reklama

Připravte si tužku: 5 základních pravidel, jak zhubnout

Nevěřili byste, jak velkou roli v našem přejídání mají emoce. Jak jste na tom vy?

Foto: Profimedia.cz

Radosti i strasti většina lidí řeší jídlem. Jídlo uklidňuje, utěšuje, ale dokáže i zabít... Můžete si na něj totiž vypěstovat podobnou závislost jako na nějaké droze, a tím si přivodit řadu zdravotních problémů. Nevěřili byste, jak velkou roli v našem přejídání mají emoce. Jak jste na tom vy?

Pocity štěstí, klidu, spokojenosti, ale i nuda, skleslost, deprese, úzkost, napětí, zlost či agrese vedou naše kroky k lednici nebo spižírně. Jídlo zkrátka uklidňuje a utěšuje. Problémem každé drogy však je, že může zabíjet. A to se s trochou nadsázky týká i jídla. Přejídání a následná obezita může totiž vyvolat řadu život ohrožujících nemocí - zvýšený krevní tlak a zvýšenou hladinu tuků v krvi, což může vést ke vzniku chorob srdce, cukrovky a dalších závažných onemocnění. Obezitou trpí v ČR téměř 30% mužů a přes 40% žen ve věku mezi 34 až 74 roky.

Dejte tělu správný signál

Přirozeným zájmem těla není spalovat tuky. Jsou totiž energetickou zásobárnou a tělo si je schovává na dobu, kdy bude zle. Jestliže tedy chcete zhubnout, musíte dát tělu signál, že šetřit tuky na zlé časy je zbytečné. Princip spočívá v tom, že jíte každé dvě až tři hodiny, aby porcí bylo během dne šest až sedm. Zrychlíte tím metabolismus. A hlavně nejste hladoví. Tím dáte tělu signál, že může spalovat tuky. Ovšem pozor. Za den můžete sníst maximálně 4000 až 5000 kJ. Jinak se vám zhubnout nepodaří.

Proč hubneme a tloustneme

Váhu ovlivňuje na jedné straně příjem kJ a složení živin a na druhé straně bazální metabolismus, tedy rychlost spalování a výdej kJ tělesnou nebo psychickou činností. Bazální metabolismus ženy v rozmezí 20 - 50 let se pohybuje 4000 - 7000 kJ, u mužů pak více. S přibývajícím věkem se náš bazální metabolismus snižuje. Budete-li tedy konzumovat stejně vydatné porce ve 40 letech jako jste to dělali v 25, počítejte s tím, že přiberete, pokud ovšem nezvýšíte výdej energie sportem. Bazální metabolismus, tedy spalování, si můžete ale zpomalit i sami.

Většinou za to mohou opakované hladovky, drastické diety nebo extrémní sportování. Chybou je i jíst pouze jednou nebo 2x denně. Tělo totiž začne šetřit na horší časy a tedy i pomaleji spalovat.

Pět základních pravidel, jak zhubnout

Počítejte si kilojouly, važte si porce a pište si, co sníte.

Mějte v jídelníčku dostatek bílkovin. Aby tělo dobře fungovalo, abyste skutečně spalovali jen tuky a ne svalovinu, nebyli unavení a vyčerpaní, měli byste sníst přibližně 1 gram bílkovin na 1 kg hmotnosti. Průměrně tedy asi 70 - 80 g bílkovin, což je dost obtížné. Protože 100 g masa není 100 g bílkovin, ale pouze asi 25 g, nebo 100 g tvarohu obsahuje asi jen 18 g bílkovin.

  1. Hodně pijte. V průměru 2,5 až 3 litry tekutin za den. Jakmile má tělo nedostatek tekutin, buňky dostávají signál, že jsou ve stresu. To vyvolá reakci k vyššímu ukládání tuků a pomalejšímu spalování. Vhodnými nápoji jsou voda, lehké minerálky a ovocné čaje.
  2. Omezte příjem tuků. Zbavte se návyků jako je mazání másla pod sýr či pod salám a snažte se nakupovat výrobky s nižším obsahem tuků.
  3. Jezte menší porce, ale častěji. Také je velmi důležité, abyste jedli pomalu a sousta řádně rozžvýkali. Snažte se navečeřet do 19 hodiny a pak už nic nejezte.

Pokud ke zdravému jídelníčku přidáte i pravidelný pohyb, tak přebytečná kila půjdou sami domů. Pokud nevíte, jak na to, tak to zkuste s námi a s portálem FITHALL.cz, který pro vás připravil Seriál 10. cvičebních videí.

Zhubni do plavek se Sandrou - 10.díl

Předešlé díly seriálu Zhubni do plavek se Sandrou naleznete zde:

1. díl

2. díl

3. díl

4. díl

5. díl

6. díl

7. díl

8. díl

9. díl

zdroj: Fithall.cz

--------------------------------------------------------------------------------

Jak zhubnout?


 

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama