reklama

Trávíte večery v baru? Teď je IN zůstat doma

Strach z toho, že o něco přijdete, když nedorazíte na nějaký večírek či oslavu, se pomalu mění v radost, že tam vlastně vůbec nemusíte a klidně můžete zůstat doma.

Foto: Nivea

Doba hlásí nový trend: Strach z toho, že o něco přijdete, když nedorazíte na nějaký večírek či oslavu, se pomalu mění v radost, že tam vlastně vůbec nemusíte a klidně zůstanete doma. Znamená to spoustu času navíc, méně kocoviny, ale i méně vyhozených peněz.

Zatímco ještě nedávno byl za podezřelého asociála považován ten člověk, kterému se nechtělo vymetat večírky a trávit každý páteční večer s přáteli v baru, teď se čím dál více lidí přiznává, že je to vlastně zase tolik nebaví, že se přestávají bát, že o něco přijdou, když tam nepůjdou, že dokonce nestojí o tak intenzivní kontakt s jinými lidmi a raději zůstávají doma.

Jak píše americký deník The Huffington Post, může to souviset s tím, že lidé jsou přehlceni neustálou komunikací a začínají utíkat zpět a hledat klid. Raději než partou kamarádů se prý dnes zabýváme sami sebou, tím, jak funguje naše vědomí, pokoušíme se poznat sami sebe a ovládnout svoje reakce a chování.

Dělám to, co chci

Google svým zaměstnancům dokonce začal nabízet kurzy s názvem Hledání uvnitř sebe, pořádá meditační obědy a podobně. Souvisí to s trendem, podle něhož se začínáme bránit a přestáváme dělat to, co od nás očekává společnost a naše okolí, a děláme jen to, co opravdu sami chceme.   

Američanka Susie Pearl, která sama sebe definuje jako expertku na štěstí, to komentuje slovy: "Konečně začínáme být sami k sobě upřímní v tom, co je a není pro nás skutečně důležité." A nejde přitom jen o chození do baru a trávení volného času, celkově nad sebou samým více přemýšlíme. Například více řešíme, co jíme, jestli nás naše práce baví, jestli nás náš život naplňuje, jestli neztrácíme čas zbytečnostmi, kterých se pak případně zbavujeme.

Nebudeme si však nalhávat, že na to nemá vliv fakt, že sociální sítě do velké míry nahrazují reálnou komunikaci, a že přestože v pátek do baru nejdeme, přesně víme, co se dělo, protože přátelé hned pověsí fotky na Facebook nebo Instagram.

Vzpoura proti strojům

I když, jak říká Ann Mack, která pro americkou komunikační agenturu JWT sleduje podobné trendy v našem chování, i zájem o sociální média pomalu upadá. "Lidé si začínají užívat to, co dělají právě teď a tady, a přestávají trávit čas sledováním sociálních médií, aby věděli, co dělají druzí," cituje ji již zmíněný The Huffington Post.

"Opravdu mě překvapila skutečnost, že čím víc jsme ponořeni do technologie, tím více o ní pochybujeme a snažíme se jí odolat. I když zcela odolat zatím nedokážeme," dodává Ann Mack, podle níž teď probíhá jakási vzpoura proti strojům, které ale k životu nezbytně potřebujeme.

Čtěte také: Nesnáším lidi. Jsem nemocná, nebo normální?

To, že chceme stále více zůstávat doma, má ještě jednu, celkem zjevnou příčinu, kterou je vleklá finanční krize, která nás v posledních letech naučila (případně učí) šetřit, kvůli níž více přemýšlíme, za co utratíme peníze, a místo abychom je nechali v klubech a restauracích, raději zůstaneme doma. 

A abychom se doma nenudili, někdy si pozveme přátele, nebo prostě vymýšlíme, jak si ten domácí páteční večer zpříjemnit, až najednou zjistíme, že to vlastně vůbec není tak špatné, jak jsme si třeba před krizí mysleli. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

15 věcí, které se vám určitě stanou do konce roku

Zabijačkový test: Víte, co je vejmrda a prdelačka?

5 ranních rituálů, které vás nakopnou! Sex a kafe?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama