reklama

7 nejčastějších mýtů o vztazích. Které to jsou?

Jaké jsou nejčastější mýty, které kolují o vztazích?

Foto: Thinkstock

Existuje spousta pravidel, kterými se lidé řídí při navazování vztahů. Jak upozornil web Business Insider, jsou ale některá z nich pouhými mýty, kterými není třeba se řídit.

Neplatí ani to, že ženy by neměly zvát muže na schůzku jako první, ani to, že jsou romantičtější. A takových mýtů je mnohem víc.

Muži nechtějí, aby je ženy zvaly na rande

"Už si ani nepamatuji, kolikrát jsem se na vysoké škole zakoukala do nějakého muže a měla jsem chuť pozvat ho na schůzku. Zrazovali mě od toho ale tehdy moji přátelé s tím, že to nejde," zavzpomínala zakladatelka seznamovací aplikace Whitney Wolfe.  

A výsledky analýzy potvrzují, že podobně to mají desítky dalších žen. Jenom malé procento z nich oslovuje muže jako první. Nicméně, jak vyplývá z nejnovějšího průzkumu, zhruba 90 procent dotázaných nezadaných mužských respondentů by naopak takovou iniciativu uvítalo.

Pokud se vám někdo líbí, buďte upřímní a řekněte mu to

Pozvat muže na rande je absolutně něco jiného než mu odkrýt, co ve skutečnosti cítíte. Jak naznačují jisté studie, zaujmout nedostupný postoj, když potkáte někoho, kdo vás zaujme, může být mnohem efektivnější než svoje sympatie dát najevo okamžitě. 

Studie z roku 2014 dokonce potvrdila, že muži se mnohem více zajímali o ženu, která jim dala jasně najevo, že o ně nejeví zájem. 

Ženy jsou romantičtější než muži

Řada průzkumů vyvrací tento všeobecně vžitý mýtus. Nejenže muži, je jich zhruba 3/4, častěji jako první vyznávají lásku, zároveň si mnohem více idealizují vztahy a věří na lásku na první pohled. 

"Muži jsou romantičtější. Na první pohled se zamilovávají častěji než ženy. Také chtějí mnohem častěji slyšet, že jsou milováni," tvrdí i antropoložka Helen Fischer. A podle ní je to způsobeno testosteronem

S odpovědí otálejte

Stejně jako neplatí, že ženy by neměly zvát muže na schůzku jako první, je mýtem i to, že by s odpovědí svému potenciálnímu partnerovi měly otálet. Podle statistik to, jak rychle odpovíte na nabídku, nehraje žádnou, nebo spíš velmi malou roli v tom, jestli vztah navážete. 

Nedorozumění posiluje váš vztah

Konflikty a nedorozumění jsou nevyhnutelnou součástí jakéhokoliv vztahu. V některých případech mohou být pro pár přínosem, v jiných ale právě naopak. Pro to, aby se z dohadů staly plodné výměny názorů, je třeba se naučit s partnerem komunikovat otevřeně a jasně vyjadřovat emoce. Hodně důležitá je skutečná empatie. Nestačí jen o ní mluvit, ale skutečně se o ni snažit. Pokud přání a pocity svého partnera nebudete respektovat, konflikty váš vztah neposílí, ale naopak.

Nemůžete se udělat atraktivnější

Atraktivita není založená jenom na fyzické kráse. Ve skutečnosti ze sebe udělat objekt zájmu je mnohem jednodušší než návštěva plastického chirurga. Z celé řady psychologických studií vyplývá, že stačí, aby se žena usmívala nebo se obklopila svými přáteli.

Protiklady se přitahují

Studie, která byla zpracována na Karlově univerzitě v Praze, toto pořekadlo potvrzuje jen zčásti. Z výsledků studie vyplynulo, že to tak sice funguje, ale pouze u nezadaných. Během seznamováni si totiž spíše všimnete člověka, který je vizuálně vaším protikladem. Zda ale vztah vydrží i nadále, potvrdit nelze.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama