolně dál budeme topit v bahně. Každý z nás je strůjcem svého života a jsem přesvědčená o tom, že když skutečně chceme, můžeme žít život podle svých představ. Pokorně tedy přijmout to, že moje cesta za dobrým pocitem bude nějakou dobu trvat, ale že se nevzdám, dokud nevyhraji," vysvětluje Lenka Černá.

Vždycky začít ve své hlavě

Jaké krize jsou nejhůř zvládnutelné – ty emoční, nebo spíš ty existenční? Jde to ruku v ruce. "V momentě, kdy se nám nedaří na hmotné úrovni, trpí tím naše emocionalita. A když jsme dlouhodobě v psychické nestabilitě, má to vliv na náš vnější svět.

Vždy bych se tedy zaměřila na svou psychiku a příčiny toho, proč jsem se zrovna do takové situace dostala. V momentě, kdy stabilizuji svoji psychiku, mám dostatečnou energetickou kapacitu k tomu, abych byla schopna měnit své existenční problémy. Začít tedy rozhodně ve své hlavě," říká Lenka Černá.

Jak přežít ty nejhorší situace, které nás potkají

1) Nebýt o samotě a vyhledat podporu blízkých a přátel.

2) Dovolit negativním emocím, aby ze mě šly ven – křičet, plakat, vztekat se... potlačené emoce jsou pro naše tělo i mysl fatální.

3) Vnitřně se poté zklidnit a uvědomit si, že se mám v této situaci jen něco naučit.

4) Pokud mám energii, dělat fyzickou aktivitu, kterou mám ráda (sport, ruční práce, úklid, cokoliv co mě rozhýbe).

5) Napsat si na papír, co se vlastně děje, a jak se z takové situace mohu dostat. 

6) Pokud je mi dlouhodobě zle, vyhledat odborníka a začít aktivně situaci řešit. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama