reklama

Bezpečný sex bez antikoncepce existuje. Jak na něj?

O možných neblahých účincích hormonální antikoncepce se toho namluvilo hodně. Je ale jiná, opravdu účinná cesta? Poradkyně přirozeného plánování rodičovství, Kateřina Juřenčáková, tvrdí, že ano.

Foto: iStock

Antikoncepce, to je léta velké téma. Jedni tvrdí, že je ta hormonální škodlivá, jiní naopak tvrdí, že to není pravda. Já sama jsem proti krmení těla hormony, pokud to není bezpodmínečně nutné. Jenže jakou jinou variantu zvolit, aby se žena mohla chránit před nechtěným početím?

Existuje samozřejmě všem známý kondom, který ovšem hodně párů z různých důvodů odmítá. Dále to jsou spermicidy, globule nebo krémy, které se zavádí do pochvy před pohlavním stykem a ničí spermie. Další metodou zabránění početí jsou pesary a pak také nitroděložní tělíska. Další možnost mě ale zaujala na stránkách prirozenaantikoncepce.cz, které vede Kateřina Juřenčáková. Ta je mimo jiné "aktivní" maminkou, ale hlavně lektorkou seberozvojových seminářů a akreditovanou poradkyní přirozeného plánování rodičovství. Kateřinu jsem požádala o rozhovor, abych zjistila, v čem tkví (nejen) její antikoncepční metoda.

Kateřino, prý jste svou metodu přirozené antikoncepce vymyslela vlastně kvůli sobě, řekněte nám ve zkratce, jak to bylo? 

Děkuji za tento dotaz, protože je pravděpodobné, že nejen vy, ale i ostatní se mohou domnívat, že jsem metodu přirozené antikoncepce vymyslela. Není to ale tak. Metodu, kterou vyučuji, vytvořili lékaři, psychologové a pedagogové v Německu již v devadesátých letech. Pravda je ta, že původní záměr byl naučit se metodu jen pro vlastní potřebu. Ale nadchla mne natolik, že jsem se rozhodla ji šířit dál, proto jsem si udělala i certifikované kurzy.

Už od začátku jste tedy věděla, že hormonální antikoncepce není pro vás?

Od začátku ne. Chtěla jsem jako kamarádky užívat hormonální antikoncepci, protože mi to přišlo jednoduché. Ale hormonální antikoncepce na mne měla negativní dopad. Přestože jsem zkoušela různé možnosti, nikdy mi nevyhovovala, vždy brzy po nasazení přišly problémy. Ať už to byla velká bolest hlavy, podrážděnost, ztráta libida, přibývání na váze… Věděla jsem, že musím najít jinou možnost, která nebude ubližovat mému zdraví.

Jak se díváte na nehormonální antikoncepci, třeba čípky?

Nehormonální antikoncepce je pro tělo v podstatě vždy lepší než hormonální metody, protože neblokuje ovulaci a nezatěžuje hormonální systém, který je velmi citlivý. Mezi bariérové metody patří kondom, ženský pesar, který je u nás stále oblíbenější, spermicidy, které se prodávají v různých podobách, třeba jako krémy, gely, čípky, přírodní či chemické, ale také nitroděložní nehormonální tělísko. Je vždy na ženě - páru, pro jakou metodu se rozhodnou. Pro mne osobně byla velmi důležitá vysoká spolehlivost a aby antikoncepční metoda nenarušovala moje zdraví. Kondomy, pesary a spermicidy jsou o něco méně spolehlivé než hormonální antikoncepce a nitroděložní nehormonální tělísko narušuje prostředí dělohy, to jsem nechtěla. Zůstala mi jediná možnost, a to takzvaná symptotermální metoda, která má srovnatelnou spolehlivost s hormonální antikoncepcí a přitom nezatěžuje zdraví.

Na čem je tato metoda založená a co dělat, aby fungovala?

Symptotermální metoda je založená na pozorování symptomů plodnosti ženského těla a měření bazální tělesné teploty. Mezi symptomy patří zejména sledování děložního sekretu. Není potřeba sledovat se po celý čas cyklu, stačí to pouze v plodném období, které je u většiny žen okolo deseti dnů. Díky tomu, že si žena sleduje svůj cyklus - symptomy a teplotu - ví velmi přesně, kdy je plodná a kdy neplodná. V neplodných dnech se dá milovat plně a bez obav z neplánovaného početí.

V plodných dnech to řeší páry různě. Někteří volí abstinenci, jiní využívají v plodných dnech bariérovou antikoncepci, osobně vedu páry k tomu, aby v plodných dnech využívali jiné, vědomější přístupy k milovaní, jako je třeba tantra, vědomá sexualita. Většinou to i dlouhodobým párům přinese do sexuálního života mnoho nového, osvěžujícího. Učím, jak se milovat krásně, orgasmicky a přitom velmi bezpečně. Je také potřeba říci, že symptotermální metoda není jen formou antikoncepce. Využívají ji i páry, které chtějí počít děťátko, které chtějí znát důvod nechtěné neplodnosti, ženy ji využívají jako formu sebepoznání. Zdaleka nejde jen o antikoncepční metodu.

Metoda, kterou propagujete, je dost založená na poznání vlastního těla. Mnoho žen v dnešní době má pocit, že není na nic čas, včetně sledování se, co s tím?

Symptotermální metoda opravdu počítá s tím, že si žena bude všímat svého těla a projevů plodnosti a tyto informace si o sobě zaznamenávat do nějakého kalendáře, diáře či aplikace. Ale časová náročnost není velká. Opravdu se stačí sledovat zhruba deset dnů v cyklu.V praxi to znamená, že si po ránu změří teplotu a je dobré si tyto dny všímat, jak se mění takzvaný děložní sekret. Když si uvědomíme, že nejčastěji užívanou hormonální pilulku je potřeba brát 21 dnů přesně ve stejný čas, tak je časová náročnost této metody podstatně menší. Složitost symptotermální metody bych přirovnala k čištění zubů. Je to prostě o zvyku a chuti poznat sebe, své tělo a plodnost.

Myslím, že argumentem mnoha lidí bude, že tato metoda nemůže být spolehlivá, oproti hormonální antikoncepci nebo kondomu. Můžete to nějak vyvrátit?

Ano, je to opravdu vysoce spolehlivá forma antikoncepce. Vycházím z brožury Technologie kontracepce, 19. vydání, která je v celé Evropě uznávaným zlatým standardem informací o spolehlivosti antikoncepčních metod. Kondom má spolehlivost 98 procent, hormonální pilulka 99,7 procent a symptotermální metoda 99,6 procenta. To znamená, že spolehlivost je opravdu srovnatelná s hormonální pilulkou. Bavíme se samozřejmě o spolehlivost při správném používání.

Ve vašich videích mě zaujal příběh, kdy žena brala hormonální antikoncepci a vybrala si partnera, který jí po vysazení prášku "nevoněl". Opravdu hormony až tahle ovlivňují naše tělo?

Ano, nejnovější výzkumy dokazují, že hormonální antikoncepce má zásadní dopad na volbu partnera i partnerství jako takové. Dnes už se o tom mluví stále častěji a mnoho žen to dokazuje svými příběhy. I já mám osobní zkušenost s dopadem užívání hormonální antikoncepce na partnerství, i když trochu jinou. Svého muže jsem si našla v době, kdy jsem antikoncepci neužívala, ale časem jsem nasadila hormonální pilulku a byla jsem stále více podrážděná až depresivní. Můj muž mě tehdy naštěstí vyzval, ať to vysadím, že se se mnou nedá žít. Po vysazení bylo vše v pořádku a jsme spolu už skoro dvacet let. Kdyby ho tehdy nenapadlo, že mi dělá špatně antikoncepce, mohl se se mnou klidně rozejít. 

Myslíte, že je dobré k metodě přirozené antikoncepce přejít nějak postupně, nebo je lepší se takříkajíc vrhnout do proudu?

Většinou přijde žena či pár na kurz nebo si objednají on-line kurz či e-book a hned po kurzu začnou metodu aplikovat do svého života. Jsou ženy, které třeba ještě užívají hormonální antikoncepci a už si začnou měřit teplotu a sledovat symptomy, ale myslím, že to není tak časté. Je ideální začít co nejdříve po kurzu nebo osobní konzultaci.

Víte o případech, kdy přirozená antikoncepce selhala?

Určitě takové případy jsou, stejně jako u jiných metod, žádná forma antikoncepce není stoprocentní.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama