reklama

Pražský Ples v Opeře 2013 je tu. Co všechno nabídne?

Mezi největší kulturní události v Praze patří každoročně vyhlášený Ples v Opeře. Podívejte se, co nás letos čeká.

Zkouška Baletu Vídeňské státní opery
Zkouška Baletu Vídeňské státní opery | Foto: Reuters

Plesová sezóna právě začíná a Praha se chystá na jednu z největších kulturních událostí. Ples v Opeře Praha 2013 se odehraje již 2. února.

Dámy si chystají své plesové róby, pánové si nechávají čistit smoking a leštit boty. Největší ples v Praze začne už za pár okamžiků. Pojďte se s námi podívat, co vás čeká na Plese v Opeře 2013.

Ples v Opeře vzdá hold Verdimu a Wagnerovi

Právě významné výročí z oblasti vážné hudby - 200 let od narození Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera a 160 let od premiéry La Traviata - určilo hlavní téma Plesu v Opeře 2013.

Desátý Ples v Opeře vzdá hold opeře jako hudebnímu žánru. Hosté budou okouzleni a přenesení pomocí kulis do plesové noci v pařížských šantánech nebo okusí atmosféru benátského karnevalu. Užijte si jedinečnou atmosféru Plesu v Opeře už 2. února 2013.

Charitativním partnerem se i letos stala Nadace Terezy Maxové. Všichni vzácní hosté tak pomohou nadaci podpořit. Kdo bude chtít přispět víc, bude se moci během večera zúčastnit dražby. Mezi lákavými dary najdete šaty Lukáše Lindnera pro Českou Miss Terezu Chlebovskou nebo exkluzivní broušený diamant.

Pozvání na letošní ročník Plesu v Opeře přijala i řecká modelka a herečka Tonia Sotiropoulou, která se proslavila po boku Daniela Craiga coby Bond girl ve snímku Skyfall.

Hosty čeká balet, kankán a Marek Eben

Samotný ples započne stejně jako v předešlých letech předtančením. Letos zazní za doprovodu hudby od G. Verdiho a F. Chopina. Hned, co se taneční střevíce profesionálů zastaví, čeká návštěvníky oficiální uvítání moderátorem večera Markem Ebenem, kterého vystřídá operní árie v podání Adriany Kohútkové a Petera Bergera.

Během večera vystoupí také primabalerína Vídeňské státní opery Nina Poláková a Roman Lazík. Po velké dražbě bude následovat půlnoční kankán. Milovníci společenského tance si krásný sál užijí až do brzkých ranních hodin.

Co si obléci na Ples v Opeře?

Každá dáma řeší, jaké plesové šaty si vybrat. Pro pražský Ples v Opeře je předepsaný oděv cravatte blanche, tedy frak. Black tie nebo dinner jacket znamená, že by si pán měl obléct smokink. Pod tímto pojmem se ukrývají černé kalhoty s jedním širším lampasem bez manžet, jedno nebo i dvouřadové sako s šálovým límcem s klopami vyloženými hedvábím, s bílou nebo krémovou naškrobenou košilí a na náprsence má být jednoduchá ozdoba.

Na nohou by měl mít pán černé ponožky v délce odpovídající, aby nebylo vidět nahou nohu. Vše doplňují lehké, kožené a čisté boty. Pokud máte doma řád, kterým se chcete pochlubit, je možné ho vzít jen v malé podobě na levé straně smokinku a při tancování se vždy sundávají. Stejně tak je možné na ples dorazit ve fraku, který je doplněný rukavičkami a květinou v klopě.

Dámy mají předepsanou velkou večerní róbu. Tou se rozumí dlouhé šaty, které by měly být doplněné rukavičkami. K večerní róbě jsou předepsané punčochy do bot s plnou špičkou. Do střevíček patří holé nohy s upravenými nehty. Dáma rukavičky neodkládá ani při jídle. Rukavičky by měly být v barvě bot. Ples v Opeře doporučuje tyto rady Jaroslavy Poberové, spoluautorky knihy Minimum bontonu, dodržovat.

Tak se plesalo v minulém roce

Ples v Opeře 2012 se konal 25. února. Tématem roku 2012 byla doba Rudolfa II. Loňský ročník překonal dosavadní rekord ve výnosu pro charitu v historii této společnosti. Na Nadaci Terezy Maxové se vybralo rekordních 642 tisíc korun, které putovaly na dobročinné účely. Patronkou Plesu v Opeře 2012 se stala Kiera Chaplin, úspěšná herečka, modelka a vnučka Charlieho Chaplina.

Večer zahájilo paso doble v podání Evy Krejčíkové a Michala Kostovčíka. Během ceremoniálu zaznělo několik operních árií z úst Dagmar Peckové. Zlatým hřebem večera byla rekonstrukce alchymistického tance v podání taneční skupiny DekkaDancers. Každý z účastníků dostal hodnotný dárek, originální lžičku s plesovými motivy z ryzího stříbra od firmy Agat.

Kam na Ples v Praze či Brně?

Plesů v Praze je celá řada. Pokud se nedostanete na Ples v Opeře, nezoufejte, určitě si vyberete jiné plesy. Mezi oblíbené patří plesy v Lucerně. Kromě mnoha maturitních plesů, pořádá  v Lucerně ples Aviatik. Zažijete netradiční 22. reprezentační letecký ples, který se koná 16. února. Mezi oblíbené patří i Ples pražské konzervatoře v Lucerně, který letos konzervatoř pořádá 26. března.

A kam na ples do Brna? Stejně, jako má svůj ples Praha i Brno se může pochlubit Plesem v Opeře Brno 2013, který už proběhl s velkou návštěvností a velkou hvězdou večera francouzským hercem Anthony Delonem, synem herecké legendy Alaina Delona. Celkový výtěžek z dražby byl bezmála půl milionu korun a více jak pět set hostů se bavilo do ranních hodin.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama