reklama

Výzva romských organizací k útoku ve Vítkově

Reakce na útok proti mladé romské rodině

Místo útoku ve Vítkově.
Místo útoku ve Vítkově. | Foto: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

Velmi ostře odsuzujeme ohavný a zbabělý čin, jehož obětí se stala romská rodina ve Vítkově. Následkem žhářského útoku byli těžce popáleni tři lidé. O život bojuje dvouleté dítě, které utrpělo popáleniny na 80 procentech těla.

Liknavost ze stran státních orgánů i politické reprezentace země má za následek nárůst extremistického hnutí v ČR, kterého jsme svědky v posledních měsících a které přerůstá do činů nesoucích znaky terorismu.

Vyzýváme politické představitele státu, Ministerstva vnitra, Státního zastupitelství, ale zejména českou veřejnost, aby se sílícímu neonacismu a extremismu v naší zemi postavili. Dnes jsou na řadě Romové, zítra to může ale být kdokoliv z vás.

Současně vyzýváme občany romské národnosti, aby se vyvarovali otevřených střetů a i nadále nepodléhali provokacím ze strany neonacistů, kterým v posledních  měsících musí otevřeně čelit. Dále doporučujeme, a to neprodleně, vytvoření ochranných hlídek, které budou aktivně spolupracovat s místní samosprávou a PČR. Jejich cílem není provokovat násilí, ale pomoci zajistit ochranu vlastním rodinám.

Romové v České republice jsou rozhořčení tímto žhářským útokem a chtějí rodině projevit solidaritu. V této souvislosti připravujeme veřejnou sbírku a protestní shromáždění, tzv. řetězovou demonstraci.

Podepsáni:

Sdružení Dženo: Ivan Veselý

ROMEA, o. s.: Jarmila Balážová

Sdružení DAR: Petr Tulija

Slovo 21, o. s.: Jelena Silajdžić

Sdružení Romů Severní Moravy: Milan Ferenc

Koordinátor pro romské záležitosti Středočeského kraje: Cyril Koky

Měla se odtud řídit válka. Pod slavným hotelem na "Václaváku" byl i tajný špitál | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama