reklama

Velký Gatsby: Víc módní než filmová událost

Prohlédnout galerii
Foto: Isifa

Chystáte se do kina na Velkého Gatsbyho? Pak otevřete oči dokořán, protože tenhle film na vás zapůsobí především vizuálně. Příběh je sice fajn, ale je lepší si ho přečíst v knize. V kině se raději věnujte kostýmům od Prady, šperkům od Tiffanyho či líčení od Macu...

Román Velký Gatsby napsal Francis Scott Fitzgerald v roce 1925 a od té doby se dočkal už šesti filmových zpracování. To poslední dorazilo do českých kin ve čtvrtek 16. května. Film rozhodně stojí za vidění - jednak kvůli vždy skvělému Leonardu DiCapriovi, roztomilé Carey Mulligan či šikovnému Joelu Edgertonovi, a jednak kvůli tomu, že režisérem je megaloman Baz Luhrmann.

Ten Baz, který totálně předělal Romea a Julii, případně ten, kdo natočil muzikál Moulin Rouge. Vzpomenete-li si na tyto dva filmy, musí vám být jasné, že i Gatsby bude velká událost. Doslova nevídaná událost. Protože na vzhled a na efekt se tu hraje především.

Do posledního detailu...

Není proto divu, že se kostýmů zhostila návrhářka Miuccia Prada a její značky Prada a Miu Miu. Vznikly proto nádherné róby plné flitrů, kamenů a třásní ve stylu dvacátých let, která ovšem autorka kostýmů mírně modernizovala, aby se trefila do konceptu celého filmu.

Tomu samozřejmě musely odpovídat i šperky, které tu jsou vidět snad v každičkém záběru, a to nejen na ženách. Jen si všimněte Leonardových prstenů či manžetových knoflíčků. Každičky detail je tu promyšlený. Aby také ne, když šperky pocházejí z dílny Tiffany&Co. Pozorný divák si pak může všimnout například toho, že všechny perlové náhrdelníky, náušnice i čelenky někde mají ukrytý tvar kopretiny. Hlavní hrdinka se totiž jmenuje Daisy, což v překladu znamená kopretina.

Režisér s očima malíře

Dokonale stylové líčení je potom dílem vizážistů firmy Mac, která vyrábí po celém světě oblíbenou dekorativní kosmetiku. "Baz Luhrmann má při práci podobné požadavky jako malíř - klade velký důraz na vzhled každé postavy a make-up byl pro něj jedním z klíčových prvků, jimiž chtěl vyjádřit lásku, boj, bolest či romantiku," popisuje práci na filmu hlavní vizážista Maurizio Silvi. 

Miucciiny šaty, dobové líčení i Tiffanyho šperky si nejlépe prohlédnete ve scénách s velkolepými večírky, které pořádá Gatsby ve svém honosném sídle. Ostatně, tyhle večírky jsou hotovou pastvou pro oči, a vlastně i pro uši. Soundtrack k filmu je totiž velmi působivý a originální. Záleží sice na vašem vkusu, zda se vám moderní, i když trochu upravená hudba Jay-Z či Beyoncé bude ke sto let starému příběhu líbit, přesto je ale výběr hudby jedinečný.

Čtěte také: Leonardo DiCaprio: Muž mnoha tváří

Více než intenzivní smyslový zážitek ale raději nečekejte. Jen tak můžete z kina odcházet nadšení. Jde totiž o směs žánrů, jejímž účelem má být zalíbit se každému, ale mnohem pravděpodobněji by vás to mohlo spíš štvát. Charaktery postav nejsou příliš prokreslené, ale nepřemýšlejte nad tím. Nenechte si tím zkazit zážitek. Baz zkrátka předpokládá, že předlohu všichni znají a chápou, proto se dějem zřejmě zase tolik nezabýval.

Tohle má být velká podívaná. Chcete-li psychologický příběh, nechoďte do kina, ale čtěte, případně žijte. Asi takový by mohl být hlavní odkaz dlouho očekávaného filmu Velký Gatsby.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejlepší Bond v historii: Daniel Craig. Souhlasíte?

Michelinský průvodce: Kde se vzal a proč ho sledovat?

Eva Herzigová: 5 věcí, které jste o ní (možná) nevěděli

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama