reklama
 

Chci dítě, on ne. Co s tím?

Máte krásný vztah, o jakém jste vždycky snila, všechno klape, až na jednu "drobnost" – vy toužíte po miminku a on o něm nechce ani slyšet…

Foto: iStock

Každý, i ten sebedokonalejší vztah má své problémy. Mezi ty ne zrovna snadno řešitelné patří, když jeden z partnerů chce děti a pro toho druhého jsou spíš přítěží. I když to rozhodně není pravidlem, po dětech touží převážně ženy. Jedna taková, Martina, mi svůj příběh vyprávěla na nejméně romantickém místě na světě – v čekárně u zubaře.

Láska, nebo dítě

Její manžel je vysoce postavený manažer a oba si užívají života, o kterém se nám asi ani nezdá. Spojila nás zubní bolest, a tak mi Martina převyprávěla svůj příběh velmi otevřeně. S manželem se seznámila v práci, byla to láska skoro na první pohled, oba ukončili stávající vztahy a vrhli se do víru vášnivé romance.

"Víte, moje nejlepší kamarádka, která mě zná víc než vlastní máma, mi říkala, že i když jsme hezký pár, vnitřně se k sobě nehodíme. Já jsem rodinný typ, on je spíš světák. Docela jsem jí tyhle prognózy zazlívala, chvíli jsem si i myslela, že závidí. Dnes vím, že měla pravdu,” smutně vypráví atraktivní hnědovláska v nenápadném luxusním oblečení.

Po roce vášně se vzali a pak následovalo pět let plných cestování, luxusních dovolených a budování kariéry, která se jim oběma rozjela víc než uspokojivě. A pak to přišlo. Martina, které je dnes pětatřicet, začala toužit po miminku, které její manžel kategoricky odmítá. Ovšem nejen teď a v následující blízké budoucnosti, ale i v té daleké. "On tvrdí, že od začátku našeho vztahu je proti dětem, já si nevzpomínám, že bychom se o tom kdy bavili, ale možná má pravdu. Byla jsem zamilovaná a stejně bych mu na začátku asi nevěřila…," končí svůj příběh Martina. A já jdu od zubaře a říkám si, může být dítě opravdu důvodem, proč by se s ní manžel rozešel? Má ženská duše tomu nějak nechce věřit, ale vlastně vím, že může. Koneckonců nebylo by to poprvé.

Opustil ji v těhotenství

Kristýna manželovi nevěřila, že by ji opustil, kdyby otěhotněla. Myslela si, že dítě chce, ale jen se k tomu nemůže odhodlat. Ani zdaleka si nežili v luxusu jako Martina s manželem. Normální pohodový pár třicátníků, kteří se brali z lásky a bylo jim spolu dobře. Tomáš neměl jediný důvod, proč děti nemít, jen je prostě nechtěl.

"Říkal mi, že chce, abychom zůstali jen my dva, žili jeden pro druhého. Vždycky si na mě udělal čas, vyslechl, co jsem mu říkala, pomáhal mi. Myslela jsem, že si prostě jen staví hlavu, ale až maličké uvidí, tak se zamiluje. Jenže on si na něj ani nepočkal," pláče mi na rameni sympatická mladá paní jako vystřižená z reklamy na krásnou těhulku. Kristýna je stále těhotná a také v rozvodovém řízení.

Jakmile řekla Tomášovi, že čekají miminko, a odmítla jít na potrat, jak po ní chtěl, sbalil si věci a odstěhoval se. Za měsíc přilétla poštou obálka s žádostí o rozvod. Bez slitování, kompromisů a jakékoli snahy situaci řešit. Zvláštní. Já osobně soudím, že Tomáš by měl navštívit dobrého psychoterapeuta, ale Kristýna si vyčítá, že bez jeho vědomí přestala řešit ochranu a skočila rovnýma nohama do těhotenství. Tomáš bude pravděpodobně platit a soud jeho chování nepochopí, stejně jako já, ale manželství ani oporu partnera Kristýna mít nebude.

On už děti má

Možná nejobvyklejším modelem, proč muž nechce mít děti, je ten, že už z předchozího vztahu děti má a po rozvodu nebo rozchodu si našel nový vztah, ve kterém ale potřebu dalšího dítěte už necítí. Docela pochopitelné, tedy pro "dětného" muže, ovšem jeho partnerka tolik pochopení mít nemusí. Magdě je dvacet sedm a svého partnera nejen miluje, ale také skoro bez výhrad obdivuje, byl jejím profesorem na vysoké škole a také velkým vzorem v práci.

"Vždycky se mi líbil, a nejenom mně, všechny holky v ročníku do něj byly tak trochu poblázněné. Věděla jsem, že se rozvádí, ale ani omylem mě nenapadlo, že se někdy my dva dáme dohromady. Stalo se to, když jsem byla v posledním ročníku, už je to tři roky a já jsem do něj pořád zamilovaná," vypráví mi tahle okouzlující slečna a já úplně chápu, jak zbožňovaný se její o dvacet let starší partner musí cítit.

Proč by proboha chtěl děti, jednak dvě má, a především už by nebyl tak opečovávaný jako teď. U Magdy je téma dětí teprve hudba budoucnosti, ale protože se dobře známe, svěřila se mi, že děti rozhodně chce a miluje a že se její profesor vyjádřil, že on už žádné další rozhodně neplánuje.

Máme tu problém, co teď s ním?

A teď tedy babo raď. Zasvětit život lásce a partnerovi, dát muži nůž na krk – buď dítě, nebo já –, anebo se s ním rozejít? Tak v prvé řadě záleží na síle vaší touhy po děcku. Ne každý děti mít musí a ne každý je má. Pokud si dokážete představit krásný život ve dvou, proč ne. Narážky okolí typu – "Tak kdy už se rodinka rozroste?" – po čase ustanou. Jestli ale víte, že se do šedesáti budete se slzou v oku ohlížet po každém kočárku, dobře situaci zvažte. Určitě nedoporučuji riskovat jako Kristýna, opravdu se může stát, že vás partner opustí. Možná je v tenhle moment nejlepší stará dobrá metoda napsat si na papír všechna pro a proti a pak se rozhodnout. A vůbec to není jednoduché…

Související

reklama

Komerční tip

reklama