reklama

Emoce z nás dělají vězně a často za nás dělají velká rozhodnutí. Dají se však zkrotit

"Mám den blbec," kdo z nás si to někdy neřekl? Podle psycholožky Radky Loji se tím ale stavíme do role oběti svých vlastních emocí místo toho, abychom se svým přičiněním cítili šťastnější a spokojenější. Naučit se kontrolovat své emoce, které často ovlivňují i naše rozhodování, přitom lze pomocí jednoduchých cvičení.

Ilustrační foto. Prohlédnout grafiku
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Emoce jsou procesy, které ovlivňují nejen naši psychiku, ale také fyziologii a naše projevy navenek. Pomocí nich hodnotíme skutečnosti, události, situace i činnosti, které děláme. Podle psycholožky Radky Loji ale za nás často dělají rozhodnutí místo rozumu. 

"Žijeme v područí našich emocí. Netvoří je lidé kolem nás, ale my sami," říká psycholožka. "Naše emoce vznikají na základě toho, jak vidíme svět, jak ho interpretujeme, na základě našich tajných programů, zkušeností, nastavení, očekávání… A pokud si toto uvědomíme, získáváme velmi cenný nástroj, jak emoce proměnit, tak abychom my měli je, a ne ony nás," dodává. 

Emoční projevy totiž nemusí být jenom pozitivní, jako je radost, důvěra či (příjemné) překvapení, ale také velmi negativní - od strachu přes smutek až po hněv.

Právě se vztekem mají podle nedávného průzkumu neziskové organizace Liga otevřených mužů problémy stovky tisíc Čechů. Nezvládnuté emoce pak trápí nejen samotného člověka, ale i jeho okolí. 

Nejefektivnější způsoby jak kontrolovat emoce jsou podle Radky Loji tři: snížením reaktivity amygdaly, změnou myšlení a prostřednictvím tělesných aktivit. 

Proč emoce zkrotit a kdy mohou být užitečné? Projděte si náš přehled. 

reklama
reklama