reklama

Rozešel jsem se s přítelkyní, protože chce rodit doma!

"Opustil jsem přítelkyni, protože chtěla ohrozit naše dítě a porodit doma."

Foto: ISIFA/Thinkstock

"Neměl jsem úplně odvahu napsat na web, který je určený pro ženy, ale třeba mi pomůžete pochopit moji přítelkyni. Chce ohrozit naše dítě a porodit doma. Nerespektuje můj názor, proto jsem od ní odešel," začíná svůj e-mail Jirka.

On sám se domnívá, že má právo mluvit své ženě do porodu, protože jde přeci také o jeho dítě. Přečtěte si celý Jirkův příběh.

Budeme mít syna

Přiznám se, že jsem byl úplně mimo, když mi přítelkyně po roce vztahu oznámila, že čeká dítě. Trvalo mi asi týden, než jsem se s tou představou sžil, ale nakonec jsem byl vážně rád, že budu tátou.

Doporučujeme: Porod ve vaně. S placentou jsme žili 5 dní

Den, kdy jsme šli na ultrazvuk, aby nám prozradili pohlaví miminka, byl ten nejhezčí, jaký jsem doposud zažil. Nebývám moc sprostej, ale když nám doktor oznámil, že budeme mít kluka, pronesl jsem za sebou snad všechna sprostá slova, co znám. Fakt jsem byl pyšnej, protože kolegové v práci se neustále baví o tom, jak se "dělá" kluk, jim se zatím povedly samé holky. Nemohl jsem se dočkat, až jim sdělím, že já chlapa zvládl!

Divné chování

Moje přítelkyně začala chodit do různých skupin maminek, aby se prý připravila na miminko. Nechával jsem ji, ať si dělá, co potřebuje. Věděl jsem, že zvládneme porod i rodičovství.

Asi za měsíc jsem se ptal, kdy půjdeme zase na kontrolu a odpověď, že už tam byla, mě docela zklamala, protože jsem chtěl jít s ní. Prosil jsem, aby mi ukázala alespoň fotku a záznamy o miminku v těhotenském průkazu, ale se slovy, že se dočkám, mi jej prostě neukázala.

Vůbec nic jsem netušil

Jednoho dne mi oznámila, že na kontroly už nechodí, ale je ve spojení s porodní asistentkou. Nějak jsem si v té chvíli vůbec neuvědomil, co se na mě chystá.

Když jsem se v práci o porodní asistentce zmínil, kolegové na mě hned vytřeštili oči a divili se, že si troufnu na porod doma. Nechápal jsem a vyhledal si všechno potřebné o dulách a jiných věcech u "přirozeného porodu". Doma jsem se přítelkyně zeptal a ona konečně přiznala, že nechodí na ultrazvuk, prý škodí miminku a opravdu v nemocnici rodit nechce.

Nebere mě vážně

Bohužel mě nenapadlo nic jiného, než si vyhledat informace o nepovedených porodech doma, a všechno jsem jí předložil s tím, že naše dítě ohrožovat tedy nebude. Začala na mě křičet, že je to její tělo a porod je jen a jen její záležitost.

Náš tip: Neuvěřitelné video. Muži si vyzkoušeli porod

Chápu, že chlapi nemůžou rodit, ale k tomu, aby otěhotněla, jsem potřeba byl a zodpovědnost za dítě má podle mě otec úplně stejnou jako matka. Od té doby jsme se každý den dohadovali. Opravdu dodnes nemohu zkousnout, že jsme se nedomluvili. Vždyť jsme mohli najít nějaký kompromis. Chápu, že nechce být stresovaná prostředím, ale lékařský dozor je prostě potřeba. A její tvrzení, že je porod přirozená věc a zvířata vše zvládají také sama, není podle mě žádným rozumným argumentem. Je jiná doba, naše tělo je zvyklé na úplně jiné věci, proto si myslím, že o nějaké přirozenosti nemůže být řeč.

Nechala se zblbnout

Ještě před půl rokem se maminám, které chtěly rodit do vody nebo jakkoliv jinak doma, divila. Prý hazardují se životem svým i dítěte. A dneska? Určitě jí něco napovídaly v té její přípravné skupině na mateřství.

Když jsme začínali sedmý měsíc, zeptal jsem se jí, jestli své rozhodnutí nezmění, protože s tím opravdu nesouhlasím a nepřeju si, aby rodila doma. Odpověděla mi, že pokud se mi její názor nelibí, můžu klidně jít. Byl jsem úplně vzteklý, sbalil jsem si věci a odešel.

Teď samozřejmě lituji, ale dokud neuzná, že mám právo rozhodovat o našem dítěti i já, nechci ji ani vidět. Jediné, co mě opravdu mrzí, že nejspíš nebudu u narození svého syna. Mohl by mi někdo rozumně vysvětlit, proč bych měl na její rozhodnutí přistoupit? Copak chlap nemůže mluvit do způsobu porodu?

Co byste Jirkovi poradili? Má muž právo mluvit do způsobu porodu? Napište nám v diskuzi pod příběhem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nádory ledvin - tichý zabiják. Nejvíc jsou v okolí Plzně

Proč se v noci budíme? 6 tipů, jak zase rychle usnout

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama