reklama

Proč si olympionik Petr Koukal nechal zmrazit sperma?

"Bylo mi 24 a v rodině jsme rakovinu nikdy neměli. Najednou mi řekli, že já ji mám," popisuje badmintonista a olympionik Petr Koukal. Kvůli léčbě mu hrozila neplodnost.

Foto: Iscare

"Bylo mi 24 a v rodině jsme rakovinu nikdy neměli. Najednou mi řekli, že já ji mám," popisuje badmintonista a olympionik Petr Koukal svou zkušenost se zákeřnou nemocí, která ho mimo jiné donutila nechat si zmrazit sperma. Musel totiž podstoupit chemoterapii, která může způsobit neplodnost.

Teď už jsou to čtyři roky, co Petr Koukal podstoupil první chemoterapii a rakovinu varlat následně porazil. Protože vážná nemoc přišla naprosto nečekaně, uvědomil si díky ní, jak důležité jsou ve zdraví preventivní lékařské prohlídky. Bylo mu 24 let, jako profesionální sportovec nekouřil, žil a jedl zdravě, připravoval se na olympiádu, k rakovině neměl ani žádné genetické předpoklady, a přesto onemocněl.

Byl mladý a měl úplně jiné problémy než zajímat se o rakovinu varlat, a tak je s podivem, že ji odhalil včas. "Z obyčejné preventivní prohlídky u urologa, ke které mě přemluvila kamarádka praktická lékařka, jsem jel rovnou na operační sál. Naštěstí jsem přišel včas a podařilo se mi přežít, ale také jsem mohl přijít o pár týdnů později a mohlo být pozdě. Proto apeluji na české muže - odhoďte stud a jděte na preventivní prohlídku. Může vám to zachránit život," nabádá Petr Koukal.

Na neplodnost zapomněli

"Byl to tehdy hrozný šok, tohle prostě nečekáte," vrací se k okamžiku, kdy se o nemoci dověděl. "Další šok byla informace, že po absolvování chemoterapie už nemusím být plodný, což jsem se dověděl v podstatě náhodou," dodává Koukal.

Tehdy těsně před první chemoterapií si proto nechal pro jistotu zamrazit pohlavní buňky, čemuž se odborně říká social freezing a je to metoda, kterou ve světě běžně využívají mladí muži, ale i ženy kolem 20 let ke zmražení vajíček za účelem jejich pozdějšího použití. 

Čtěte také: Rakovina varlete si za oběti vybírá hlavně mladé muže

Když Petr Koukal nemoc úspěšně zvládnul, řekl si, že by s nevědomostí ohledně rakoviny varlat, chemoterapie a neplodnosti měl něco dělat – muži by měli vědět o hrozbách podobobných nemocí a jejich dopadu na mužskou plodnost. měli by zároveň vědět, že rakovina varlat se týká především mladých, a tak by na svůj nízký věk neměli spoléhat.

"Proto jsem založil Nadační fond Petr Koukala, který se mimojiné zaměřuje také na šíření informovanosti o nutnosti preventivních prohlídek mužů. Klademe samozřejmě důraz zejména na prevenci v oblasti rakoviny varlat a dalších urologických problémů. Zároveň spolupracuji s klinikou Iscare, společně se snažíme říct českým mužům a ženám, že i v mladém věku je potřeba myslet na budoucnost, protože nikdo neví, co se může stát, tak jako v mém případě," říká pokorně Petr Koukal.

Už vím, kdo je přítel

Je evidentní, že ho zkušenost s nemocí hodně zasáhla a jistě také změnila. "Taková životní zkušenost vás změní od základů. Člověk jinak prožívá různé starosti, raduje se z maličkostí a váží si života podstatně víc než dřív. Stejně tak změní i své návyky stravování i životosprávy celkově," říká Petr, i když si těžko dovedeme představit, jak ještě zdravěji by vůbec mohl žít.

"Když člověk onemocní a prochází složitou léčbou, v neposlední řadě také pozná, kdo jsou jeho opravdoví přátelé," uzavírá svoji velkou životní zkušenost Petr Koukal, který si jinak soukromí velmi přísně střeží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tereza Maxová: Viděla jsem zabíjení velryb

Jana Doleželová: Bulvár se o mém novém vztahu nedozví

Tereza Kerndlová: Mám příšerný strach z porodu

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama