reklama
 

Jak poznat toho pravého a nenechat se zmást

Říká se, že bez kompromisů žádný vztah nevybudujeme, to je jistě pravda, ale jen do určité míry. Především je dobré zaměřit se na to, s kým vztah budovat a kdo nám za to naopak nestojí…

Foto: Thinkstock

Najít dnes partnera, který má zájem o vztah a hezky k nám pasuje, není jednoduché. Sociální sítě zakalují realitu a na přehnané city a rozvíjení vztahu není čas.

Šéf chce, abychom pracovaly deset hodin denně, a o víkendech musíme vytvářet selfíčka nebo jiná "-fíčka", abychom zásobily sociální sítě dostatečným počtem důkazů o tom, jak jsme šťastné. Proto když pak člověk najde partnera, který vypadá dobře, je s ním legrace, nebere drogy a víceméně jde podobným směrem jako my, na velké bádání není čas. "Lidé dnes nevěnují výběru partnera takovou pozornost jako dřív, není na to čas… Často vybírají spíš podle vnějších faktorů a na ty skryté leckdy přijdou až po pár letech vztahu," říká psycholožka Margot Frost.

Nekupujte zajíce v pytli

Především ženy mají tendenci propadnout citům naplno hned po prvním rande. Je to logické, jsou prostě emotivnější a na lásku naprogramované, přesto je dobré pozorovat, sledovat a hodnotit, přinejmenším první měsíce počínajícího vztahu.

Známý český kouč Aleš Kalina v jednom ze svých článků píše: "Cítíte, že jeho vlastnosti jsou tak trochu podivné a přitom nejste ochotny si připustit, že byste si měly kvůli čemukoliv nechat pokazit to hezké, co mezi vámi je. Proto ignorujete své pocity a vrhnete se opět na užívání příjemného. Dopujete se, že jde o prkotiny a že on se časem určitě změní. Pište si, co vás na partnerovi trká, a pak se na svůj seznam podívejte později s čistou hlavou. Uvědomte si, které z jeho prohřešků jsou pro váš život neskousnutelné."

A to mi přijde velmi rozumné, je krásné podlehnout emocím a přitažlivosti, ale pokud váš vyvolený vyžahne za večer láhev vína, zatímco vy jste abstinentka, je to jedna z věcí, kterou by měl váš pomyslný seznam - pro a proti - určitě obsahovat.

Z lásky k tyranovi

"Můj druhý manžel si mě vyhlédl, protože jsem se asi zdála dostatečně submisivní. Vypadal dobře a zdálo se, že chce pomoci mně i mému malému synovi, kterého jsem měla za svobodna. Nevšímala jsem si toho, že musí být vždycky po jeho, že nesmím mít na věci svůj názor, a to samé i můj syn. Prostě jsem byla ráda, že mám muže, který se o nás zajímá. Bít mě začal, když jsem byla těhotná s naším prvním dítětem. Stačilo jen s něčím nesouhlasit. Bil mě i syna. Odejít jsem dokázala až po deseti letech, nevím, jestli mi moje děti někdy odpustí, čemu jsem je vystavila. Nevím, jestli si někdy odpustím já. Každopádně vybírejte partnera s rozmyslem," napsala mi Jitka. Vím, že její příběh je opravdu drsný, ale je dobré vědět, k čemu až může špatný výběr dovést…

Jak si správně vybrat

Jak už bylo řečeno, je dobré sledovat chování nového protějšku - a to pěkně dopodrobna. Je jasné, že v něčem se váš pohled na život bude lišit určitě, ale neměly by to být velké "díry". Stejně tak je důležitý fyzický kontakt - to, že se vám líbí, je prima, ale opravdu vás přitahuje? Bouří se vám hormony, když se přiblíží?

Ano, pak je to v pořádku a přichází téma sexu, když proběhne, měly byste si upřímně říci, jestli za něco stál. Leccos se může vyladit, zlepšit, ale pokud máte pocit, že vy máte z fyzického kontaktu čirou radost a partner je chladnější, je důležité zjistit, proč tomu tak je. "Sexualita každého z nás je trochu jiná, někdo potřebuje fyzické splynutí každé dva dny a jinému stačí jednou měsíčně, je důležité si na začátku uvědomit, jak to máte vy. Když totiž budete toužit po sexu, který vám partner bude upírat, dovede vás to maximálně k nevěře, ke spokojenosti určitě ne," píše Margot Frost.

Každopádně, jako vždy je důležité být srovnaná sama se sebou a životem. Nic si nenamlouvat a mít se, aspoň v rámci možností, ráda. Pokud to tak nemáte, začněte na tom pracovat. Bez sebelásky a sebeúcty se partner hledá těžko. Většinou pak narazíte na toho, který vycítí vaše slabiny a bude se je snažit využít ve svůj prospěch. A k čemu to je prožít život s tyranem, alkoholikem nebo "jen" s někým, s kým si nerozumíte v sexu. Není pak lepší čekat na toho pravého o chvilku déle?

Související

reklama

Komerční tip

reklama