reklama

Vánoční trhy v Německu? Je na čase plánovat

Jako každý rok kolem Vánoc se všude po Německu pořádají desítky adventních a vánočních trhů

Je libo zahřát se vánočním svařákem? Momentka ze Štrasburku.
Je libo zahřát se vánočním svařákem? Momentka ze Štrasburku. | Foto: Reuters

Co jiného by mělo patřit k adventnímu času než voňavé a romantické trhy. V Německu je opravdu umí a je zážitek tam vyrazit.  Trhy se v různých regionech nazývají Christkindlesmarkt, Adventsmarkt nebo Glühweinmarkt a prodejní stánky se stali předvánoční tradicí nejen pro místní, ale také pro mnoho návštěvníků z okolních států.

V Drážďanech si udržují tradici Striezelmarktu už od roku 1434 - tedy skoro sedm set let. Každý rok druhou adventní sobotu může návštěvník na trase ze Zwingeru na náměstí Altmarkt zahlédnout slavnostní průvod, který nese obrovskou tři tuny vážící vánoční štolu. Z tohoto vánočního jarmarku si mohou zájemci odnést pravé františky, dřevěné pyramidy, pravou štolu nazývanou Strieze a v neposlední řadě perníčky z Pulsnitzu.

Netradiční vánoční trh se odehrává na Terezině louce v bavorské metropoli Mnichově. Tollwood je zimní festival plný nápadů pro ty, kdo hledají pod stromek, trochu něco jiného. Ve více než 240 stáncích budou připraveny originální dárky různých barev, tvarů a variant. Kdo patří mezi "bio nadšence" určitě bude mile potěšen, že se zde dá sehnat téměř vše bio, od ponožek až po včelí med. Celý trh budou provázet divadelní a kabaretní představení.

Norimberský Christkindlesmarkt patří k nejznámějším vánočním trhům na světě. Často je nazýván "městečkem ze dřeva a plátna". Odehrává se na překrásnému historickém náměstí Hauptmarkt. K tradicím tohoto trhu patří jednou za dva roky volba Jezulátka.

Vánoce jsou svátky klidu a příjemné atmosféry, kterou lze na těchto trzích získat. Můžeme vidět kus historie s architektonickými skvosty a k tomu si dopřát vynikající svařák s originálních hrnečku nebo téměř půl metrovou pravou bavorskou klobásu v housce. Ať už si každý vybere jakýkoliv kraj Německa, určitě bude výlet vydařený a třeba si doveze nějakou tu pravou a nefalšovanou štolu i k sobě na český vánoční stůl.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama