reklama

75 let vědci zkoumali, co dělá člověka šťastným. Na co přišli?

Vědci zkoumali, co dělá lidi šťastnými a jak lze štěstí docílit. Po pětasedmdesáti letech trvání jejich průzkumu teď představili výsledky.

Foto: iStock

Měřit štěstí zaručeně není jednoduchá disciplína. Přece jen, štěstí znamená pro každého trochu něco jiného. Vědci z Harvardovy univerzity se o to ale stejně pokusili.

Naše vnímání štěstí se proměňuje a vyvíjí, a proto studie štěstí nemohla být žádnou obyčejnou studií. Někoho monitorovat pouze několik dní či týdnů by v tomto případě rozhodně nestačilo. Proto Harvard Medical School začala studii, která v dnešní době trvá už 75 let. Je známá pod názvem Grant Study a je to jedna z nejdelších studií o štěstí vůbec.

Vědci, kteří se do výzkumu štěstí pustili, chtěli zjistit, co byly ty faktory, které u účastníků zlepšovaly pocity štěstí a tak po dobu 75 let monitorovali životy 724 lidí. A rok co rok se jich ptali, jak se mají v různých oblastech svého života. 60 z nich je stále naživu a součástí studie.

Účastníci studie byli ze dvou skupin: Ta první byla složená ze studentů prvního ročníku Harvardu v roce 1938, kdy studie začala a ta druhá skupina byla složená z dětí, které bydlely v jedné z nejchudších oblastí Bostonu. Ti vyrůstali v rodině s ne zrovna dobrými finančními podmínkami.

Vědci monitorovali životy účastníků a to pomocí různých rozhovorů, dotazníků, skenů mozku, testů krve, zkoumání zdravotních zpráv a pomocí rozhovorů s lidmi, kteří jim jsou blízcí, jako partneři a děti. 

Přišlo se na to, že naprostým základem pro štěstí člověka jsou zdravé vztahy. Ty jsou prý ten nejdůležitější faktor, který nás udržuje šťastnými a zdravými.

Účastníci studie, kteří ve vztazích neměli štěstí, nebo byli sami, měli větší tendenci k tomu nebýt šťastní celkově a vedli nezdravý životní styl.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama