reklama

Vyzkoušejte si s námi tradice českých Vánoc

Proč se třese stromkem? Co jsou štěstíčka? Proč si kupujeme jmelí?

Foto: vykrajovacky.cz

Chcete s rodinou zažít opravdové tradiční Vánoce? Vyzkoušejte si s námi několik vánočních zvyků a tradic a poznejte atmosféru Vánoc, kterou znaly naše babičky.

Házení botou, rozkvetlá barborka, lití olova a šupina pod talířem. Na to vše se můžete těšit, když si s námi uděláte tradiční česká Vánoce se vším, co k nim patří. Sedm vánočních zvyků a tradic.

Jmelí

Jmelí je "vánoční rostlina". Seženete ji v přírodní barvě nebo postříbřenou či pozlacenou. Jmelí se věsí na lustr či dveře. Pod zavěšeným jmelím má muž právo políbit jakoukoli dívku či ženu. Také se traduje, že " kdo se pod jmelím políbí, druhému se zalíbí". Darované jmelí nosí štěstí. Myslete na to, když vyrazíte na vánoční návštěvu.

Rozkrojené jablíčko

Po štědrovečerní večeři si každý může rozkrojit jablíčko. Dělá se to kolmo ke stopce. Kdo najde v jablku pěticípou hvězdičku, může mít velkou radost, protože ho v příštím roce čeká zdraví a štěstí. Pokud najdete jádřinec červavý a ve tvaru křížku, nevěstí to nic dobrého.

Lití olova

Lití olova je staročeský tradiční zvyk. Nad plamenem si roztavíme kousek olova, který najednou vlijeme do nádoby s vodou. Podle tvaru, do kterého olovo ztuhne, můžete usuzovat, co vás čeká. Svobodné v olovu hledají monogram svého budoucího manžela. Lze také tvar brát jako odpověď na předem položenou otázku.

Třesení stromkem

Nejčastěji se netřese vánočním stromkem, ale mladou jabloní nebo zlatým deštěm. Děvče dříve vyběhlo po večeři na zahradu a třáslo stromkem, dokud se neozval první pes. Odkud se ozval, z té strany přijde ženich. Buďto přímo z domu nebo z toho směru.

Skořápkové lodičky

Pouštění lodiček z ořechové skořápky. Rozpulte ořech a do prázdné skořápky připevněte malou svíčku. Nejlépe drží, když tam nakapete trochu vosku. Ořechová lodička se dá doprostřed nádoby s vodou a plavba ukáže životní dráhu toho, kdo ji vyslal. Buďto zůstane u rodiny, nebo se vydá na cestu. Pokud dlouho svítí, čeká majitele dlouhý život.

Tajemný Štědrý večer

Na Štědrý den se nesmí zametat ani odnášek smetí z domu. Říká se, že si odnesete štěstí. U stolu musí být počet strávníků vždy sudý, pokud není, dejte talíř navíc pro nečekaného hosta. Pod talíř si dejte šupinku s kapra, pro dostatek financí na příští rok. Také nezapomínejte, že se od vánočního stolu nesmí vstávat až do skončení večeře. Ten, kdo vstane, se už příštích Vánoc nedočká.

Štěstíčka

Na malé papírky si napište jednotlivá hesla jako, štěstí, láska, svatba. Tento papírek vložte do nádoby. Stolovníci po večeři losují a tahají si svůj osud na další rok

 

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama