reklama

Vysoké alimenty se stávají realitou: zruinují naše muže

Vyšší alimenty. Toto spojení vyvolává v mnoha mužích hrůzu! Každému muži, který je otcem, nebezpečí alimentů potencionálně hrozí. Jak vysoké alimenty mohou muži zaplatit? Mohou vás alimenty zruinovat?

Ačkoliv postiženi alimenty (výživným) mohou být jak muži tak i ženy, budeme v dalším textu mluvit pouze o mužích. V 98 % případů totiž alimenty hradí na své děti muži. České soudy jsou totiž velmi konzervativní a v případě sporu svěřují děti do péče, téměř ve všech případech, matkám.

O nadměrném výživném informoval právní server www.profipravnik.cz

 

Kolik činí v ČR průměrné výživné?

Z výzkumu bylo zjištěno, že průměrná výše výživného na dítě činí v České republice 1 577 Kč. Z výše této částky je zřejmé, že se nejedná o vysokou částku. Soud, který rozhoduje o výši příslušného výživného, bere v úvahu nejen výši příjmu otce, ale též skutečné potřeby dítěte. Zájmy jsou zde většinou jasně vyhraněny.

  • BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA ON-LINE 
  • Ptejte se na vše co vás trápí a zajímá        www.profipravnik.cz
  • BURZOVNÍ  HRA 2007
  • Vyhrajte ceny v hodnotě až 200 tis!Pobavte se Klikněte ZDE!
  • TIP: PŘEČTĚTE SI NEJUŽITEČNĚJŠÍ ČLÁNEK 
  • Tisíce Kč za vodu? Neplaťte zbytečně!             Klikněte ZDE!

Matka požaduje pro své dítě co nejvyšší možné výživné. Otec se snaží, aby bylo co nejnižší.  Mužům s průměrným platem 18 000 Kč bývá v současné době nejčastěji ukládána povinnost výživného mezi 2 000-3 000 Kč. Záleží na věku dítěte, jeho zájmech, životních nákladech atd. Stanovené částky výživného jsou však značně individuální a záleží skutečně jen na soudci, jak vysoké výživné stanoví.

Muži se výživnému skutečně vyhnou jen velmi těžko. I v případě, že muž podniká a má příjmy pouze z podnikání, které bývají obecně hůře zjistitelné, má povinnost plně se soudem spolupracovat a odpovídajícím způsobem doložit veškeré své příjmy. Pokud se muž bude těmto svým povinnostem vyhýbat, může mu být stanoveno výživné ve výši až 15násobku životního minima, což představuje částku 65 000 Kč! Vyhýbat se spolupráci a pravdivému prokázání příjmů se tak evidentně nevyplatí.

Z výše uvedeného údaje se zdá, že čeští muži jsou poměrně chudí. Je tomu skutečně tak?

Alimenty. Věčný spor žen s muži

V poslední době se stále více objevují případy, kdy výše alimentů dosahuje desítek tisíc, což se dříve stávalo jen zřídka. Máte dobré postavení? Vysoký plat? Podělte se o něj se svou bývalou manželkou či přítelkyní, která vychovává vaše dítě. Důležitým ustanovením je, že děti by se měly podílet na životní úrovni svých rodičů.

Pokud tedy muž nadprůměrně vydělává, měl by na své dítě přispívat více. Problém však je, že nelze účinně kontrolovat, na co žena výživné použije. Teoreticky je tato částka určena dítěti, ne každé dítě však má z výživného prospěch. Záleží jen na jeho matce, zda ho použije pro potřeby dítěte nebo potřeby ryze své.

Na druhé straně bývají problémy s prokazováním skutečného příjmu mužů. Zamlžování a utajování skutečných příjmů má v Česku bohatou tradici. O tom svědčí velké množství "chudých" podnikatelů, kteří si jezdí pro na úřady pro sociální dávky. Ani u výživného tomu není jinak.

Muži pozor! V případě, že soud určil muži relativně nízké výživné, nemusí tomu tak být navždy! Pokud si najdete lépe placenou práci nebo vůbec nějakou najdete, pak může soud výživné zvýšit! To však platí i naopak.

Výživné v desetitisících? Už se stává realitou!

Muži, kteří prokazatelně vydělávají velké částky, které buď přiznají, pokud jsou čestní, a nebo je z jejich povahy nemohou nijak skrýt ani minimalizovat, se musí připravit na výrazně vyšší výživné. Soudy v poslední době čím dál častěji stanovují skutečně vysoké částky výživného.

Z poslední doby je znám případ žen, které po svých vysoce postavených nebo slavných mužích požadovaly skutečně astronomické výživné. Požadovány byly statisícové částky výživného měsíčně. Ačkoliv soudu nic nebrání i takto vysoké výživné přiznat, v praxi se tak neděje a soudy přiznávají o bohatých lidí výživné nejčastěji v rozmezí od 14 - 26 000,- Kč.

I když je takových případů stále velmi málo, je zřejmé, že do budoucna jich bude přibývat. Pro dobře vydělávajícího muže tak může v případě výživného být jeho vysoký plat kuriózně nevýhodou.

Dlužné alimenty? Vymáhají se jen těžko

Velkým problémem, kterým trpí více než 12 000 dětí či jejich matek, je neplacení výživného ze strany mužů. Matky jsou ve složitém postavení a ne každá má energii, znalosti a chuť na účinné vymáhání dlužných částek soudní cestou.

Nutno říci, že ani úspěch v soudním sporu nemusí a často nepřináší ženě zaplacení dlužného výživného. Muže, který "údajně" nemá žádný majetek, žije ze sociálních dávek nebo je ve výkonu trestu, není možné k zaplacení donutit. Ani případná exekuce v tomto případě nic neřeší.

Pokud dlužné výživné dosahuje statisícových částek, pak je jen velmi malá pravděpodobnost, že se žena k penězům z výživného někdy dostane. Právo na výživné je chráněno též trestním právem, které opakované neplacení výživného považuje za trestný čin zanedbání vyživovací povinnosti, za které je možné udělit i trest odnětí svobody. Ani tato hrozba však k lepší platební disciplíně mužů často nepomáhá.

Neplatí otec? Zaplatí stát (my všichni)!

Se zajímavým návrhem, který by měl řešit tíživou situaci dětí, kterým otcové nepřispívají výživným, přišlo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle návrhu by samoživitelům, kteří jsou v tíživé situaci v důsledku neplacení výživného, pomohl stát. Ten by pak vymáhal dlužné výživné na neplatiči. V minulosti však takový návrh nezískal v Poslanecké sněmovně podporu. Je tedy otázkou, zda nový návrh bude úspěšný a samoživitelům se v budoucnosti významně uleví.

ČLÁNEK POSKYTL PRÁVNÍ SERVER WWW.PROFIPRAVNIK.CZ

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama