reklama

World Press Photo: Emocionální prožitek a umění!

Nejlepší novinářské fotky světa v Praze

Na vítězné fotografii zahalená žena drží v náručí zraněného příbuzného před provizorní nemocnicí zřízenou v jemenském hlavním městě Saná.
Na vítězné fotografii zahalená žena drží v náručí zraněného příbuzného před provizorní nemocnicí zřízenou v jemenském hlavním městě Saná. | Foto: ČTK/NYT/Samuel Aranda, New York Times

Milujete krásné fotografie, které sami od sebe vypráví příběh? Pak právě vy byste měli navštívit jedinečnou výstavu World Press Photo 2012.

Nezisková organizace World Press Photo každý rok organizuje soutěž v žurnalistické fotografii, která dokumentuje život po celém světě. Jedinečná výstava World Press Photo 2012 je k vidění v pražském Karolinu.

World Press Photo 2012

Už v roce 1990 se tato výstava poprvé uskutečnila v Praze pod záštitou primátora Jaroslava Kořána. Od té doby se v rámci soutěže udílí Cena Prahy, kterou předává právě primátor města. Před devíti lety se výstava z Galerie Ambit vrátila do nově rekonstruovaných výstavních prostor Univerzity Karlovy. I letos najdou návštěvníci výstavu v Karolinu. Termín, kdy můžete fotografie prostudovat, je od 14. září do 7. října.

Nadace World Press Photo

Nadace byla založená v roce 1955 v holandském Amsterodamu. Díky soutěži nejlepších novinářských fotografií, získala nadace prestiž a proslulost po celém světě. Každý rok se vypisuje osmnáct kategorií a vítězné snímky jsou prezentovány na výstavě World Press Photo.

V posledních letech se nadace soustředila na děti a na jejich vnímání reality. Jednou z hodnocených kategoriíí soutěže je i Dětská cena, kterou uděluje každoročně porota složená z dětí celého světa a všech kontinentů.

Vítězná fotografie letošního ročníku.

Autor se jmenuje Samuel Aranda a pochází ze Španělska. Svou vítěznou fotku vytvořil pro noviny The New York Times. Fatima al-Qaws drží v náručí svého syna Zayeda 18, který se 15. října účastnil pouliční demonstrace v jemenském Sanna a byl zasažen slzným plynem. Paní Qaws objevila svého syna mezi zraněnými v mešitě, která sloužila jako provizorní polní nemocnice.

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama