reklama
 

Vyjádření náměstka ministra kultury

Praha - První náměstek ministra kultury Novák požádal redakci Aktuálně.cz o otištění jeho vyjádření k článku. Zde je jeho doslovné znění.

  • 1. Za hospodaření resortu jsem nikdy (až na kratičká období zástupů) přímo nezodpovídal, ministr kultury měl vždy svého ekonomického náměstka.
  • 2. Netuším, co se skrývá pod pojmy předražení rekonstrukce Nostického paláce či předražení zámků Lednice a Valtice. Policie mne v této souvislosti nekontaktovala.
  • 3. Všechna rozhodnutí ministerstva kultury o příspěvcích vlastníkům kulturních památek procházejí složitým posuzovacím procesem, kdy se přesně stanoví, jakou sumou lze přispět. Pokud vím, příspěvek ministerstva nikdy nepokryl 100% nákladů na obnovu. Bývalý ministr kultury svými slovy o neserióznosti napadá nejen mne, ale všechny členy posuzovacích komisí, které o výši příspěvků fakticky rozhodovaly. V nich seděli starostové, poslanci a senátoři. Trestní oznámení, a to pan bývalý ministr kultury ví lépe než já, Městské státní zastupitelství patrně odložilo jako nedůvodné. Tomu předcházelo šetření policie už v roce 2004, které také skončilo usnesením policejního orgánu o odložení věci.
  • 4. Je pravdou, že Památkový ústav v Plzni nakoupil za peníze na obnovu památek počítače a skenery, ale ministerstvo z toho vyvodilo sankce. Bylo to mimo jiné důvodem, proč tam došlo k výměně ředitele a ekonoma.
  • 5. Zpráva NKÚ, kterou ve středu projednávala vláda, se mé působnosti netýká, protože opět jde o konkrétní podobu poskytování dotací a příspěvků  a o ekonomické důsledky restituce.
  • 6. Ministr kultury Jandák mne nikdy přímo ani prostřednictvím svých náměstků neseznámil s informacemi, které teď uvádí. Pokud byl skutečně přesvědčen o mé vině, bylo od něj krajně nezodpovědné jmenovat mne generálním ředitelem Národního památkového ústavu.
  • 7. Za jeho éry na ministerstvu se po mém odchodu naopak děly věci, které ministr kultury Martin Štěpánek prověřuje a bude o nich veřejnost informovat. Za tu krátkou dobu, po kterou zde působím, jsem objevil podivný pokyn, kterým ministerstvo ovlivňovalo zadávání veřejných zakázek v resortu: ministerstvo vybralo zhotovitele a příspěvková organizace s ním podepsala smlouvu, nesla tedy veškerou zodpovědnost. Výsledkem takového postupu byla smlouva, kterou mělo uzavřít Národní muzeum, a která byla o 90% předražená. Ministr kultury Jandák tento pokyn podepsal 29.5.2006, ministr kultury Štěpánek jej na můj návrh zrušil 31.10.2006.

Zdeněk Novák

Nekonečná vyzývavost. Kim Kardashianová a její nejodvážnější kreace | Video: Reuters, Splash News

Mohlo by vás zajímat

reklama

Komerční tip

reklama