reklama

5 tipů, aby vám vztah vydržel: Projevujte si lásku, ale buďte nohama na zemi

Chcete žít ve spokojeném svazku dlouhá léta? Pak o svou lásku musíte pečovat, protože nic není zadarmo. Myslet si, že bude mezi vámi a vaším partnerem všechno super a dokonalé bez společného přičinění, je naivní.

Foto: iStock

Na začátku bylo všechno zalité sluncem, neudělali jste bez sebe ani krok, zprávy na mobilu lítaly jedna za druhou a milovali jste se minimálně každý den. Nic nenasvědčovalo tomu, že by to mělo být někdy jinak.

Jenže po pár letech společného soužití se idylka pomaličku začíná měnit. Je to přirozené. Každý vztah prochází vývojem, buď k lepšímu, nebo k horšímu. Je jen na vás, jak to budete mít. Pokud se trochu přičiníte, změnami jenom získáte. Z bláznivé zamilovanosti přeroste váš vztah v opravdovou lásku. Chce to jen dodržovat pár zásad.

Žijte v realitě

Dříve nebo později spadnou z nosu růžové brýle každému. Partnera pak vidíme v trochu jiném světle, než když s námi cloumaly hormony a viděli jsme ho jako Pana Božského bez chybičky. Přestaňte snít o romantickém hrdinovi typu Brad Pitt, který vydělá hodně peněz, pomůže vám s dětmi, bude vařit, sportovat, sekat trávník, chodit s vámi za kulturou a povídat si o knižních novinkách. To by opravdu nestihl, ani kdyby chtěl. Snažte se vidět mužovy kladné vlastnosti a připomínat si co nejčastěji, čím že vás to tenkrát tak okouzlil, že jste mu dala své srdce.  

Mluvte spolu

Pracovní povinnosti, péče o domácnost a děti nás vytěžuje na sto procent. S partnerem se tak často doma potkáte až večer. Když konečně potomstvo usne, většinou ani jeden z vás nemá náladu na povídání. Jediné, co stihnete probrat, bývají zpravidla provozní záležitosti ohledně chodu rodiny. A to je škoda. Udělejte si alespoň jednou dvakrát týdně čas jeden na druhého. Vypněte televizi a povídejte si. Když vás něco trápí, nejste ve vztahu s něčím spokojeni, řekněte to, ať se problém začne řešit. Partner nemá telepatické schopnosti.

Milujte se a dotýkejte

Pokud má vztah dobře fungovat, je podstatné, aby byli oba partneři spokojeni i v intimním životě. Sex do partnerství patří, a pokud jeden z vás není z nějakého důvodu v ložnici spokojen, brzy se to projeví i v dalším soužití. Milujte se nebo se co nejčastěji alespoň dotýkejte jeden druhého, i kdyby to mělo být jen letmé pohlazení. Zkrátka si projevujte lásku. Partnerovi tak budete neustále připomínat, co pro vás znamená. Intimnosti prohloubí váš vztah a udrží mezi vámi to správné jiskření.

Dejte si volno

Je jasné, že se s miláčkem nemůžete držet 24hodin za ručičku. Každý máte svou práci, ale také právo na to, věnovat se sami sobě. Svým koníčkům a přátelům, jinak to totiž ani nejde. Určitá dávka tolerance a prostoru je pro udržení vztahu potřebná. Jakmile se jeden z vás začne cítit pod dohledem nebo omezovaný, začne pomalu, ale jistě couvat.

Pečujte o sebe

Stárneme všichni. Léta sice nezastavíme, ale můžeme se snažit vypadat stále k světu. Pokud vás partner vídá nejčastěji v teplákách s natáčkami na hlavě a nalíčíte se, jenom když jdete "mezi lidi", přestanete pro něj být přitažlivá. I doma se můžete hezky učesat, nalíčit a vzít si na sebe něco hezkého. Když budete upravená, zvedne se vám automaticky i sebevědomí a budete spokojenější sama se sebou.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama