reklama
 

Za moji anorexii může Facebook a Instagram

Vždycky svůj vzhled srovnávala s ostatními, ale Facebook a Instagram všechno ještě zhoršil.

Foto: Facebook.com/Kerry Hooton

Dvaadvacetiletá dívka kvůli své posedlosti hubnutím vážila pouhých 34 kilogramů. Nejedla a trápila se cvičením až k úplnému vyčerpání. Chtěla prý mít takovou postavu, jakou vídala na fotkách na sociálních sítích.

Britka Kerry Hooton trávila hodiny tím, že na Instagramu a Facebooku sledovala fotky jiných, často úplně cizích dívek, které se fotily po tréninku v posilovně, a měla pocit, že její postava nikdy takhle hezky vypadat nemůže.

Začala na sobě tedy také dřít. Denně nesnědla víc než 200 kalorií a cvičila každou volnou chvilku. Pořád ale měla pocit, že to nestačí, a stále si připadala tlustá. "Vždycky jsem se srovnávala s ostatními lidmi a vždycky jsem měla pocit, že všichni vypadají lépe než já a že nejsem dost dobrá," svěřila se Kerry deníku Daily Mail.

Hodiny na sociálních sítích

"Když jsem dospívala, začalo se tohle srovnávání soustředit především na tělo. Nesrovnávala jsem se s celebritami, ale s obyčejnými lidmi. A o to víc mě štvalo, že nevypadám jako oni," dodává stále velmi drobná brunetka.

S příchodem sociálních sítí, kde mohla štíhlých dívek s vypracovanými postavami vidět desítky za minutu se její pocity ještě zhoršily. "On-line aplikace jako je Instagram a Facebook jsou plné obrázků, na kterých se lidi snaží vypadat co nejlépe, aby získali co nejvíce lajků a komentářů. Věřila jsem, že čím víc máte lajků, tím více vás společnost uznává."

"Prohlížela jsem si ty obrázky celé hodiny a doufala, že jednou budu jednou z těch dívek, jejichž dokonalou postavu lidi obdivují a komentují. Jenže pak jsem se na sebe podívala do zrcadla a bylo mi hrozně. Nemyslela jsem už na nic jiného, že musím vypadat lépe. Často jsem kvůli tomu dokonce plakala," popisuje Kerry, jak začala její anorexie.

Shodila 20 kilogramů

Během dvou let pak zhubla z 56 kilogramů na 34, shodila tedy více než 20 kilo. Jedla většinou jen cereálie, cuketu nebo zavařeninu bez cukru. Chodila do posilovny, ale cvičila i doma, aby spálila co nejvíce kalorií. Třikrát denně se doma věnovala kardio cvičení.

"Rodiče i známí mi začali říkat, že se jim ztrácím před očima, ale já jsem nevěřila, že mám problém. Naopak jsem si jen začala ke cvičení vybírat dobu, kdy nebyl nikdo doma a nemohl mi nic vyčítat. Prakticky pokaždé, když nebyl nikdo doma, jsem skočila na rotoped a jela," vzpomíná.

Ani přesto, že už jí žádné její původní oblečení nesedělo, stále neměla pocit, že zhubla dostatečně. "Dívala jsem se na sebe a jediné, co jsem viděla, byl tuk, který jsem potřebovala shodit."

Čtěte také: Nejhorší případ anorexie v historii. S dobrým koncem!

Její počínání samozřejmě nemělo dramatický vliv jen na její postavu, ale brzy se začalo ukazovat i na jejím zdraví. Každou chvíli byla nemocná, křehká, neměla žádnou energii, kvůli nedostatku tělesného tuku jí byla pořád zima. 

"Najednou mi nešlo jen tak vyskočit z postele a jít cvičit. Motala se mi hlava, často mi bylo na omdlení, několikrát za den jsem mívala záchvaty paniky. Každý krok mě bolel a abych se aspoň trochu zahřála, pořád jsem u sebe nosila dvě zahřívací láhve."

Neměla sílu jít do práce

Když už ani neměla sílu chodit do práce, konečně ji to donutilo zajít k lékaři. "Nedalo se už nic jiného dělat, pořád se mi vracela nějaká infekce, nemohla jsem se jí zbavit. Doktor mi předepsal antibiotika a za týden jsem měla přijít na kontrolu, aby zjistil, zda léky zabraly."

Na další schůzce jí však lékař sdělil, že opravdovým důvodem, proč měla přijít znovu je to, že má evidentní poruchu příjmu potravy. Donutil ji přiznat úplně všechny zdravotní potíže, které má, a to včetně těch psychických. Poté jí poslal na kliniku, kde se právě těmito potížemi zabývají.

Čtěte také: Hvězdy hubené až na kost: Není to už anorexie?

Kerry potřebovala znovu fungovat, a tak se vlastně ani moc nebránila. Po všech prohlídkách, které na klinice podstoupila a také díky podpoře rodiny a přátel si uvědomila, že si skutečně všechny ty potíže způsobila sama.

Nešlo to samozřejmě takhle rychle. Trvalo několik měsíců léčby, než začala zase přibírat. Dnes váží něco málo přes 50 kilogramů a stále cvičí. Na internetu si však stáhla program sestavený profesionálními trenéry, díky němuž necvičí bezhlavě, ale tak, aby tím tělu neubližovala. Aby nezdravě neztrácela váhu, ale jen posilovala svaly.

Díky lékařům se také naučila správně jíst, tedy tak, aby tělo mělo všechno, co potřebuje, ale aby zároveň Kerry neměla pocit, že jí něco, po čem by mohla tloustnout. "Díky tomu všemu jsem teď v nejlepší psychické i fyzické kondici, v jaké jsem kdy byla," uznává dnes Kerry.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Autonehoda mi zachránila život: Odhalila rakovinu

20 let jsem byla single. Byla to nejlepší škola života

Manžel mě podvedl. Nic lepšího se mi nemohlo stát

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama