reklama

4 důvody, proč si nerozumíme: Zkuste vidět svět očima toho druhého

Komunikace je ve vztazích velice důležitá. Nejen v partnerských. Jenže často vázne. Snažíte se vysvětlit své stanovisko, věnujete tomu veškerou svou energii. Druhý na nás reaguje ale tak, jako bychom mluvili čínsky. Proč se nedokážeme pochopit?

Foto: iStock

"Co člověk, to názor." Známé rčení, které vystihuje podstatu věci. Můžeme se mít navzájem rádi, ale když máme na určitou věc odlišný pohled, často narazíme na nepochopení protějšku a vzniká konflikt. 

Každodenní konflikty jsou vyčerpávající, nepříjemné, někdy ničivé. Taky jsou velmi často zbytečné, protože se jedná většinou o pouhá nedorozumění. Jak ale takové vzájemné nepochopení vůbec vznikne?

1. To je přece jasné úplně všem

V případě, že rozhovor považujete pouze za deklaraci vlastní pravdy, budete ve většině případů opravdu nepochopeni. To, co je očividné vám, totiž nemusí být jasné vašemu partnerovi do diskuze.

2. Jak se na svět dívá ten druhý

Než začnete cokoliv vysvětlovat, zkuste se na situaci podívat pohledem toho, komu to říkáte. Kdo je váš společník v dialogu? Co by měl získat z rozhovoru s vámi? Na jaké otázky by potřeboval získat odpověď? Co by vám naopak chtěl sdělit? Podívejte se na sebe jeho očima: vidíte, jakou intonací k dotyčnému hovoříte? Máte ze sebe dojem, že se chcete dohodnout? Právě schopnost pochopit ostatní dělá divy.

3. Pečlivě volte slova

Stejné sdělení se dá říct různými způsoby. Jeden vám zaručí spojence, druhý nepřítele. Základní pravidlo je říkat "já" místo "ty", když deklarujete nějakou stížnost. Místo "nikdy mě neposloucháš" volte "cítím se přehlížená/přehlížený". Když hovoříte o svých pocitech a používáte první osobu, rozhovor se ponese na důvěryhodné vlně. Mluvte jednoduše, stručně, vynechte klišé.

4. Dohoda není vždy možná

Někdy se může stát, že i přes veškerou snahu nedojdete ke shodě. Většinou je to kvůli tomu, že zastáváme s tím druhým rozdílné hodnoty a postoje. Někdo vás také nechce pochopit záměrně, dávno si pro sebe utvořil názor a teď na něm chce trvat. Existují situace, kdy protistrana touží vyvolat konflikt, a pak vám nezbývá nic jiného než v něm obstát. To znamená nenechat se zviklat ze svých zásad, neztratit důstojnost. Přijměte v takovém případě, že jste udělali vše, co jste mohli a soustřeďte se na vztahy, které vám fungují.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama