reklama

Chrápání je bezohledné: Může zničit vztah i život

"Já ho prostě nenávidím!" Zoufale se převalujete na posteli, zatímco on je pohodlně rozvalený na zádech a podle zvuku to vypadá, že cirkulárkou pokácel a rozřezal už několik lánů lesa. Není divu, že chrápání patří k deseti nejčastějším důvodům rozvodu.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Já ho prostě nenávidím!" Zoufale se převalujete na posteli, zatímco on je pohodlně rozvalený na zádech a podle zvuku to vypadá, že cirkulárkou pokácel a rozřezal už několik lánů lesa.

Přes den je to úžasný mužský,  kterého upřímně milujete. V nevědomí spánku se stává tyranem. Trvá to kolikátou noc a únava z nevyspání začíná přerůstat ve fyzickou bolest. Nejde o nadsázku - mučení nedostatkem spánku je osvědčená praktika, kterou úspěšně využívali Američané ze základny Guantánamo na iráckých zajatcích. Je velmi účinná a nezanechává stopy... Není divu, že chrápání patří k deseti nejčastějším důvodům rozvodu.

Jak vyjít s "chrápačem"

Těžko, přetěžko... Pokud ho však máte ráda, vyplatí se to. Hlavní řešení představují oddělené ložnice. Bude se vám sice stýskat po teplu a dotyku jeho těla, ale vyspíte se. A zamilované noční návštěvy mají své kouzlo.

Čtěte také: Chrápání miminek může být životu nebezpečné!

"Můj muž je báječný člověk a jsme spolu už čtvrt století. Po čtyřicítce ale přibral a začal strašně chrápat. Změna nastala poměrně rychle, ale já se s ní smiřovala pomalu. Byla jsem zvyklá se přitulit... Vydržela jsem to dost dlouho. Postupně se ale měnil můj vztah k manželovi. Z mírného zamlaskání nebo zatřepání ramenem se staly skoro kopance - ze zoufalství. A když jsem po půl roce nevyspání málem zkolabovala únavou, bylo mi jasné, že je třeba situaci řešit. Náplasti ani spreje nezabíraly, operaci manžel zarputile odmítal, zhubnout nebylo tak snadné a nedat si skleničku před spaním ještě těžší. Nakonec naše manželství zachránily rozdělené ložnice. Horší to bylo s dovolenými, ale ty jsme vyřešili. Bez špuntů do uší už nevyjedu," shrnuje své zkušenosti učitelka Lenka.

Co nevíte o chrápání

  • Chrápáním trpí každý třetí Evropan.
  • U Čechů je to ještě horší, je postiženo až 40 % populace.
  • Chrápání u nás postihuje třikrát častěji muže než ženy
  • Více chrápou lidé starší a obézní.
  • Spánková apnoe (zástava dýchání s chrápáním spojená) může trvat i minutu a půl. V takovém případě jde o závažnou zdravotní komplikaci.
  • Zástavy dechu ve spánku můžou vést i k poruše ztopoření pohlavního údu.

Chrápači bývají bezohlední

"Ty naděláš!" Zlehčování bývá nejčastější reakcí. Chrápači prostě netrpí, tak proč by něco řešili. Nemůže manželka spát - tak ať se odstěhuje na kanape v kuchyni! Obvykle to tak také končí - muž v pohodlí manželské postele a žena na nepohodlném nouzovém loži - ale v blaženém tichu...

Kdo ví - kdyby to nebyli většinou muži, kdo chrápe, možná by se problému věnovala větší pozornost. Někdy totiž stačí málo: nekouřit před spaním, vynechat skleničku na dobrou noc. Jenže proč by to dělal, když on problém se spánkem nemá!

Jak si od chrápání ulevit

  • Spěte na boku! Chrápou hlavně ti, co spí na zádech.
  • Před spaním nekuřte, kouření způsobuje otok hrdla.
  • Vyhněte se alkoholu před spaním, vyvolává ochabnutí svalů hrdla.
  • Zhubněte, tuk kolem hrtanu zužuje dýchací cesty.

Jaké zkušenosti s chrápáním a "chrápači" máte vy?

Jsou ženy na chrápání podle vás moc přecitlivělé? Je známo, že muži mají tvrdší spánek a k chrápání partnerek jsou obecně tolerantnější. Nebo jsou naši manželé, přátelé a partneři přece jen trochu bezohlední a mohli se chovat lépe? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chrápání = ložnicové mučení

Barbora Poláková: Možná se mi podaří ten mozek zastavit

8 rad, jak nezkazit první rande

Video: Ve vedru čekají i dvě hodiny. "Vyplatí se mi to," říkají návštěvníci Primarku | Video: Kristýna Pružinová
reklama
reklama
reklama