reklama

Sjednoťte rodinu u hracího stolu!

Deskové hry, zvláště ty nové, mohou oživit večery a vaši rodinu pravidelně stmelovat při nenáročné soutěživosti

Foto: Profimedia

Zvláště pokud již máte děti, jistě si rádi pořídíte něco, co dokáže člověka nejen pobavit, ale také ho procvičí v uvažování a někdy mu i předá vědomosti. Jedinečnou možností jsou deskové hry.

V deskových hrách máme na výběr mezi sedmi druhy - do abstraktních řadíme například i naprosto klasické šachy. Štábní a válečné si sice berou inspiraci z něčeho velice nepěkného, ale mnohé děti si to zkrátka spojují s velkým dobrodružstvím. Čerstvá novinka z této oblasti odkazuje k 200 let staré historii pod titulem The invasion of Canada.

Z pohádky na Zeměplochu, z Alhambry na vesnici

„Moderní" hry kombinují mnoho prvků svých předchůdkyň - s hrací kostkou, kartami a figurkami. Typickou představitelkou je Alhambra, kde hráči rozšiřují svůj vliv přidáváním nových staveb za získané peníze.

Na těchto principech lze umístit hru takřka do jakéhokoliv prostředí s pravidly uzpůsobenými daným reáliím. K populární knižní sérii Terryho Pratchetta Úžasná Zeměplocha například přibyla desková hra Ankh-Morpork, v níž až čtyři hráči bojují o vliv nad titulním městem.

Hry kategorie "Dětské" užívají pochopitelně jenom jednoduché schéma a používají prvky, se kterými právě ti nejmenší budou nejvíce obeznámeni. Hra Z pohádky do pohádky, kde se vaši caparti budou snažit dostat k pokladu pohybujíc pohádkovými postavami po ploše, to ukázkově ilustruje. V poslední době se u nás objevily takové kousky, jako historická Santa Cruz nebo vesnicky laděná Farmaggedon.

Škola hrou

O "Vzdělávacích " hrách jsem se již zmínil především v úvodu. Všichni samozřejmě také známe scrabble, procvičující naši slovní zásobu a bezpočet her fungujících na stejném základu jako televizní soutěže - konec konců, častokrát se stává, že si hra vypůjčí značku již existujícího populárního pořadu.

De facto podkategorií vzdělávacích her jsou "Jazykové hry". Na českém trhu je produkuje zaběhnutá značka Amos. Pod jménem Učitele národů se k nám dostává mezi jinými Čeština v kostce, Angličtina v kostce nebo Němčina v kostce.

Poslední kategorie "Cestovních" her zahrnuje ruletu, šanci, rybolov apod. Pokud máte zájem o jakékoliv zboží z této oblasti, můžete si ho na webu najít na některých z těchto stránek: www.obchod-tis.cz, www.maxik.cz, www.zatrolene-hry.cz, www.pexi.cz.

 

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama