reklama

Putování za vínem údolím řeky Áry - divoké dcery Rýna

Na východním břehu Rýna se nachází údolí řeky Áry. Pokud je Rýn zaslíbenou řekou bílého vína, je Ára tím samým pro víno červené.

Foto: germanwings.com

Na východním břehu Rýna se do pevniny zařezává údolí řeky Áry (Ahr), romanticky nazývané „divoká dcera Rýna". Její půvabné, asi 35 kilometrů dlouhé a místy pouhý kilometr široké údolí lemují strmé skalní útesy, révou osázené slunečné svahy a hustě zalesněné kopce na severu. Pokud je Rýn zaslíbenou řekou bílého vína, je Ahr tím samým pro víno červené.

Pěstují se zde tradiční odrůdy červených hroznů Spätburgunder, jedinečné díky místnímu mikroklimatu minerálních pramenů, v nichž se lze i koupat (Bad Neuenahr). Dále v údolí najdeme středověké městečko Ahrweiler, za jehož hradbami se tyčí strmé vinice s červenými hrozny, protkané stezkami pro pěší, restauracemi a ubytovacími hostinci. Nezapomeňte však při procházce vinicemi navštívit obrovskou římskou vilu z 5. století (Villa Rustica), která byla nedávno objevena při stavbě silnice z Ahrweileru. Právě zde leží počátek úctyhodné německé vinařské tradice, započaté před 1500 lety.

Bad Neuenahr

Městečko Bad Neuenahr plnilo v 19. století úlohu módních lázní, jak prozrazují četné budovy z období Belle Époque. Lázně však nezaostávaly ve vývoji a velkorysé termální koupele jsou přitažlivé nejen pro ty, kdo pečují o své zdraví, ale i pro ty, kdo si chtějí vychutnat příjemně temperované kryté i otevřené bazény, vířivky a podobně. Léčivá minerální voda, která pramení v hloubce 359 m, se složitě filtruje a průběžně se přivádí do čtyř velkých nádrží. Voda dosahující teploty 28 až 37 °C se v nádržích neustále vyměňuje. Největší soukromé německé lázně mají tedy atrakci, která je pro mnoho lidí stejně přitažlivá jako návštěva blízkého kasina.

Jak dokazují jiné nálezy z Villa Rustica, již Římané dokázali docenit význam slunných svahů v blízkosti středního toku řeky Ahr a byli to pravděpodobně oni, kdo tu začal pěstovat vinnou révu. Kdo by se chtěl seznámit s historií kultury vína v údolí, měl by navštívit AhrWeinForum v Ahrweileru. Vystavené exponáty - nářadí, poháry, sakrální umění k tomuto tématu, násosky na víno, dokumenty - podávají svědectví o historii vína od 8. do 21. století.

Nejsevernějších z německých vinařských oblastí

Ahr je se svými 522 hektary vinic jednou z nejmenších a nejsevernějších německých vinařských oblastí, přesto však nelze vína, která odtud pocházejí, podceňovat. Mikroklima svahů obrácených převážně k jihu bývá v letních měsících téměř středomořské. Místní vinaři pracují od rána od pěti hodin do jedenácti a potom opět až po 16. hodině odpoledne, protože v poledne je horko téměř nesnesitelné. Břidlice a drobová půda, skály a suché zdivo se během dne silně zahřívají a v noci předávají své teplo vinné révě. Úzké údolí chrání před přílivem studeného vzduchu od severu.  S výhodnými klimatickými podmínkami se již řadu let spojuje ctižádost mladé vinařské generace. Výsledkem jsou nejen vína oblíbená při přátelském posezení, ale i červená a bílá vína zajímavá pro znalce. Nejpěstovanějšími druhy jsou pozdní burgundské a modrý portugal, ale i vzácnější rané burgundské nebo ryzlink.

Nejkrásnější zážitky nabízí údolí červených hroznů při putování mezi vinicemi, kdy se před návštěvníky otevírají stále nové výhledy do krajiny. Kdo si však pro svou cestu za vínem zvolí zlatý říjen, neměl by očekávat poklidný pobyt. Právě na podzim do údolí řeky Ahr směřuje téměř půldruhého milionu návštěvníků. Turistická trasa - vyznačená červenými hrozny - vede v délce 35 km po pahorcích a výšinách, podél charizmatických vinařských usedlostí, umístěných většinou uprostřed vinohradů. Na svazích porostlých vinnou révou objeví pozorný poutník jména předních vinařů, k nimž patří například Cossmann-Hehle, J. J. Adeneuer, Meyer-Näkel nebo Jean Stodden.

Milovníci vína mohou kapku vzácného moku ochutnat na známých i méně známých vinicích a mohou si tu i nějakou tu lahvinku zakoupit. I vinařská družstva v tuto dobu otevírají sklepy. Mayschoss-Altenahr, založené v roce 1868 jako první německé vinařské družstvo, patří v údolí červených hroznů k těm nejznámějším. Staré vinné sklepy navštíví každý rok půl milionu milovníků vína. Každý z nich si tu může ochutnat nápoj vytvořený efektivním spojením moderní techniky a tradičních procedur zrání v dřevěných sudech.

Ahrweiler

Městečko Ahrweiler je hrdé na svou více než tisíc let starou tradici pěstování a výroby červeného vína. „Okrášlené svými starými zdmi, cimbuřími a věžičkami, olemováno vínem je to nejpůvabnější malé staroněmecké město, které jsem kdy viděl," napsal spisovatel Immermann. Pravda, takto nadšeně se o městě vyjadřoval v roce 1832, ale ten, kdo toto město staré jedenáct století navštíví dnes, zjistí, že starostlivá péče a pozorné restaurování dokázaly jeho ráz zachovat. Kromě přívětivých vináren a historických hostinců tu stojí kostel sv. Vavřince z roku 1269, první gotický síňový kostel v Porýní s překrásnými freskami z pozdního období, na nichž jsou znázorněny motivy pěstování vinné révy a svatí ochránci. Městské hradby s branami, patronky čtyř městských čtvrtí - Maria, Uršula, Barbara a Kateřina, městský kostel, radnice, klášter a šlechtická sídla - to vše připomíná dobu, kdy Ahrweiler bylo ještě hlavním městem lázeňské oblasti.

Například Rodderhof, kdysi místo správy majetku řádu augustiniánů, dnes slouží jako hotel. Vinárna „Deutscher Hof" („Německý dvůr") je umístěna v řemeslnickém domě z 15. století. Za stěnami, které pamatují mnohé, dnes nezřídka najdeme právě pohostinská zařízení. Walporzheim vítá návštěvníky v pověstné  Brogsitterově „Weinhaus Sanct Peter" („Vinárna sv. Petra") již od roku 1246. Rodina Brogsitterů se vínu upsala již před mnoha generacemi a dnes nabízí v historických prostorách se starými kamennými podlahami, trámy a krby chutná menu, místní speciality i místní vína špičkové kvality. Několik kroků od hostince byl před nedávnem otevřen Hotel Sanct Peter. 17 pohodlných pokojů ve vile z gründerského období je zařízeno v typických barvách údolí řeky Ahr. O kulinární požitky se stará jak vlastní víno, tak i sklep s vynikajícím sektem rodiny Brogsitterů.


Tip: Z České Republiky se do této vinařské oblasti dostanete rychle a levně letecky, více informací na www.germanwings.com.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama