reklama

Sekta mě donutila vzít si 85letého staříka. Bylo mi 19

Kdyby se Rebecca Musser k sektě, která ji donutila vzít si o téměř sedmdesát let staršího muže, přidala dobrovolně, dalo by se říci, že si za to může sama. Jenže ona se do ní narodila.

Foto: Facebook.com

Kdyby se Rebecca Musser k sektě, která ji donutila vzít si o téměř sedmdesát let staršího muže, přidala dobrovolně, dalo by se říci, že si za to může sama. Jenže ona se do ní narodila a v podstatě neměla na výběr. Její rodiče totiž byli věrnými členy tohoto společenství, a tak byla Rebecca podle jejích pravidel vychována.

Rebecca Musser pochází z Utahu a její otřesný příběh obletěl všechna světová média, od amerických New York Times či talk show televize NBC až po britský Glamour.

A tady už je Rebečin příběh tak, jak ho vyprávěla zmíněnému časopisu Glamour:

"Když mi moje starší sestra česala vlasy, seděla jsem tam a pokoušela se mít radost, ale jediné, co jsem cítila, byl strach. Pak na nás někdo zavolal, jestli už jsem hotová, a tak jsem musela ve svatebních šatech sejít dolů do obýváku, kde se konal obřad.

Prováděl ho můj vlastní otec a já držela svého budoucího manžela za jeho třesoucí se ruku. Když jsme měli svazek stvrdit polibkem, bylo to odporné, uslintané a mokré. Nemohla jsem si pomoct a okamžitě jsem si začala rty drhnout dlouhým rukávem šatů. Odehrálo se to v září roku 1995. Bylo mi devatenáct a mému manželovi, Rulonu Jeffsovi, bylo pětaosmdesát. Byl tehdy hlavou fundamentalistické odnože Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (zakládající členové fundamentalistické odnože opustili Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů po zákazu mnohoženství a nemají nic společného s Církví Ježíše Krista Svatých posledních dnů, ve které je polygamie nepřípustná a za jejíž praktikování je člen z Církve vyloučen - pozn. redakce)

Uzavřena před světem

Vyrostla jsem v Salt Lake City a odjakživa jsem věděla, že naše rodina se od ostatních něčím liší. Já i mé sestry jsme se musely oblékat velmi skromně a decentně, nesměly jsme si stříhat vlasy, a co se týče randění, pouhé "ahoj" řečené nějakému chlapci bylo považováno málem za zločin.

To všechno nám vtloukal do hlavy náš církevní učitel Warren Jeffs - jeden ze synů mého tehdy budoucího manžela Rulona (celkem měl 63 dětí!). Nicméně jsem se této výchově nebránila, a připravovala se na to, že si jednou poslušně vezmu toho muže, kterého mi přidělí.

Tajemství mého otce

Neměla jsem žádné přátele mimo komunitu, neudržovali jsme kontakt dokonce ani se sousedy, ale výhradně s rodinami, které se rovněž hlásily k Církvi Ježíše Krista, pro níž je normální vést polygamní život.

Nikdo zvenčí netušil, že můj otec má dvě manželky. S první, Irene, měl devět dětí, a s druhou, mou matkou Sharon, dokonce čtrnáct. O mně a mých sourozencích se mluvilo jako o "dětech zezdola", protože jsme s matkou bydleli ve sklepě.

Strýček Rulon, jak jsme mu tehdy říkali, si mě vyhlídnul, když mi bylo patnáct. Řekly mi to jeho mladé manželky, mezi nimiž už byla i moje starší sestra. Říkaly mi to jako skvělou novinu, ale mně to přišlo už tehdy strašné. Vždyť by mohl být mým dědečkem.

Jenže můj otec to odsouhlasil, pro rodiče to byla pocta, že si mě chce vzít zrovna on, v naší společnosti tím stoupli na pomyslném žebříčku. Vůbec se nestarali o to, že brečím, mám strach a jsem zoufalá.

První společná noc

Naše svatební noc připomínala kurz péče na geriatrickém oddělení. Pomáhala jsem mu vstát z křesla, dovedla jsem ho do postele, připojila jsem ho na dýchací přístroj, pomohla ho svléknout. Potom jsem chtěla odejít, ale zadržel mě. Musela jsem si lehnout k němu do postele, i když samozřejmě tak daleko od něj, jak to jen šlo.

Přesto se rozhodl mě políbit a strašně se u toho třásl, když se ke mně natahoval. "Polibek pro dnešek stačí," řekl a mě ani nenapadlo, že někdy mělo následovat něco dalšího. Přestože mi bylo devatenáct, se sexem jsem tehdy neměla jedinou zkušenost.

Změnilo se to za měsíc. Donutil mě ho kompletně svléknout a začal mi vysvětlovat anatomii, to, jak probíhá pohlavní styk a jak žena otěhotní. Tu noc se se mnou vyspal a ani si nevšiml, že u toho celou dobu brečím a jak moc mě to bolí. Od té doby ve mně začal růst obrovský odpor, který se ještě zvětšil, když mě Rulon později nutil k orálnímu sexu.

Rulon, já a všechny jeho manželky jsme bydleli v jeho obrovském sídle, které připomínalo ubytovnu. Rulon si nás střídal, ale spal jen se svými mladými ženami, některé si bral třeba ve věku dvanácti let, a o ty starší už neměl zájem. Vyšla na mě řada zhruba jednou za čtrnáct dní. Kromě toho se ale často stávalo, že si najednou vybral jednu z nás a před svými syny i před cizími muži nám začal osahávat prsa.

Musím utéct

Proto jsem se snažila být mu co nejvíc z dohledu, i když to znamenalo třeba celé hodiny mýt nádobí po naší obrovské "rodině". A takhle to šlo až do doby, kdy Rulon ve věku dvaadevadesáti let zemřel. V té době měl 46 manželek. Ale tím to neskončilo. Na jeho místo se totiž postavil jeho syn Warren. Zanedlouho si mě zavolal a oznámil mi, že si mě teď vezme on.

Čtěte také: Matko, nekřič! Církev žádá ticho na porodním sále...

V ten moment mi došlo, že musím zmizet. Sblížila jsem se s Rulonovým vnukem Benem a ten souhlasil, že mi pomůže utéct do Oregonu za mým starším bratrem, kterého kdysi vyhodili z církve, a rodina na něj proto zanevřela. Sbalila jsem si několik šatů a fotek a také šicí stroj, abych se venku mohla živit šitím.

Tajně jsem proklouzla, pracně přelezla velkou železnou bránu, ale za ní už na mě čekal Ben ve svém náklaďáku. A konečně mě odvezl pryč. Prvních pár dní jsem byla totálně v šoku. Až teď jsem si uvědomila, že vypadám jako dívka z devatenáctého století. Konečně jsem se nechala ostříhat. Poprvé v životě jsem měla vlasy ostříhané na ramena a ze začátku jsem se kvůli tomu strašně styděla. Připadalo mi to odvážné.

Trestní oznámení

S Benem už jsme spolu zůstali, našli si práci v restauraci a v roce 2003 se nám narodil syn. Rok na to jsme se vzali. A ten samý rok z Církve utekla i moje mladší sestra, kterou Warren donutil ke svatbě a pravidelně ji znásilňoval, přestože jí bylo teprve čtrnáct let. Rozhodli jsme se proto to konečně celé ukončit a podat na Warrena trestní oznámení.

Soudní proces byl dlouhý a svědčit jsem musela i já, ale v září roku 2007 byl Warren odsouzen za znásilnění k pěti letům ve vězení. To ale pořád ještě nebylo všechno. V roce 2008 policie našla nové sídlo Církve v Texasu, kde objevila dokumenty dokazující sňatky s nezletilými nevěstami, které navíc porodily vlastní děti. A poprosila mě o pomoc při vyšetřování.

Zjistila jsem, že Warren zašel ještě dál než jeho otec Rulon. Nutil své mladé ženy, aby sexuálně zneužívaly ty ještě mladší, a ještě si to natáčel. Tentokrát byl soud mnohem rychlejší. Po třiceti minutách dostal Warren doživotí a ještě dvacet let navíc.

Kvůli Warrenovi jsme se rozešli

Dosáhli jsme svého, ale můj osobní život se paradoxně začal rozpadat. Budila jsem se s křikem, protože se mi zdálo, že se mi Warren pomstí. A na Bena zase tlačili členové Církve, aby mě donutil přestat bojovat proti Warrenovi, a přestože se nám mezitím narodila ještě dcera Natalia, nakonec jsme se rozešli."

Příběh má přesto veselejší konec: Rebecca o svém příběhu napsala knihu a také založila nadaci Claim Red. Ta pomáhá ženám, které stejně jako ona zažívají sexuální nátlak, poskytuje jim terapie, aby se z otřesných zážitků dostaly a dokázaly žít dál.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Táňa Pauhofová: Učím se mít ráda sama sebe

Příběh: Umělé oplodnění? Už nikdy! Čekám na adopci

Jedno jablko denně. Anorektička si problém nepřizná

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama