reklama

Psí oči by neměly být smutné! Pomůžete jim?

Psí útulek v Libni nabírá druhý dech po ztrátě majitelky a připravuje se na zimu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte psa, kočku, nebo jiné zvíře? A máte ho rádi? Pak jistě chápete a respektujete potřebnou práci útulků, které se starají opuštěná a týraná zvířata. Kdo ale pomůže útulku, když se nad ním stahují mračna?

Azyl týraných zvířat v Praze Libni letos oslavil již 20. výročí své existence. Založila jej Olga Abrahamová se svou maminkou v roce 1991. Nejprve poskytovaly  "přístřeší" opuštěným a týraným zvířatům ve svém domku u Nymburka, když ale kapacita přestávala stačit, přestěhovaly své miláčky do bývalého drážního domku blízko nádraží Libeň. Kapacita? Až 25 bezprizorních psů a v případě nutnosti i několik koček.

Najednou bylo všechno jinak...

Na jaře letošního roku paní Abrahamová bohužel zemřela a několik dní poté skonala i její maminka.  Azyl s 18 psy tak zůstal bez majitele, s nejistou budoucností, pouze v rukou dlouhodobé dobrovolnice útulku, Simony Zajícové, která v té době měla plné ruce práce s novorozeným synem.

Galerii těch, kteří čekají na vaši pomoc si prohlédněte ZDE!

Ve dvou se to lépe táhne, ale nestačí to!

Na uveřejněnou výzvu o pomoc útulku reagovalo několik dobrovolníků, z nichž nakonec vzešla druhá aktivní dobrovolnice, Hanka Tesařová. Simona s Hankou se obětavě pustily do zajišťování chodu azylu. Podařilo se jim některé z mladších psů v dobré fyzické i psychické kondici udat novým majitelům. Spolu s ošetřovatelem, panem Františkem Šamajem, který v azylu bydlí, se nyní obětavě starají o zbylých 12 svěřenců, u kterých je šance na adopci snížená kvůli jejich nedobrému fyzickému a/nebo psychickému stavu.

Azyl tedy v současné době funguje zejména díky těmto 3 lidem...

...kteří péči o psy věnují veškerý svůj volný čas, energii a v neposlední řadě i finance. Našlo se naštěstí i několik dobrých lidí, ochotných pomoci s občasným venčením pejsků, úklidem v útulku či zateplením kotců a dalšími činnostmi, stejně jako několik příležitostných dárců krmiva a finančních příspěvků. Bez všech těchto dobrých lidí by už nebylo možné azyl nadále provozovat.

Jenže: Psy úřady nezajímají!

V současné době je azyl stále ve stavu nejistoty o svou budoucnost, probíhá dědické řízení, jehož je součástí. Jenže život psů jde dál, bez ohledu na tyto vnější záležitosti. Každý den Františka zdraví 12 párů dychtivých očí, z nichž mnohé kvůli pokročilému věku již vidí pouhé stíny, každý den je nutno pejskům zatopit, nakrmit je a zajistit potřebnou individuální péči všem psím seniorům. Dobrovolníci jsou přes veškerou nejistotu odhodlaní zabezpečit všem svým svěřencům nalezení nových domovů tam, kde je to možné, popřípadě klidné dožití v kruhu svých psích i lidských bližních.

Pomůžete? Příspěvkem nebo konzervou?

Pokud Vás alespoň trochu zaujal příběh tohoto soukromého azylu a rádi byste pomohli jeho provozovatelům, můžete je podpořit zasláním finančního příspěvku na účet: 2800181056/2010, nebo materiální pomocí, z níž nejvíce potřebují psí konzervy, granule pro staré psy, dále úklidové prostředky a deky.

Vděční budou za každou, i byť zdánlivě malou pomoc:

Dary je možné do útulku přivézt Po-Ne od 9.00 do 17.00 hod, nejlépe po telefonické domluvě se sl. Simonou (tel: 605 256 960), nebo sl. Hankou (tel: 724 526 537).

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama