reklama
 

Buďte na prvním místě: Jak hrát ve svém životě hlavní roli?

Už vás nebaví hrát druhé housle ve svém životě? Pořád se obětovávat pro druhé? Musíte chtít udělat změnu. Co třeba právě teď?

Foto: iStock

"Žít dlouhodobě životy druhých namísto svého, je časovaná bomba. Vaše štěstí se postupem času vytrácí, přichází únava, nepohoda, nechuť k životu, deprese, nebo jiná fyzická nemoc. Kdykoli se rozhodnete tvořit své štěstí, počítejte s tím, že to může kolidovat s představami ostatních," říká Lucie Mucalová, psychoterapeutka pro děti a dospělé.

Místo druhých nahradit sebou

Je mnoho lidí, častěji se to týká žen, kteří zapomínají na to, že jsou sami nejdůležitějším člověkem svého života. Co neprožijete teď, je dost pravděpodobné, že už nebudete mít nikdy příležitost to zopakovat.. A zatímco přesně víme, co by chtěli druzí, zacyklíme se v jejich přáních tak moc, že už úplně zapomeneme na to, co bychom si přáli od života my sami. "Citlivě reagujeme na potřeby svého partnera, svých rodičů a dětí, a to každý den, protože je máte rádi a máte o ně starost.Jak casto si děláte starost s tím, co potřebujete vy sami? Kolikrát se zeptáte sami sebe, co vás dělá štastnými," říká Lucie Mucalová.

Neplnit očekávání jiných

Jsou lidé, kteří říkají, že je šťastnými dělá štěstí druhých. Ještě víc z nás je těch, kteří plní očekávání druhých,což nejčastěji vychází z původní rodiny: být tím hodným synáčkem nebo dceruškou, co nezklame své rodiče a splní jim,co si přejí a po čem touží, co naplní jejich ambice. Také to tak důvěrně znáte? A tím vás život dovede třeba úplně jinou cestou, možná ne nijak horší, možná dokonce i lepší, ale nakolik jste to na své cestě opravdu vy a ne vaše matka nebo otec?

Dovolit sami sobě neznamená sobectví

"Dovolit sami sobě to, co si zasloužíte, neznamená být sobcem.Pamatujme, ze lidé nám zrcadlí, jak se sami k sobě chováme, jak si stanovujeme priority. Jestliže lidem neříkáme, co potřebujeme, co je pro nás důležité, jestliže potlačujeme sami sebe a svá přání, lidé nám svým chováním zrcadlí právě to, co provádíme sami sobě. Platí však také, že i sami k sobě se musíme chovat tak, jak si přejeme, aby se jiní chovali k nám. Sami se sebou tak také musíme zacházet, bez toho to nepůjde. Životní pravdou je, ze všichni jsme se narodili, abychom byli šťastní," dodává Lucie Mucalová.


Najděte si na sebe čas

Zkuste si během každého dne najít čas pouze na sebe na něco, co vás dělá šťastnými, co máte rádi,ať už je to úplně cokoliv, nemusíte se z toho nikomu zpovídat. Další velmi banální,ale podstatnou radou k tomu,aby se vám žilo lépe ve svém vlastním životě je rada následující:"Říkejte pravidvě ne, když je třeba říci ne, a ano, když je třeba říci ano. Neumíte to? Učte se to," doporučuje Lucie Mucalová. Být šťastný je otázkou tréninku, nevzdávejte to, nespokojte se s rolí sluhy a programově odmítejte žít životy druhých.

reklama

Komerční tip

reklama