Letní počasí s sebou nese řadu příjemných, ale i méně příjemných věcí. K těm druhým dozajista patří spáleniny od slunce a drobná zranění od dotěrného hmyzu. Jak si poradit, když nemáme po ruce lékárničku? Pomohou nám suroviny, které doma běžně najdeme v ledničce či spíži.
Komu se to již nestalo, zalehnout do stínu a na pár hodin usnout. Jenže sluníčko si mezitím našlo k naší pokožce cestu a víme, co nás čeká. Již za pár hodin naše kůže nepříjemně zčervená a začne pálit. První pomocí jsou v tomto případě chladivé kosmetické přípravky určené na spáleniny. Pokud je ovšem nemáme po ruce, stačí i obyčejný bílý jogurt nebo tvaroh, který vytáhne z pokožky horkost. Pomáhá prý i poprášení pokožky kukuřičným škrobem, či chladivá koupel se šálkem škrobu. Klasický řecký recept doporučuje přikládat na postižená místa okvětní lístky růže namočené v octu.
Sluníčko nám může způsobit i úžeh. Slunění tedy prokládejme koupáním, dostatečným pitím a hlavně také pobytem ve stínu v polední době. Samozřejmostí by se měla stát též pokrývka hlavy.
Jak se před klíšťaty ochránit? Pokud nemáme k dispozici ověřené repelenty, pomoc seženeme i doma. Velmi nepříjemně jim zapáchá například hřebíček. Stačí jej tedy naložit na pár hodin do vody, případně rozemlít a smísit s olejem a vetřít jej do pokožky. Stejný preparát nás ochrání i od komárů. Nemáme-li hřebíček, zkusme citronelový olej. Velmi dobrým preventivním prostředkem je též olej z čajovníku - tea tree oil. Pokud se klíště již zakouslo, po jeho odstranění lze místo běžných desinfekčních prostředků použít také tento olejíček.
Při dodržování preventivních opatření můžeme riziko nepříjemného kontaktu se včelami nebo vosami minimalizovat. Zejména bychom neměli v trávě chodit bosí, nosit jasné barvy, pořádat pikniky a grilování zejména doplněné sladkými specialitami. Vhodné je též bezprostředně odstranit ovoce spadané ze stromů.
Pokud už nás vosa nebo včela začne obtěžovat, měli bychom zklidnit své pohyby a nechat ji v klidu odletět. Pokud již dostaneme žihadlo, je bezpodmínečně nutné jej okamžitě odstranit. Při práci s pinzetou dbejme na to, abychom nezmáčkli jedový váček na konci žihadla. Spíše jej jednoduše vyškrábněme jehlou či nehtem. Místo následně chladíme ledem a potíráme rozkrojenou cibulí, octem či medem. Pokud se objeví nepolevující otok či pokud dostaneme žihadlo do obličeje, nebo dokonce do úst, je nutné vyhledat zdravotnickou pomoc.
Ač si léto užíváme plnými doušky, nezapomeňme, že na nás čeká i řada nástrah, které nám mohou dovolenou značně znepříjemnit. Nemysleme tedy jen na ručník a plavky, ale také na sluneční brýle, opalovací krémy, pokrývky hlavy a repelenty.
Jak vypadá lednička, která udrží potraviny čerstvé?
Jste milovníci dobrého jídla a rádi vaříte z čerstvých surovin? Nebaví vás každý den běhat do obchodu? Pořiďte si ledničku, která udrží potraviny čerstvé i několik dní.
Nejen léky nám můžou ulevit od bolesti. Vyzkoušejme přírodní medicínu našich babiček. Spoustu bylinek si můžeme vypěstovat na vlastní zahrádce nebo natrhat v přírodě. Pro některé si ovšem musíme zajít do lékárny.
KVÍZ: Letní suroviny v jídelníčku. Co jíst v červenci?
Letos je příroda o notný kus napřed, což se projevilo už brzy na jaře. Sezóna některých plodin tak letos začala i o celý měsíc dříve, než je obvyklé. Na začátku letošního července už mnozí z nás sklízejí cukety, dozrávají první hrušky i švestky, sezóna meruněk je v plném proudu. Nezbývá tedy než si o něco dříve připravit sklenice a další potřeby na zavařování a užívat si všechny dary ze zahrádky tak, jak nám je příroda nabízí. Otálet se nevyplácí!
Foto: Pixmac.cz
Autor:admin_vareni
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena