reklama

Příprava na večírek: Jak konverzovat úplně s každým?

Co dělat, až na večírku zůstanete stát sami s neznámým kolegou nebo kamarádkou něčí kamarádky?

Foto: Thinkstock

Přes mobil, mail nebo chat na Facebooku býváme všichni mistry konverzace, jenže pak se na nějakém večírku stane, že někde zůstaneme osamoceni stát s dosud neznámým kolegou nebo kamarádkou něčí kamarádky, a nevíme, jak začít a co vlastně říkat.

Naštěstí pro tyhle situace existuje pár dobrých a univerzálních rad, které se dají aplikovat téměř kdykoli a kdekoli. Obzvlášť teď, kdy se blíží sezóna vánočních večírků, stojí za to si tyhle kouzelné formulky trochu našprtat.

Jak začít?

Nastartovat konverzaci s někým úplně cizím je těžké vždycky. V případě, že jde o pohledného muže, kterého byste nejradši rovnou požádala o telefonní číslo je to samozřejmě vůbec nejsložitější, ale vlastně ani rozhovor s kolegyní z jiného oddělení není jednoduchý, a o nadřízených ani nemluvě.

V každém případě je nejlepší začít něčím takzvaně třetím. Nezačněte vyprávět o sobě, na druhého se vyptávat můžete, ale co když není ten typ, co se chce na potkání svěřovat? Proto okomentujte něco, co je úplně mimo vás dva. Třeba hudbu, výzdobu, nebo třeba počasí.

Zcela úmyslně jsme přeskočili formulky "Jak se máš?" nebo "Co přesně ve firmě děláš?" - jsou totiž zbytečné. Pokud se vám konverzace s dotyčným zalíbí, představíte se záhy a zcela přirozeně. Ale na co se budete představovat hned, když se možná v budoucnu spolu už víckrát bavit nebudete? Zbytečně byste tím vašemu povídání dali oficiální ráz, o který nikdo nestojí.

Buďte zvědaví

Nejlepší v konverzování jsou lidé, kteří kladou dotazy. Zvědavost se naštěstí dá celkem dobře natrénovat a otázky můžete u různých lidí opakovat pořád ty samé. Kromě toho je dobré se nenechat v odpovědi odbýt a nespokojit se jen s dvouslovnou odpovědí. 

Až vám tedy někdo začne odpovídat, snažte se ho pozorně poslouchat, abyste dokázali klást i doplňující otázky. Ten druhý automaticky získá pocit, že vás zajímá, a tím ho spolehlivě rozpovídáte. A také tak získáte čas, než budete muset vymyslet další konverzační téma.

Udělejte vtip

Humor přenáší hory a láme ledy. Takže se v situaci trapného ticha poohlédněte po něčem, z čeho byste si mohla udělat legraci. Klidně to můžete být i vy sama, pokud na to máte dostatek odvahy a sebevědomí.

Když bude nejhůř, klidně můžete i vyprávět vtipy, vždycky by ale měly být dobré a na úrovni. Za všech okolností se vyhněte humoru buranskému, vulgárnímu a politicky nekorektnímu. Asi nechcete působit, že jste se tu ocitla omylem, protože jinak žijete na planetě s názvem Pátá cenová, že?

Čtěte také: 10 vět, které byste nikdy neměli říkat v práci

Mimochodem, i vtipy můžete opakovat. Pokud vidíte, že něco zabírá, klidně to na příštím večírku vytáhněte znovu. Jen si dejte pozor, abyste tím neoslňovala pořád ty stejné lidi.

Zapomeňte na sebe

Největším konverzačním hříchem je, když veškerou pozornost a všechna témata neustále otáčíte k sobě. A u rozhovorů s novými lidmi to platí dvojnásob. Pokud se vás někdy přímo zeptá, samozřejmě vyprávějte, pokud chcete. Ale sami od sebe se raději držte výše zmíněného bodu o zvědavosti.

Samozřejmě tu musíte mít určitý cit. Existují situace, kdy je na místě něco ze svého života přihodit k dobru. Například když se vám dotyčný svěří, že hledá dobrého maséra nebo třeba finančního poradce, a vy máte toho nejlepšího, pak se o něm klidně zmiňte a vysvětlete, proč je podle vašich zkušeností tak dobrý.

Nemělo by se ale stát, že někdo řekne, že ve fotbale fandí Barceloně a vy začnete vyprávět, jak jste se jako malé dítě na dovolené s rodiči v Barceloně "pokecala" zmrzlinou.

Tip na závěr

Je sice odbré znát všechny tyhle triky, ale také je fajn si uvědomit, že některé lidi nerozmluvíte, ani kdybyste jim zatancovali čardáš. Možná mají zrovna špatnou náladu, řeší nějaký osobní problém, nebo jste jim třeba nesympatičtí. Pokud jste zkusili všechny zbraně a nic nezabralo, neztrácejte čas. Omluvte se, že musíte za někým jít, nebo že si jdete pro pití, a zmizte. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zákulisí StarDance pro Paraple: Nejdojemnější ze všech

9 nejmocnějších žen světa: Které z nich znáte?

Generace vystresovaných žen: Jsou na tom hůř než muži

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama