reklama
 

5 varových signálů, že je s vaším vztahem něco špatně

Někdy věci nejsou takové, jakými se zdají být. Platí to i o vztazích. V rychlosti všedních dní kolikrát nemáme čas všímat si detailů, a tak se může zdát, že je v našem vztahu všechno v pořádku. Jenže dost možná začal někde klíčit problém. Neškodí proto občas se zastavit a udělat si malou rekapitulaci.

Foto: iStock

Slyšeli jste o "perníkovém efektu"? Představte si krásný nazdobený perník, který je ovšem zevnitř rozežrán moly. Ačkoli vypadá bezchybně, stačí jeden dotyk a rozpadne se v prach.

A stejně tak mluví Petr Casanova i o našich vztazích - pokud si nevšimneme "pěti molů v perníku" včas, náš vztah se plíživě a definitivně rozpadne. Kdy tedy máme podle Petra Casanovy zbystřit?

Ztráta důvěry

Nebezpečné je i nenápadné a malé semínko pochybnosti, a tím pádem i ztráta vzájemné partnerské důvěry. "Začíná to nevině. Partner se ,jen tak' podívá, jestli si čtete opravdu pracovní, a ne soukromou zprávu, občas vám zkontroluje e-mailovou schránku, i když to nemáte rádi," popisuje Petr typické situace, které naznačují, že to s důvěrou nebude ve vašem vztahu úplně v pořádku. A zároveň dodává: "Nejdůležitější je komunikace - promluvte si spolu a semínko pochybnosti vyžeňte z hlavy. Jinak vám vyklíčí a začne růst."

Hledání viníka

Druhým kazem vašeho vztahu může být i zbytečné vmenších problémů. Což jde ruku v ruce i s hledáním primárního viníka u toho druhého. "Kdo zapomněl natankovat to auto? Kdo neřekl, že došlo mléko, když jsme teď byli nakupovat? - to jsou přesně ty situace, kdy se místo řešení problému hledá viník a situace se nesmyslně dramatizuje. Přitom jde jen o pohodlný zlozvyk," nastiňuje Casanova.

Nedostatek komunikace

Pozor i na postupně se vytrácející komunikaci. Začít to může malými tajnůstkami a zamlčováním. Neřeknete partnerovi, že si sháníte nové místo v jiném městě, ani že vás šéf pozval soukromě na kávu, chybějící vzrušení ve vztahu si kompenzujete flirtem po internetu. Nic z toho není rozhodně tím, co by váš vztah posílilo.

Změna chování partnera

Ochota spolu mluvit dokáže objasnit i výrazné změny v chování partnera, které v sobě vždy nesou určitou zprávu. "Hloubka vnitřní nespokojenosti se navenek projevuje buď slovně, nebo neverbálně - prudkými změnami v chování. Vždy se k vám rád lísal a najednou je odtažitý? Najednou na vás nemá žádný čas? Každá změna značí, že se něco zásadního děje. Přijít na to, co, se vám podaří jen vzájemnou komunikací."

Výhružky

Pátým "molem v perníku" je pro Petra Casanovu omílání výhrůžek typu "mezi námi je konec". Takové manipulativní věty staví druhého do role viníka, svou reakci si proto pořádně rozmyslete. "Toto pohazování si ledabyle zajištěným granátem se může snadno vymstít. Stačí jen vzít takové konstatování vážně a opravdu vztah ukončit. Tím manipulativního partnera také navždy tomuto způsobu jednání odnaučíte a poučíte ho, co může svými slovy zapříčinit," komentuje pátou příčinu zkaženého vztahu Petr Casanova a dodává: "Občas nějaký ten ,mol'poletující kolem našeho vztahu nevadí. Alespoň nás naučí pravidelně dbát o čistotu ovzduší našeho vztahu."

Božská Taylor a vyzývavá Selena. Jinak byly ceny AMA přehlídkou divnosti | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama