reklama

Ženy - naučte se opravdu bránit násilníkům!

Seznamte se systémem Krav Maga (hebrejsky boj zblízka). Jedná o typ sebeobrany založené na instinktivních reakcích.

Foto: kravmaga.cz

V americkém filmu Dost zažívá Jennifer Lopez muka. Její manžel ji často bije, týrá. J-Lo se na pokraji psychických sil vydá do tělocvičny a začne se učit, jak se vymanit z manželova škrcení, jak se ubránit jeho fackám a nedat šanci jeho fyzické převaze. Přestože je o mnoho kilogramu lehčí než on, povede se jí to už za několik týdnů. Život jí zachrání Krav Maga, sebeobranný systém v současnosti považovaný za nejlepší na světě.

Studenti se Krav Maga naučí velmi rychle. Není to totiž žádný kickbox nebo judo, ale sebeobrana založená na instinktivních reakcích. Krav Maga znamená hebrejsky boj zblízka a její podstatou je ubránit se tvrdým útokem. A protože to není ani sport, instruktoři své svěřence vedou k tomu, aby k obraně života, zdraví a blízkých použili veškeré prostředky. Navíc pravidelné tréninky zpevňují postavu, zvyšují kondici a mají velmi dobrý vliv na postavu.

Stačí sledovat zprávy a číst noviny. Napadení žen jejich partnery nebo násilníky na ulici je na denním pořádku. Například v Mostě letos v lednu pobodal ze žářlivosti čtyřiatřicetiletý muž svou přítelkyni. Přeťal jí štítnou žlázu i část míchy, přežila jen se štěstím, ale zůstala ochrnuta. V létě zase v jednom z kladenských barů žárlivec strhl svou ženu za vlasy na zem a zkopal ji. Nejen proti takovým útokům jsou v Krav Maga účinné sebeobranné techniky.

Vznik Krav Maga

Kořeny Krav Maga sahají až do předválečné Bratislavy, kde československý šampión v boxu, zápasu a gymnastice Imi Lichtenfeld se svými kamarády čelil na ulici nájezdům nacistických bojůvek. On sám s nimi díky skvělé fyzičce neměl problém, ale přemýšlel, jak ochránit i přátele, kteří nikdy neboxovali ani nezápasili. A postupně vymýšlel bojový systém, na jehož základech po Imiho emigraci do Palestiny vznikla Krav Maga, sebeobrana s jedinečným logickým přístupem, postavená na přirozených a intuitivních reakcích a snadno použitelná ve stresových situacích.

Přispělo k tomu i jmenování Imiho hlavním instruktorem bojové přípravy armády rodícího se Izraele. Ten vstoupil do války se všemi svými sousedy v okamžiku svého vzniku, a tak si nemohl dovolit luxus posílat své nové vojáky na 6-ti měsíční výcvik. Kvůli této situaci Izrael potřeboval systém boje zblízka, který musel být velmi rychle naučitelný, snadno zapamatovatelný a hlavně velmi efektivní.

Dnešní uplatnění

Dnes tento Krav Maga cvičí armádní a policejní jednotky mnoha zemí, od Izraele, přes USA, Brazílii, Kostariku, londýnskou metropolitní policii, po finské nebo polské speciální jednotky. Pozadu nezůstává ani česká policie. Poslední výcvikový seminář pro zásahové jednotky se uskutečnil začátkem v září v Praze. Civilní verzi se učí statisíce studentů po celém světě.

Hlavním cílem instruktorů z International Krav Maga Federation (IKMF) je naučit kohokoliv, nehledě na věk, pohlaví, fyzické schopnosti a zkušenosti. Krav maga je styl zajímavý jak pro osoby hledající skutečnou sebeobranu, tak i pro ty, co si chtějí rozšířit své znalosti a zkušenosti na poli bojových sportů. Krav Maga je prostě stylem, který nabízí nejefektivnější techniky obrany před všemi typy útoků.

Velmi dobrých výsledků studenti dosahují relativně brzy díky trénováním efektivních technik, agresivity, bojového ducha, povědomí o okolí, vyjednávání a vyhýbání se konfliktním situacím.

Další informace o trénincích Krav Maga najdete na www.kravmaga.cz nebo na facebooku Krav Maga Praha.

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama