reklama

Pouť ke svatému rouchu v Trevíru: Láká věřící i turisty

V německém Trevíru se letos opět od 13. dubna do 13. května koná Pouť ke svatému rouchu, jejíž tradice započala před 500 lety. Město ve spolupráci s partnery připravilo řadu doprovodných akcí jak pro věřící, tak pro turisty.

Foto: Trier Tourismus

V německém Trevíru se letos opět od 13. dubna do 13. května koná Pouť ke svatému rouchu, jejíž tradice započala před 500 lety. Město ve spolupráci s partnery připravilo řadu doprovodných akcí jak pro věřící, tak pro turisty.

Svaté roucho

Svaté roucho, Kristova bezešvá tunika, patří nepochybně k největším pokladům zdejší katedrály. Říká se, že ji měl Kristus na sobě během ukřižování, či krátce předtím. V roce 327 či 328 ji věnovala svatá Helena svému synovi, císaři Konstantinovi Velikému. Konstantin žil v Trevíru a tunika již toto město neopustila.

Relikvie je tradičně vystavována v Trevírské katedrále, která vznikla přestavbou chrámu, který na tomto místě nechal ve 4. století n. l. vystavět právě císař Konstantin Veliký. Tuniku lze spatřit jen u příležitosti konání pouti. Tak se za posledních sto let stalo v roce 1933, 1959 a 1996. Poslední vystavení roucha navštívilo kolem milionu lidí.

Historie Pouti ke svatému rouchu

Letošní pouť má i své výročí. Před 500 lety, v roce 1512, vykonal německý císař Maxmilián oficiální návštěvu Trevíru. Při této příležitosti nařídil vystavení roucha. Tato zpráva se rychle rozšířila a do Trevíru se začaly hrnout davy lidí, toužící vzácnou relikvii spatřit. Takto spontánně vznikla vůbec první pouť ke svaté tunice.

Doprovodný program

Pro návštěvníky Trevíru je po dobu konání pouti připraven bohatý doprovodný program. Akce jsou zaměřené jak na věřící (např. výstava „Oděv – 500 let pouti ke svatému rouchu v Trevíru, Kristus – naše naděje, fotografie z třetího světa), tak na turisty.

Návštěvníci Trevíru se mohou zúčastnit ochutnávky místních věhlasných vín, plavby lodí po Mosele, či shlédnout některé z  gladiátorských představení s dobrodužnými názvy jako „Tajemství Černé brány“, „Zrada v císařských lázních“ nebo „Gladiátor Valerius“. Dále jsou pro návštěvníky připraveny koncerty vážné hudby, prohlídky města i tematické výlety.

Trevír – Řím serveru

‚Augusta treverorum‘ zněl původní název města, které roku 16 př. n. l. založil římský císař Augustus. Později se stalo hlavní metropolí západní čási říše a velkolepým císařským sídlem. Přezdívalo se mu ‚Roma secunda‘, neboli druhý Řím, protože co do významu jižnímu městu statečně konkuroval.

Žádné jiné německé město nebylo do takové míry ovlivněno římskou kulturou, což dosvědčují mnohé památky chráněné organizací UNESCO. Románský sloh, gotika, renesance i baroko nicméně také na dnešní podobě města zanechaly své stopy.

Toto město na řece Mosele ovšem nevyniká pouze svým římským dědictvím a uměleckými poklady. Nabídka kulturních aktivit je také působivá. Mezi nejpopulárnější akce patří vinné a gurmánské festivaly, Antické slavnosti, římský festival ‚Chléb a hry‘ a v neposlední řadě vánoční trhy. Trevír vždy lákal návštěvníky z celého světa. Od pradávna přitahoval dobyvatele i mírumilovné kupce a učence.

Dnes jej blízkost hranic sousedních států vystavuje mnoha vlivům. Do Francie dojedete za půl hodiny, do Belgie to trvá o maličko déle a Lucembursko je doslova za humny. Obklopen kouzelnou krajinou, lesy a kopci chráněných krajinných oblastí Hunsrück a Eifel a terasovitými vinicemi lemujícími řeky Mosela, Sára, Ruwer a Sûre, skýtá Trevír a jeho okolí mnoho možností pro volný čas.

V místních restauracích každý najde, po čem jeho srdce touží – od sofistikované mikrogarstronomie až po poctivé moselské speciality. Mírné klima navíc umožňuje po většinu roku využívat venkovních posezení.

TIPY A INFORMACE:

  • Informace o Pouti ke svatému rouchu najdete na www.heilig-rock-wallfahrt.de
  • Informace o Trevíru najdete na www.trier-info.de
  • Turistické informace o regionu Porýní - Falc www.presse.rlp-info.de/Pressedienst-Rheinland-Pfalz.5072.0.html
  • Nízkonákladová letecká společnost Germanwings létá mezi Prahou a německým letištěm Kolín/Bonn každý den. Z Kolína do Trevíru jsou to po silnici nebo po železnici přibližně dvě hodiny cesty. Více na www.germanwings.com . Ceny letenek začínají na 39,99 euro a let trvá necelou hodinu.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama