reklama

10 důvodů partnerské nevěry: Podle posledních průzkumů hřeší ženy častěji

Ve slově nevěra bychom sotva hledali něco pozitivního. Jde o záležitost společensky i morálně odsuzovanou, na kterou se naprostá většina z nás dívá skrz prsty. Přesto s ní má zkušenost nezanedbatelné procento žen i mužů. Jaké jsou nejčastější příčiny nevěry?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Průzkum mezi českými respondenty odhalil, že přestože většina z nás nevěru odsuzuje, má s ní poměrně častou zkušenost. To nás přimělo k tomu, abychom hlouběji zapátrali a pokusili se najít nejčastější důvody takového chování. 

Průzkum, kterého se zúčastnilo přes 1800 dotazovaných napříč českou společností, ukazuje, že i když 81,1 % dotazovaných nevěru odsuzuje, tak si ji stejně 41,9 % dopřává. Z průzkumu také vyplývá, že 16,4 % tázaných má zkušenost s placenou sexuální službou. 

"Překvapilo nás, že dotazník vyplňovali převážně respondenti do 50 let. Starší generace prakticky odmítala průzkum vyplnit. Domníváme se, že jde o dopady výchovy, kde se dříve o tématech jako nevěra či prostituce prakticky nemluvilo, a lidem narozeným před padesáti lety a více je nepříjemné se k tomu vyjadřovat," říká Iva Dopitová z webu bezpasaka.cz, zadavatele průzkumu.

  Pozor na úsměvy mužů, bývají nevěrohodné. Ale pozor i na úsměvy žen. Bývají nevyzpytatelné. - Kamil Bednář, český básník k citátu, nevěra

Jsme tak trochu pokrytci

Ze všech respondentů, kteří přiznali nevěru (757), je 48,7 % ve věku 31-50 let, což znamená, že nevěra je častější v produktivním věku po třicítce. Další zajímavé zjištění z průzkumu je fakt, že ženy jsou více nevěrné než muži - 44,0 % žen přiznalo nevěru ve vztahu oproti 39,1 % u mužů. Pravděpodobnost akceptace nevěry u partnera je minimální (2,1 %), pokud účastník průzkumu sám nikdy nevěrný nebyl. A i když nevěrný byl, stejně je nevěra jeho partnera ve 24,3 % důvodem k rozchodu. Jen 10,6 % respondentů, kteří sami byli nevěrní, odpustí i nevěru partnerovi.

Kolik Čechů má zkušenosti s placenými sexuálními službami?

Co se placených sexuálních služeb týká, nepovažuje to celkově 19,5 % dotazovaných za nevěru. Z toho muži nevidí v sexuální službě nevěru ve 30,3 % (234 responzí). Naopak ženy si pouze v 11,5 % (118) myslí, že využít placenou sexuální službu není nevěra. 

Využití placených sexuálních služeb je z pohledu nevěry morálně akceptovatelnější než "kamarád/ka s výhodami" či jednorázový sex se známostí z baru. Jako nejméně nemorální je vnímán sex s čím dál populárnější reálnou pannou, tzv. sexdoll.

Podtrženo, shrnuto - jde o čísla poměrně překvapující, podobně jako třeba skutečnost, že většími hříšnicemi jsou ženy navzdory všeobecnému přesvědčení o opaku. Protože jde o téma zajímavé, byť znepokojující, pátrali jsme po nejčastějších příčinách partnerské nevěry.

Nejčastější důvody k nevěře podle našich zjištění najdete v grafice.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama