reklama

Sakury letos kvetou nejdříve za posledních 1200 let. Pohled na ně je ale uchvacující

Sakury, tradiční japonské známky jara, letos všechny překvapily. Jak ukazuje výzkum, ozdobné třešně v Japonsku dosáhly plného rozkvětu v nejranějším datu za posledních více než 1200 let.

Prohlédnout grafiku
Foto: Reuters

Podle údajů z univerzity v Osace sezona sakur vyvrcholila ve městě Kjóto, které letos zažívá neobvykle teplé jaro, už 26. března. Předchozí rekord byl ve městě zaznamenán v roce 1409, kdy sezona dosáhla svého vrcholu 27. března. Brzký rozkvět třešní je podle podle vědců jasným indikátorem klimatické změny.

Průběh sezony třešní je v Japonsku pečlivě sledován už po staletí. Japonská meteorologická agentura vydává dokonce i předpovědi prvních květů třešní a odhady o vrcholu sezony. V letošním roce začala sakurová sezona v Hirošimě 11. března, o osm dní dříve než v roce 2004. Veškeré záznamy z Kjóta o japonských třešních sahají ale až do roku 812. Yasuyuki Aono, výzkumný pracovník na prefekturní univerzitě v Osace, analyzoval všechna tato sesbíraná data. Během svého bádání prohledával i prastaré deníky a kroniky napsané císaři, aristokraty a mnichy z města Kjóto.

Údaje zhruba od roku 1800 naznačují, že se termín vrcholného rozkvětu sakur v Kjótu postupně posouvá z původní poloviny dubna směrem k začátku měsíce. Letošní plný rozkvět sakur, který nastal 26. března, je tedy opravdu brzký, ale odpovídá těmto výzkumným odhadům.  

Sakury můžete v Japonsku zastihnout jen po dobu několika dní. Jsou pro tuto zemi však velice důležité, a to jak kulturně, tak ekonomicky. Přátelé, rodiny, páry či jedinci se před rozkvetlými stromy scházejí a zaplňují jarními fotkami své sociální sítě. Tuto japonskou nádheru tak může alespoň takto obdivovat kdokoliv po celém světě.

reklama
reklama
reklama