reklama

Týraných zvířat je víc, než si myslíte, říkají zakladatelky fondu Nejen srdcem

"Chudák pejsek, to je strašný," řeknete si možná, když slyšíte o štěněti, které jeho páníček zmlátil a ještě se u toho natočil na mobil. Jenže jak zabránit tomu, aby se to opakovalo? Cestou je zpřísnění trestů za týrání, což je běh na dlouhou trať. Pomáhat zvířatům, která jsou nemocná a opuštěná nebo prostě neměla ve svém životě štěstí, může ale každý z nás. Podobně jako Denisa a Aneta, které založily nadační fond Nejen srdcem.

Foto: Nadační fond Nejen srdcem

Svůj osud si zvířata nevybírají. Některá žijí životem milovaných mazlíčků, jiná opuštěně v útulcích, kde čekají, že se na ně usměje štěstí a najdou někoho, kdo by je měl rád a dal jim domov.

Všechna si vzít domů člověk nemůže, ale pomoci zvířatům s těžkým osudem není tak těžké. Třeba jen tím, že podepíšete petici proti týrání nebo si koupíte hezký náramek v e-shopu nadačního fondu Nejen srdcem.      .

Vždycky mě zvedne ze židle, když slyším, že někdo týrá zvířata. Mám pocit, že kauza proběhne médii a pak vyšumí. Je to tak, nebo bývají viníci potrestáni? 
Doplnila bych vás, že v lepším případě proběhne médii. O spoustě případů týrání se široká veřejnost ani nedozví. Viníci bývají potrestání podle platných českých zákonů, bohužel v mnoha případech pouze pokutou. Nemáme sice kompetenci na určování trestných činů, ale my určitě vnímáme značné mezery v trestním zákoníku, alespoň co se týraní zvířat týče.

Zlepšuje se situace v legislativě a vůbec ohledně práv zvířat?
Doufáme, že se zlepší. Proto jsme se taky rozhodli podpořit společně s naším partnerem Super ZOO petici JSME HLASEM ZVÍŘAT, která žádá příslušné orgány a instituce o zpřísnění trestů za týraní zvířat. Petici můžete podepsat na všech prodejnách Super ZOO po celé České Republice. Variantou je podepsat ji i on-line, avšak bez elektronického podpisu má určitě menší váhu než vlastnoručně podepsaný petiční arch. Na stránkách https://www.petice24.com/petice_za_zpisnni_trest_za_tyrani_zviat si však můžete celé znění petice i petiční archy stáhnout, vytisknout a se sběrem podpisů členům petičního výboru pomoci.

Co množírny, ještě jsou tolik rozšířené?
Bohužel stále existují. Tohle je otázka spíš na ty, co se danou problematikou zabývají, ale můžeme říct to, že pokud se nezpřísní tresty a neposílí se kompetence orgánů na úseku ochrany zvířat, stále rozšířené budou. Bojovat proti nim však můžeme všichni - tím, že si pejska bez PP nekoupíme. Je spousta případů, kdy si lidé štěňátko koupí, když vidí, v jakých žije podmínkách, aby ho "zachránili". Tímto se však bohužel tento druh podnikání jen podporuje. Úplně nejlepší je pejska nekupovat, ale adoptovat. Pokud však z jakéhokoliv důvodu nechceme adoptovat "útulkáče", měli bychom si pořídit pejska ze zapsané chovatelské stanice. 

Poprvé jsem vás zaregistrovala, když Dianě Kobzanové uhynula fenka Mia. Diana tenkrát nechala vyrobit tašky s fotkou Mii a výtěžek z jejich prodeje byl určen na podporu vašeho nadačního fondu. Jak došlo k této spolupráci?
Když Dianě zemřela Mia, dala na Instagram příspěvek o tom, že by chtěla jménem Mii pomoci pejskům v nouzi, tak jsme ji oslovili a spolupráce byla na světě. Díky projektu "Miuška tašky" jsme vybrali něco přes 300 tisíc Kč a pomohli celkem 9 útulkům. Tato spolupráce byla opravdu úspěšná.

Aneta & Denisa

Aneta & Denisa

Nadační fond NEJEN SRDCEM vznikl v roce 2016. I když to může znít jako klišé,  k myšlence založení nás přivedla láska ke psům a potřeba (těm opuštěným) systematicky pomáhat. Postupně jsme začínaly s veřejnými sbírkami, ale už přes rok vymýšlíme vlastní projekty, díky kterým můžeme útulky a azyly podporovat a pomalu rozšiřujeme i své pole působnosti. Vše o nás se dozvíte zde.

Podle čeho vybíráte, komu poskytnete peníze nebo hmotnou pomoc? Nejdříve jsme začali podporovat útulky doporučené a ověřené jinými organizacemi. Dnes už se řídíme nějakým "citem", ale samozřejmě si daný útulek prověříme. Snažíme se se všemi udržovat pravidelný osobní kontakt. Stále vymýšlíme nové projekty, pořádáme veřejné sbírky, provozujeme e-shop s charitativním zbožím a sháníme partnery a dárce, abychom byli schopni finančně nebo materiálně pomáhat tam, kde je to zrovna potřeba. Většina útulků, které podporujeme, jsou soukromá zařízení neprovozována městem. Pokud zařízení nemá dostatek prostředků na cokoliv, co právě potřebuje, napíše nám a společně najdeme řešení, ať už finanční, či materiální.

Teď máme na seznamu přibližně 10 útulků, které se snažíme podporovat pravidelně. Samozřejmě se další spolupráci nebráníme, ale jsme toho názoru, že raději podporovat méně organizací a pravidelně než pokaždé jinou. Zkrátka ať ta naše pomoc dává smysl.

Co potřebují útulky nejvíc?
Finance na veterinární péči, krmivo, léky nebo jiné veterinární přípravky, dezinfekční prostředky nebo finance na rekonstrukce.

Do útulku nechodím. Je mi totiž jasné, že kdybych tam viděla ty smutné psí a kočičí oči, chtěla bych si je vzít všechny domů. Jakou mám možnost zvířatům pomoci?
Nejběžnější pomoc je finanční nebo materiální, v tom druhém případě je nejlepší kontaktovat přímo útulek, co zrovna potřebuje nejvíce. Forem pomoci je však samozřejmě více -  např. fyzické práce v útulku nebo venčení, ale tady hrozí, že si pak budete chtít všechny ty smutné oči vzít domů. Jak můžete pomoci i jinak, se dočtete na našich webových stránkách v sekci "Jak můžete pomoci".

Jací psi a kočky se vlastně do útulku dostávají?
Většinou týraní pejsci a kočky, které někdo pohodí u cesty, v lese nebo přiváže na řetěz, ze zavřených množíren. Dále pak se dostávají do útulků od majitelů, které postihly nějaké rapidní životní změny - zdravotní, stěhovaní a jiné.

Lidé mnohdy utrácejí obrovské částky za "papírová" zvířata, ale přitom jsou plné útulky těch opuštěných. Proč myslíte, že to tak je?
U "papírového" zvířete máte zaručenou znalost původu a rodokmenu, zdravotního stavu rodičů. Někdo se chce věnovat výstavám, jiný kynologickým sportům. U zvířete s PP máte takovou nějakou jistotu, co vám ze štěňátka vyroste a k čemu bude mít vlohy. Což se úplně o štěňátku z útulku říct nedá. Spousta lidí si však pořizuje zvířata neuváženě, aniž by věděli, co jejich výchova nebo péče obnáší. Proto jsou pak útulky plné opuštěných zvířat. Lidé zjistí, že pejska nezvládají nebo na něho nemají čas, finance, prostě se jim najednou nehodí. Problém plných útulků je třeba řešit prevencí, osvětou o tom, co pořízení zvířete obnáší.

Mnozí lidé se bojí vzít si zvíře z útulku, protože neznají jeho minulost. Je to jen předsudek, nebo je tato obava oprávněná?
Není to předsudek, nikdy nevíte, co dané zvířátko zažilo za utrpení, kdo ho týral či jaké má trauma. Pak třeba nemusí mít rádo muže či ženy, děti. Může mu vadit pohlazení na určité partii těla. Je potřeba si zjistit, zda se snese s jinými psy, dětmi, zda potřebuje zahradu či vydrží doma bez komplikací. I přesto jsme ale přesvědčené, že se vším se dá pracovat. Samozřejmě jsou výjimky agresivních zvířat, která zvládne jen zkušený chovatel.

Podle čeho si mám vybrat psa z útulku? Co musím vzít v potaz?
Je určitě potřeba si zjistit, jestli není agresivní, zda se snese s jinými zvířaty nebo dětmi, jestli má nějaká zdravotní omezení,  jestli se hodí do bytu, má hygienické návyky, je zvyklý na vodítko, zda třeba netrpí separační úzkostí. Zaměstnanci útulku vám řeknou všechna pro i proti, o zvíře se starají, takže sami ví nejlépe. Pokud ví, že třeba nejste úplně aktivní sportovkyně a chtěla byste mít doma "gaučáka", určitě vám nedoporučí psa velkého vzrůstu, který potřebuje spoustu pohybu. Není totiž nic smutnějšího, než když se zvíře do útulku vrátí místo toho, aby našlo svou novou milující rodinu.

Na jaké číslo účtu mohou lidé přispět vašemu nadačnímu fondu nebo jak mohou konkrétně pomoci?
Přispět mohou na na účet 9519013001/5500. Uvítáme však jakoukoliv formu spolupráce, návrhy najdete na našich webových stránkách v sekci "Jak můžete pomoci" (http://www.nejensrdcem.cz/jak-muzete-pomoci/). Pokud máte i jiný nápad, sem s ním!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama