reklama

Vyzrajte na alergickou rýmu, pomůže účinné antihistaminikum

Jaro je pro většinu lidí nejkrásnějším obdobím z celého roku, protože se příroda po zimě probouzí, slunce začíná hřát a stromy se zelenat. Avšak pro alergiky je jaro spíše k zlosti, protože jim pyly z kvetoucí zeleně způsobují celou řadu potíží.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Rýma - Ilustrační foto.
Rýma - Ilustrační foto. | Foto: Claritine

Asi nejčastějším projevem alergie je neinfekční vodnatá rýma spojená s otokem nosní sliznice, svěděním v nose a kýcháním. Touto dlouhotrvající obtíží, kterou způsobuje látka histamin, trpí zhruba třetina populace. A zbavit se jí není vůbec jednoduché. Jako první pomoc při pocitu ucpaného nosu fungují obyčejné kapky do nosu s účinnou látkou xylometazolin nebo oxymetazolin. Jenomže ty jsou, jak známo, sice dobrým sluhou, ale zlým pánem, protože mohou při delším užívání způsobit závislost a výrazně poškodit nosní sliznici. Navíc řeší pouze otok nosní sliznice, nepomohou s dalšími příznaky alergie. Proto je vhodnější navštívit specializovaného lékaře, nechat se důkladně vyšetřit a poradit se s ním o vhodné léčbě, například pomocí antihistaminik, léků, které blokují uvolňování histaminu, ať už v podobě nosních sprejů, nosních či očních kapek nebo tablet. Některé, jako třeba Claritine, jsou v lékárnách dostupné i bez receptu, jiné jsou však pouze na lékařský předpis.

Lékaři se shodnou na tom, že kromě léčby projevů alergie pomocí správné medikace je také důležitá prevence. I když je to mnohdy těžké, a někdy dokonce téměř neproveditelné, měli by se lidé alespoň pokusit vyhýbat alergenům, o kterých vědí, že jsou spouštěčem alergické rýmy. Proto není dobrý nápad chodit do lesů, když kvetou "vaše" stromy, na rozkvetlé louky či sekat trávu. Protože pylové částice samozřejmě neustále poletují ve vzduchu, je lepší za letních nocí příliš nevětrat a raději snést nějakou tu kapku potu navíc. Pokud alergickou rýmu způsobují alergeny roztočů či domácích zvířat, je třeba určitě častěji luxovat a převlékat peřiny.

Alergická rýma trápí i domácí zvířata

Alergie však netrápí pouze lidi, mohou jí trpět i domácí mazlíčci, zejména psi a kočky. Některé alergeny, které způsobují přehnané reakce imunitního systému, jsou s těmi lidskými shodné, jde zejména o pyly, roztoče, plísně či určité složky stravy. Podobné jsou pak i projevy, zvíře může mít rýmu, kašlat či kýchat a mohou je svědit oči. A nejinak je tomu u léčby, ta též spočívá zejména v odstranění styku s vyvolávajícím alergenem, ale i veterinární lékař může předepsat antihistaminika a kortikosteroidy.

Kromě alergické rýmy se u koček a psů vyskytují i projevy v podobě chrápání, zvracení či průjmu a kožních problémů, které způsobuje například alergie na bleší kousnutí. U koček je úspěšná léčba této alergie založena zejména na důkladném odblešení a dlouhodobém užívání antiparazitik. Kožní potíže u nich pak způsobuje i alergie na pyly, zde platí opět podobná opatření jako u lidí. Zamezení kontaktu s alergenem, například nepouštěním kočky z bytu či domu, používáním klimatizace nebo vzduchového filtru během problémových období či pravidelným koupáním, které pomáhá odstranit pyl ze srsti.

Jak u psů a koček, tak i u lidí platí, že v určitých případech může alergická rýma, hlavně ta neléčená, přejít do daleko závažnějších problémů s dýcháním a vyústit v chronické záněty průdušek či astma. Proto skutečně není radno alergie podceňovat a nechávat je takzvaně vyšumět.

                                                                                                                                   

Čtěte pečlivě příbalovou informaci! Claritine je léčivý přípravek s léčivou látkou loratadin k vnitřnímu užití. L.CZ.MKT.CC. 04.2020.1897

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
Advertisement
reklama
reklama
reklama
reklama