reklama

Jak přežít rozchod s úsměvem? Seber se a běž!

Susan to neměla v životě jednoduché. V sedmi letech ji její máma dala k adopci. Vybírala si k životu muže, kteří ji týrali. Když ten poslední odešel, byla úplně na dně. A potom se z něj dokázala odrazit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Susan to neměla v životě jednoduché. V sedmi letech ji její máma dala k adopci. Vybírala si k životu muže, kteří ji týrali. Když ten poslední odešel, byla úplně na dně. A potom se z něj dokázala odrazit.

"Úspěch je, když dokážete něco postavit z cihel, které po vás házejí druzí." To je motto, které ji umožňuje jít dál. Od osamělé a bité domácí puťky z bezvadné mamince, manželce, spisovatelce a čerstvě vystudované právničce. "Čím víc jste zdravější vy, tím víc je zdravé vaše okolí," shrnuje ve své knize Přežijte rozchod s úsměvem.

Čtěte také: Žili jsme spolu třicet let, opustil mě kvůli studentce

Nabízíme vám její příběh, ale hlavně dobré rady.

Prostě vypadni!

Roky jsem žila s manželovou kritikou. když společnost, pro niž jsem pracovala, zbankrotovala, všechno se ještě zhoršilo. Napsala jsem životopis, koupila si šaty na vstupní pohovory a jala se vyhledávat potenciální zaměstnavatele. Manžel se vracel každý večer domů a očekával čistý dům a uvařenou večeři, protože přece "celý den sedím a nic nedělám". pak začal mít problémy s "jednoduchostí" jídel a s tím, že nemá vypráno. když jsem se celý následující den dělala se složitým jídlem a prala, stěžoval si, že aktivně nehledám práci a hraju si na hospodyňku...

Jednoho dne jsem dosáhla dokonalé rovnováhy. Ráno jsem šla na pohovor, potom doma navoskovala podlahy. Zatímco schly, vyzvedla jsem děti ze školky a připravila manželovo oblíbené jídlo. vytvořila jsem domácí pohodu. Tu noc přišel domů a stěžoval si, že na podlaze jsou šmouhy. Obvinil mě z úmyslného špinění podlah. Druhý den jsem mu řekla, ať odejde.

Po rozvodu jsem byla přesvědčená, že jsem udělala dobrou věc. Ten pocit trval asi čtyřiadvacet hodin. A teprve potom začala moje dlouhá cesta ke svobodě.

Dlouhá cesta ke svobodě

Susan se  nejdřív musela naučit žít sama se sebou. Postupně zjišťovala, že čím lépe se cítí ona sama, tím příjemnější lidé jsou okolo ní. Časem se zbavila svého strachu, že zůstane sama. A po několika letech našla muže, který ji miluje a ctí přesně tak, jak to má být.

Doporučujeme: Jak poznat lháře? Poradí i tajná agentka CIA

Chtěla své zkušenosti předat jiným. A tak se napřed stala terapeutkou zaměřenou na vyrovnání se smutkem. A ve čtyřiceti se přihlásila ke studiu práv. Vystudovala, začala psát vlastní blog a vydávat časopis. vede terapeutickou skupinu pro lidi, kteří se vzpamatovávají z rozvodu, rozchodu, smrti milované osoby nebo jiné dramatické změny v životě. A o tom, jak se vypořádat se situací, kdy se vám rozpadl vztah, ne němž záleželo, napsala celou knihu. Co doporučuje?

Opustil vás?

  • Zapomeňte na to, že chcete změnit, aby se k vám vrátil! To vy si zasloužíte někoho lepšího!  Třeba časem zjistíte, že rozchod je ta nejlepší věc, co vás v životě potkala.
  • Nezkoušejte být "jen přáteli". Odejděte z jeho života. Sbalte si všechny věci ze společného bytu, vymažte z mobilu jeho telefonní číslo, zapomeňte emailovou adresu. Pro vás klidně může být nebožtík.
  • Pečujte o sebe. Hodně spěte. Dejte si rande sama se sebou. Teď je ta správná chvíle koupit si krásné nové šaty a boty, navštívit kosmetičku a dobrou (!) kadeřnici. Abyste se mohla líbit jiným, musíte se v první řadě líbit sama sobě.
  • Zažeňte žal. Začněte přitom životní inventurou - co se vám nepovedlo a proč? Buďte k sobě upřímní, ale neshazujte se. Nikdy není chyba jen na vaší straně! Možná budete cítit vztek. Ventilujte svoje emoce, pište tomu, kdo vás naštval. Ale ty dopisy neodesílejte. Období truchlení zmírní meditace, procházka v příjemném prostředí a hlavně nová činnost, která vás bude bavit. A je úplně jedno, jestli to bude zpěv nebo golf.
  • Vyrovnejte se s výzvami. Vybudujte si vlastní hranice - sledujte, jak se k vám lidí chovají a srovnávejte to s tím, jak byste chtěli, aby se k vám chovali. Nedávejte ultimáta, ale také se netrapte pocity ostatních. Je v pořádku, když umíte říkat ne. Mějte vysoké nároky. Balí vás někdo, kdo se vám nelíbí? Nechoďte s ním jen proto, abyste nebyla sama.

zdroj: Přežijte rozchod s úsměvem, Susan Elliot, Noxi, 2009

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 vražedných slov, která ženy používají. Pozor na ně!

Manžela mi svedla nejlepší kamarádka, ženám už nevěřím

Sex ve vaně: Vzrušující zážitek nebo šílená akrobacie?


 

Lidé umírají smutkem. Jsou už měsíce zamčení a v hrozném stresu, kritizuje Vobořil | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama