reklama

Rychlá pomoc na stres a depresi? Chytrá aplikace

Zdá se to jako šílenost, ale skutečně to může pomoci. Řeč je o antistresových aplikacích pro chytré telefony.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na první pohled se to zdá jako naprostá šílenost, ale skutečně to může pomoci. Řeč je o aplikacích pro chytré telefony, které slibují, že vás zbaví stresu, zlepší náladu, a dokonce pomohou zjistit, kvůli čemu se vlastně cítíte tak špatně.

Existuje jich celá řada a ty opravdu dobré vyvíjejí týmy psychologů, takže tu reálný odborný základ skutečně je. Uznáváme sice, že je to trochu bizarní, používat mobil místo terapeuta, ale nakonec proč ne. Pokud vás hra s aplikací přivede na správné myšlenky, nebo alespoň na nějakou chvíli zabaví, a vy na svoje starosti na moment zapomenete, splnila svůj účel.

Takže kterou aplikaci si z toho množství vybrat a stáhnout? Přinášíme pět tipů na aplikace, které nás zaujaly:

Stress Relief

V téhle aplikaci se dozvíte o stresu, jeho příčinách, dopadech i řešeních úplně všechno. Dozvíte se, co máte dělat, když se stresujete v práci, kvůli tomu, že nestíháte, kvůli rodinným problémům, penězům, zjistíte, jak se vzájemně ovlivňuje stres a sexuální život a podobně. 

Tahle aplikace rozebere (váš) stres natolik podrobně, že velmi brzy zjistíte pravou příčinu vašich pocitů zmaru a deprese. Jinými slovy, tahle aplikace vás naučí přemýšlet jinak, dívat se jinak na problémy, naučí vás odpočívat a samozřejmě si díky ní osvojíte některé základní techniky, jak se stresu co nejrychleji zbavit.

Pacifica

Při každém spuštění téhle aplikace vás uvítá šumění moře a jeho vlny na pozadí aplikace i uvidíte, což má samo o sobě uklidňující účinky. Samotné fungování aplikace je pak založeno na kognitivně behaviorální terapii, která pomáhá pochopit vztahy mezi vašimi myšlenkami, pocity a vaším chováním.

Celé to navíc funguje přesně vašim problémům na míru - na začátku totiž odpovídáte na různé otázky, jejichž účelem je zjistit, co vás trápí, kdy vás přepadají záchvaty vzteku, jestli je vaším problémem strach, negativní myšlení, zbytečné starosti, nízké sebevědomí, a pak už je na řadě řešení, které se vám tu nabízí krok za krokem. Celá aplikace je navíc velmi příjemně navržená a snadná na ovládání. 

Depression CBT Self-Help Guide

Tahle aplikace by skutečně měla fungovat jako opravdový psycholog, a měla by pomoct i se skutečnou depresí. Najdete v ní velmi odborná (i když příjemně psaná) pojednání o klinické depresi, o tam, jak vzniká i jak se jí člověk může zbavit.

Součástí aplikace jsou i různá relaxační a zklidňující cvičení, dále návody na to, jak se naučit na svět dívat pozitivně, jak získat motivaci a zároveň jak účinně porazit myšlenky, které k depresi vedou.

Anti-Stress Quotes!

Tak se jmenuje aplikace, která funguje na úplně jednoduchém základu: Obsahuje nespočet rad, citátů a hesel na téma stres a vztek. Celé to spočívá jen v tom, že si je čtete, případně si ukládáte ta, která na vás sedí a vytváříte si tak svoji optimistickou příručku, kterou máte vždycky po ruce. 

Čtěte také: Rychlý návod, jak zatočit se stresem a přepracovaností

Je to triviální, ale věřte, že tady vždycky najdete přesně takovou "hlášku", kterou v dané obtížné situaci potřebujete slyšet a která vám pomůže leccos pochopit nebo si uvědomit. A navíc - můžete si tyhle povzbuzující fráze číst klidně i na veřejnosti, aniž byste v ruce museli všem na odiv třímat jednu z motivačních knih, díky které by vás okolí mělo za polovičního blázna.

Squeeze and Shake Stress Relief

Aplikace s tímto názvem vás bude bavit a slouží jako skutečná první, a hlavně rychlá pomoc. Když ji totiž zapnete a telefon zmáčknete, začne vydávat stejné zvuky jako uklidňující gumová kačenka. Když telefonem zatřesete, sputí vibrace, která vám zajistí přijemnou masáž rukou, která má vždycky uklidňující účinky a přináší úlevu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Řekni mi, co dáváš na Facebook, já ti řeknu, jaký jsi

Nedaří se vám? 10 životních pravd, které to možná změní

5 chytrých rad, jak si uspořádat čas a všechno stihnout

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama