reklama

Pylová sezóna břízy je v plném proudu!

Každého z nás alespoň jednou do roka potrápí alergie. Máme pro vás pylové zpravodajství, kde se dozvíte, které alergeny jsou aktuální

Alergie je zákeřná reakce, která dráždí náš nos, oči a dokonce způsobuje nepříjemný kašel a kýchání. V současné době jsou v ovzduší nejvíce alergeny břízy, která má svou sezónu v plném proudu.

Máme pro váz pylové zpravodajství, které pro webové stránky proalergiky.cz připravuje MUDr. Ondřej Rybníček z Pylové informační služby v Brně. Množství pylových částeček v ovzduší je vázané na počasí. Podívejte se, která alergie vás potrápí tento týden.

Aktuální situace

Na celém území České republiky pokračuje pylová sezóna břízy, která v polovině týdne dosahuje v nižších polohách dosti výrazného množství pylových částí v ovzduší. Nejvíce si musí dát pozor alergici na jihu Moravy. Stejně tak je na vrcholu sezóna jasanu. Díky víkendovému ochlazení se alergenů ve vzduchu pohybuje o něco méně. V nižších polohách by mohly alergiky potrápit málo alergizující ovocné stromy a okrasné cypřišovité rostliny. Pokud jste alergičtí na pylová zrna dubu a platanu, měli byste být pomalu ve střehu. Stejně tak se ve vzduchu pohybují poměrně hojná pylová zrna habru, vrby, javoru, jilmu a topolu.

Co nás čeká v dalších dnech

V dalších dnech bude stále vévodit alergen břízy. Množství bude kolísat podle změny počasí. Vysoké koncentraci dosáhne i jasan a habr. Koncem týdne bude přibývat pylu buku a hlavní sezóna dubu a platanu začne až ke konci duba. Při oteplení se množství pylu vždy velmi prudce zvýší a v deštivých dnech si budou moci alergici výrazně oddychnout.

Dominantní alergeny

bříza, jasan, habr, vrba, javor, jilm, topol, cypřišovité

 

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama