reklama

Řekni mi, co dáváš na Facebook, já ti řeknu, jaký jsi

Facebook sice neodráží duši, ale přesto se z příspěvků dá vyčíst pravý charakter.

Foto: Thinkstock

Prožíváte normální den, podíváte se Facebook a z ničeho nic máte zkaženou náladu a začnete se utápet v sebelítosti? Stačí málo. Může vás rozhodit zamilovaná fotka kamarádky, snímky z exotické dovolené, na které zrovna nemůžete být, post o pracovním úspěchu známého...

Pak je na čase si říct, co všechny tyhle posty ve skutečnosti znamenají. O tom, že realita je na sociálních sítích trochu zkreslená a té skutečné nemusí být vždy úplně podobná, jste už asi slyšeli. Teď však vznikla studie publikovaná v odborném časopise Personality and Individual Differences, která jde ještě dál.

Pokusila se zjistit, jaké typy lidí postují jaké příspěvky, jak často, a zajímala ji i motivace, proč danou informaci uživatelé Facebooku zveřejňují. V rámci této studie tedy odborníci nezkoumali jen virtuální profily jako takové, ale zajímaly je i osobnosti a soukromé životy těchto jejich majitelů.

Facebook lže, ale věřte mu

Sktuečně se jim podařilo vysledovat jisté podobnosti a souvislosti. Celkem logicky zjistili, že nejvíce na Facebook přispívají extroverti, které také poznáte podle mnoha společenských akcí, kterých se účastní, o kterých píší, nebo z nichž zveřejňují fotky.

Právě oni také dostávají nejvíce virtuálních narozeninových přání, a také se nebojí pravidelně chlubit svými úspěchy. Vyplývá to ze studie provedené Union College, která zkoumala facebookové chování lidí z různých koutů světa.

Málo sebevědomí, hodně lásky

Teď se vrátíme k příběhu z úvodu tohoto textu. Jistě i vy ve svých facebookových přátelích najdete někoho, kdo se celkem často chlubí svým zamilovaným vztahem a zveřejňuje fotky z romantických večeří, ještě romantičtějších víkendů, nebo alespoň z romantického sledování televize.

Takový člověk, který má neustálou potřebu se veřejnosti chlubit tím, jak skvělý má vztah, je prý ve skutečnosti nejistý a moc sobě, a možná ani danému vztahu, nevěří.

"Ve skutečnosti tím tito lidé nechtějí ukázat svému okolí, jak zamilovaní jsou, ve skutečnosti utvrzují sami sebe o tom, že se mají dobře. Z nějakého důvodu se cítí ohroženi, a tak jsou jen oni těmi, kdo potřebují přesvědčit," píše se v závěrech zmíněné studie.

Malé sebevědomí se z Facebooku prý dá vyčíst také podle toho, že tito lidé nikdy nepíší jen sami o sobě. Zmiňují se buď o svém vztahu, nebo o úplně jiných věcech. Nějakým svým úspěchem by se chlubili jen hodně zřídka.

Vedou virtuální život

Na druhou stranu nejistí a introvertní lidé mohou na Facebooku mít klidně mnohem víc přátel než jejich extrovertní známí. Jednoduše proto, že svůj osobní život raději nahrazují tím virtuálním, kde jsou tak trochu schovaní a nemusí cítit tolik obav.

Takoví lidé také tráví na Facebooku nejvíc času. Dychtí po pozitivní zpětné vazbě sami na sebe, a zároveň "lajkují" a komentují příspěvky druhých, často se pouští do debat i s jinými lidmi například v zájmových skupinách, aby tak navázali alespoň nějakou sociální vazbu.

Co sdílí neurotik?

A právě proto, že věnují tolik času tomu, aby zanechali ten nejlepší dojem, jsou pak o to naštvanější, když se jim dostane nějaké kritiky. Mohou pak reagovat o to emotivněji.

Velmi zajímavou položkou ve studii je část o tom, jaký typ informací sdílejí takzvaní neurotici. Pokud byste čekali výhradně nějaké emoční výlevy, tipovali byste špatně. Naopak totiž velmi často sdílejí ty nejzákladnější informace, které nervově vyrovnaný člověk považuje za zbytečné.

Facebook je pomoc

Na druhou stranu autoři dodávají, že by výsledky studie neměly vůči někomu vyznívat negativně, protože Facebook je přece stvořen k tomu, aby sbližoval lidi, a to nejen v on-line světě, ale i v osobní, živé rovině, což se prý také děje.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama