reklama

Představujeme maminku olympionika: Jaká by měla být?

Které vlastnosti musí mít maminky? Jaké výhody má výchova dítěte pro dráhu vrcholového sportovce? Prostřednictvím studie, která je součástí druhého ročníku kampaně společnosti Procter & Gamble "Děkuji, maminko", byl vytvořen jedinečný portrét maminky

Foto: Isifa/Thinkstock

Společnost P a její značky...

...jsou na Zimních olympijských hrách v Soči 2014 sponzorem olympijských sportovců z mnoha zemí včetně Česka. Jako součást kampaně pro Soči bude společnost i nadále pokračovat v podpoře maminek a sportovců z celého světa prostřednictvím 28 videí na téma "Jak vychovat olympionika". Videa můžete zhlédnout na oficiální YouTube kanálu Procter & Gamble.

Které vlastnosti musí mít maminky? Jaké výhody má výchova dítěte pro dráhu vrcholového sportovce? Prostřednictvím studie, která je součástí druhého ročníku kampaně společnosti Procter & Gamble "Děkuji, maminko", byl vytvořen jedinečný portrét maminky.

Matky, které se zúčastnily studie "Champion Mom" vypracované agenturou Maison Research Center na požádání společnosti P&G, byly matky vychovávající vrcholové sportovce - včetně olympioniků z Polska - a maminky, jejichž děti sportují jen pro zábavu. Studie byla představena u příležitosti druhého ročníku kampaně "Děkuji, maminko", ve které jsou maminky olympioniků a maminky z celého světa oceňovány za jejich obětavost a vytrvalost ve výchově svých dětí. Studie byla provedena na podzim 2013 ve třech zemích: v Polsku, České republice a Maďarsku.

Každá maminka je jako maminka olympionika

Ve studii "Champion Mom" byly maminky požádány, aby vybraly vlastnosti, které nejlépe vystihují jejich charakter.

Následujících pět vlastností zvolily jako nejdůležitější:

  • upřímnost (64%)
  • citlivost (56%)
  • odpovědnost (64%)
  • svědomitost (52%)
  • pracovitost (47%)

Maminky vychovávající sportovce (včetně polských maminek olympioniků) a maminky, jejichž děti se sportu nevěnují profesionálně, touto cestou vytvořily všeobecný portrét maminky. Výsledky studie potvrzují tezi, že každá maminka má vlastnosti potřebné pro výchovu mladého olympionika.

Důslednost, dobré organizační schopnosti a pracovitost

Co se týče vlastností, které jsou pro výchovu olympionika důležité, respondentky zdůrazňovaly tři nejvýznamnější. Tyto tři vlastnosti byly vybrány jak maminkami sportovců, tak "obyčejnými" maminkami: důslednost (55%), dobré organizační schopnosti (50%) a pracovitost (39%).

Důslednost - Tato vlastnost je důležitá pro plánování, organizování a rozvrhování aktivit, pro dodržení časů tréninků a dalších povinností dítěte. Díky důslednosti při plnění povinností se povinnosti stanou návyky.  Když máte chuť vynechat trénink nebo dnes vstát o něco později - důslednost vám v tom zabrání. Stejně důležitá je rovněž důslednost ve vyjadřování podpory dítěte slovy "to dokážeš", to je v podstatně nejdůležitější způsob podpory v průběhu těžké sportovní kariéry.

Jednou z tváří probíhající kampaně je také Eva Sáblíková, maminka fenomenální rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Čtěte ZDE >>

Dobré organizační schopnosti - schopnost organizovat čas, plánovat a hlídat termíny, schopnost předvídat, vše rychle přeorganizovat - to jsou prvky, které přispívají k tomu "být dobře zorganizovaný". Bez dobré organizace by jedno zpoždění způsobilo kolaps celého harmonogramu.

Maminka sportovce musí myslet na mnoho věcí - na každodenní povinnosti, stejně jako na péči o emocionální stav dítěte. Markéta Šauerová z Vysoké školy tělesné výchovy a sportu PALESTRA přibližuje výsledky studie, v níž maminky rovněž uváděly, kterým oblastem při péči o sportovce musí věnovat pozornost: Maminky podporující dítě při sportu musí utěšovat dítě během těžkých chvil (37%), doprovázet jej na závodech (36%), pomáhat dětem zvládnout své emoce (46%), mluvit o sportovní disciplíně, kterou dítě provozuje (29%), připravovat dítě na sportovní tréninky (24%) a vozit děti na tréninky (12%). V souvislosti s výsledky je rovněž vhodné zmínit, že v České republice jsou maminky sportujících dětí až o 12% komunikativnější, než maminky ostatních dětí. 

Pracovitost - Toto slovo je ve slovníku maminek definováno jako "nevzdávat to". Povinnosti plánované předem musí být splněny, aby dítě, které provozuje sport, mohlo s maminkou sdílet její nadšení a smysl pro povinnost. Téměř polovina respondentek v České republice (47%) odpověděla, že nejlepší způsob jak podpořit dítě je doprovázet jej na závody. Více než třetina maminek ve všech sledovaných zemích (37%) zdůrazňuje význam sdílení těžkých momentů, s nimiž se dítě při sportování setkává. Pracovitost také znamená to, že maminka plní své povinnosti - vozí dítě na tréninky a závody, dítě je poté automaticky ochotné plnit své povinnosti.

Optimistický a spokojený

Spolu s podobnostmi ve vlastnostech důležitých pro výchovu dítěte, které maminky uváděly, existují také mezi maminkami rozdíly ve vnímání sebe sama. Výsledky studie "Champion Mom" poukazují na významné závislosti v hodnocení role matky při výchově dítěte a cítění se ženou - v jejich vlastních očích. Zdá se, že maminka dítěte, které sportuje, je více optimistická - spokojenější se svým vzhledem, společenským životem, vzděláním a prací, než maminky, jejichž děti profesionálně nesportují. Maminky, jejichž děti nejsou sportovci, sebe samy vidí především jako matky (84%), zároveň se v 58% vnímají jako hospodyňky.

Matka především!

Maminky sportovců vnímají samy sebe v první řadě jako matky, ale také samy sebe vnímají jako atraktivní ženy (ve 25% se vnímají jako atraktivní, ve 47% uvádějí, že jsou šťastné). Současně studie jasně ukazuje, že maminky dětí, které sportují a "obyčejné" maminky mají podobné množství volného času - zhruba deset hodin týdně. Markéta Šauerová zdůrazňuje: výsledky studie i vlastní zkušenosti z praxe ukazují zajímavou skutečnost, a to, že maminky sportujících dětí dokážou svůj volný čas lépe organizovat.

Maminky často uvádějí, že díky sportování dětí se musely naučit s časem lépe hospodařit a že je tímto způsobem i sport jejich dětí obohatil, neboť si začaly celkově lépe organizovat chod jak rodinných, tak pracovních i osobních aktivit.

Mamiky sportovců jsou spokojenější

Dominika Maison, psycholožka z Maison Research Centra, říká: Každá maminka může být maminkou olympionika, bez ohledu na to, kde bydlí nebo na způsob výchovy. Nicméně, je důležité zdůraznit významný rozdíl mezi maminkami sportovců a maminkami, které nevychovávají profesionálního sportovce. První skupina je mnohem více spokojená se svým životem. To může vyplývat ze skutečnosti, že jsou v životě mnohem optimističtější a více otevřené novým zkušenostem. Proto je pravděpodobnější, že budou své děti podporovat, aby se zapojily do různých aktivit, a hledají nové zážitky.


 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama