reklama

Začínáme s výkladem - výkladová schémata

Výkladových schémat existuje nepřeberné množství, které samozřejmě není konečné, vznikají stále nová schémata, přičemž i vy sami si můžete nějaké vytvořit, iniciativě se meze nekladou. Pro začátek můžete vycházet ze dvou základních výkladových možností, a sice z výkladu jedné karty a z výkladu tří karet.

Foto: iStock

Na těchto dvou typech se naučíte vše potřebné a pak můžete přistoupit i ke složitějším kombinacím. Doporučuje se vést si sešit, do něhož si budete u každého výkladu zaznamenávat, kdy proběhl, jaké bylo téma či otázky k výkladu, jaké jste vyložili karty a jak jste je interpretovali. Je to vhodné z toho důvodu, že některé karty či uskupení karet se vám budou v souvislosti s podobnými tématy často opakovat, a pokud si tyto skutečnosti zaznamenáte, může vám to velmi usnadnit zapamatování jednotlivých významů.

Denní karta

Výklad jedné karty je ideálním výkladovým schématem pro každý den, jeho pravidelné zapisování se zhodnocením toho, co se ten den událo a zda to výklad potvrdil, bývá významným pomocníkem při učení. Pokud můžete, provádějte si výklad ráno, protože večer už budete ovlivněni tím, co se přes den přihodilo, a můžete tak kartu interpretovat pod vlivem událostí. Anebo si večer vyložte kartu na další den, je na vás, jakou variantu zvolíte.

Výklad ze tří karet

Tři vyložené karty vám poskytnou odpověď na jakoukoli otázku. Schéma výkladu je následující: po sejmutí levou rukou položíte první kartu doprostřed, druhou kartu doleva vedle ní a třetí kartu doprava vedle první karty. Standardní příručky uvádějí, že prostřední karta označuje přítomnost, tedy současnou pozici tazatele, karta ležící vlevo minulost, tedy to, co bezprostředně předcházelo a karta vpravo budoucnost, tedy řešení. Neberte však tento způsob výkladu jako nějaké dogma, kterým se musíte řídit, ve skutečnosti se může stát, že karty budou rozloženy tak, že vám přijde logičtější je interpretovat v úplně jiném pořadí. Pro účely tréninku se dobře hodí výklad ze dvou karet, kdy se naučíte posuzovat souvislosti mezi dvěma kartami, takže pak vám nebude činit potíže nalézat souvislosti mezi třemi a více vyloženými kartami. Chcete-li pouze trénovat, můžete se ptát opakovaně na cokoli, v opačném případě pokládejte tutéž otázku pouze jednou.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama