reklama

Jak dnes vypadají taneční: Kdo do nich chodí, jaká je móda a co se vlastně naučíte

První taneční často představují vstupní bránu do života dospělých. Navíc jde o českou specialitu, protože nikde na světě nejsou hromadné taneční kurzy v takové míře rozšířené. Kde se taneční vzaly, co vyžaduje etiketa a jaké tance se dnes učí?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Česko je jedna z mála zemí, kde jsou hromadné taneční kurzy v takové míře rozšířené. Bez nadsázky lze prohlásit, že jde o český fenomén, který ve světě nemá obdoby. V podobném duchu probíhají kurzy jen na Slovensku a v Polsku, v jiném stylu pak částečně v Rakousku a Německu.

Tanec doprovázel lidstvo odpradávna. Vyjadřuje emoce, býval součástí nejrůznějších rituálů a je nedílnou součástí společenských událostí, zábav a plesů. 

  Tanec dělá hudbu viditelnou. - George Balanchine, batelní choreograf taneční, žena

Tancem vyjadřoval už pravěký člověk své emoce, radost z úlovku, smutek nad nějakou událostí či připravenost k boji. Běžné byly i tance oslavné a rituální. Postupem času získalo tancování poněkud jinou podobu i význam, přesto zůstalo významnou součástí lidských životů.

Začátek školního roku s sebou tradičně přináší možnost navštěvovat hromadné taneční kurzy. Máte-li doma čerstvého středoškoláka, který do tanečních právě nastoupil, víte, o čem je řeč. Případně si možná sami vzpomínáte na dobu, kdy jste také vy taneční kurzy absolvovali.

Kde se taneční vzaly, co předcházelo jejich rozšíření, co se dnes nosí a co se nehodí, jaké tance se učí a proč jde o český fenomén, se dozvíte v naší grafice.

reklama
reklama