reklama

Životní role Evy Greenové: Film Proxima řeší dilema současných matek

Na přehlídce Tady Vary se včera představil film Proxima režisérky Alice Winocourové. Do českých kin vstoupí za tři týdny.

Foto: Aerofilms

V hlavní roli astronautky, která se chystá na roční pobyt na oběžné dráze, zatímco pečuje o svou milovanou sedmiletou dceru, vystupuje Eva Greenová. Podle kritiků jde o její životní roli.

Jedna z nejpopulárnějších hereček současnosti podstoupila kvůli filmu podle produkce náročnou fyzickou přípravu ve skutečných astronautských výcvikových střediscích.

Snímek Proxima má univerzální téma - hledání rovnováhy mezi osobními sny a rodičovskou láskou. "Proxima je věrohodným, dojemným a navýsost lidským a moderním příběhem, který ukazuje vnitřní zmatek ženy rozpolcené mezi nadšením pro práci astronautky a láskou k dceři. Toto napětí a vnitřní konflikt mě naprosto uchvátily," uvedla o filmu jeho protagonistka.

Čtyřicetiletá Eva Greenová debutovala u filmu v roce 2003 ve Snílcích Bernarda Bertolucciho. V roce 2005 ji režisér Ridley Scott obsadil do snímku Království nebeské. Zásadní průlom v její kariéře pak nastal o rok později, kdy zazářila po boku Daniela Craiga v bondovce Casino Royal. Za tuto roli byla oceněna cenou BAFTA pro vycházející hvězdu.

Greenová je známá pečlivým výběrem svých rolí - za svou sedmnáctiletou kariéru se objevila jak v mezinárodně úspěšných blockbusterech 300: Vzestup říše či Zlatý kompas, tak v ceněných artových snímcích Perfect Sense a Lůno. Její výkon ve filmu Proxima označuje řada kritiků za vůbec nejlepší v její kariéře.

"Evu jsem si pro roli Sarah vybrala, protože na mě působí tak trochu jako z jiné galaxie. Má v sobě grácii a jinakost. Zároveň hraje velmi fyzicky. Mám ráda, když se herci umějí vyjadřovat pomocí svých těl a pohybů - a v tom byla Eva vynikající," uvedla režisérka a scenáristka filmu Alice Winocourová.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama